Presunúť na hlavný obsah

5 dôvodov, prečo by ste mali zaradiť ovsené vločky do jedálnička: Zlepšujú trávenie, kilá pôjdu dole a mladnete

Zdravie

Potravina, na ktorú nedajú dopustiť športovci a ľudia, ktorí aktívne žijú alebo túžia schudnúť. Osobný tréner Michael Achberger vysvetľuje prečo.

Ovsené vločky by sa dali nazvať dokonalou zdravou surovinou. Patrí medzi obľúbené potraviny športovcov i výživových špecialistov. A nie je divu – vďaka svojim neobyčajným vlastnostiam predstavujú perfektný zdroj energie a živín. Prečo by ste ich mali zaradiť do (ideálne každodenného) jedálnička? Čo sa potom stane, keď zaradíte vločky na každý deň?

Čítajte tiež: Diéta, na ktorú prisahajú ženy s útlejším pásom: Ak chcete zhodiť nejaké tie kilá, toto z jedálnička vynechajte

1. Viac energie

Ovsené vločky obsahujú obrovské množstvo vitamínov, antioxidantov a komplexných sacharidov a preto sú skvelým dobíjačom bateriek. Takmer vždy ich nájdete v jedálničku športovcov, vrátane kulturistov. Sú ideálne nielen ráno, ale aj ako „predtréningové“ jedlo – predstavujú skvelé palivo pred fyzicky náročnými výkonmi.

Vločky sú chutné, rýchlo zaženú hlad a idú pripraviť na stovky rôznych spôsobov. Najrýchlejšie je zaliať ich teplým či studeným mliekom, vodou alebo jogurtom a doplniť trochou semienok, ovocia, škorice alebo medom. Urobiť z nich možno aj teplé raňajky vo forme lievancov alebo zdravé hrnčekové buchty zvané mug cake či kaša.

Ovsené vločky nemusíte nutne jesť iba ráno alebo pred tréningom a nie vždy ich musíte pripravovať na sladko. Za vyskúšanie stoja aj rôzne druhy placiek, slané sušienky alebo fašírky z ovsených vločiek.

2. Lepšie trávenie

Veľký obsah vlákniny vo vločkách napomáha lepšiemu tráveniu a má priaznivý vplyv na tráviaci systém.  Natiahne do seba toxíny usadené v črevách, čím prispieva k detoxikácii a očiste organizmu. Vločky účinne odstraňujú zápchu a znižujú riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Dôležitá je však pravidelná konzumácia – po jednej miske zázraky nečakajte.

3. Kilá pôjdu dole

Najčastejšie ľudia zaraďujú vločky do stravy, pretože chcú schudnúť. A dobre robia. Ovsené vločky sú doslova diétna bomba. Okrem lepšieho trávenia, vyprázdňovania a detoxikácie majú totiž ešte ďalšiu skvelú vlastnosť: schopnosť absorbovať vodu a navodzovať pocit plnosti po dlhú dobu.
To má na svedomí vláknina betaglukán – čiastočne sa rozpúšťa vo vode a v črevách potom vytvára hustý gél, ktorý znižuje hladinu cukru i cholesterolu v krvi, podporuje rast správnych baktérií v tráviacom trakte a navodzuje pocit plnosti. Po výdatnej ovsenej kaši preto nebudete mať hlad veľmi dlhú dobu. Nehrozí ani maškrtenie – vďaka vločkám vám bohato postačia hlavné jedlá.

4. Mladistvý vzhľad

Čo sa týka živín, sú nimi vločky doslova nabité. Obsahujú vápnik, lecitín, fosfor, draslík, zinok, mangán, kremík, veľa bielkovín a nenasýtených mastných kyselín. Miska na raňajky však nie je jediný spôsob, ako ovsenú silu použiť: urobte si domácu masku účinnú proti akné aj unavenej pleti.
Polovicou šálky horúcej vody zalejte tretinu hrnčeka vločiek. Po približne piatich minútach pridajte lyžičku medu, lyžicu jogurtu a bielok. Rozmiešanú zmes aplikujte na tvár a približne po 15 minútach opláchnite vodou. Podobný recept máme aj pre celé telo: do horúcej vane pridajte hrnček mlieka, šálku vločiek a lyžicu medu. Táto zmes hydratuje a uvoľní napätú pokožku aj svaly a príjemne zregeneruje.

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

5. Pevnejšie zdravie

Okrem skrášľujúcich schopností pomáhajú vločky znižovať krvný tlak a blahodárne pôsobia na nervovú sústavu. Ak si vločky doprajete pravidelne niekoľkokrát týždenne, znížite si hladinu cholesterolu v krvi a tým aj riziko srdcových chorôb. U žien je odporúčaná denná dávka 30 až 40, u mužov 40 až 50 gramov.

Ovsené vločky sa skladajú predovšetkým zo zložených sacharidov, bielkovín a tuku. Ide tak o komplexnú potravinu, ktorá je vhodná pre každého, kto sa chce zdravo stravovať. Ich bonusom je navyše vyšší obsah vitamínu B1, ktorý pomáha s premenou sacharidov v energiu, a B6, pomocníka v boji proti infekciám. Vitamín E je zase účinný antioxidant zmierňujúci dopad fyzickej záťaže na organizmus.