Presunúť na hlavný obsah

Aj vám nadmerne vypadávajú vlasy? Dôvodov môže byť hneď niekoľko

Krása

Nie nadarmo sa vraví, že vlasy sú korunou krásy. Každú zmenu si na nich všimneme takmer okamžite a niet čudo, že nás ich oslabenie a vypadávanie žerie. Prečo je to však tak?

Prechodné obdobia

Zrejme ste si všimli, že tak, ako na jeseň pomaly padajú listy zo stromov, padajú až naše vlasy. Neplatí to však len v jesennom období, ale aj tom jarnom. Naše telo z praktických dôvodov vlasy potrebuje najmä počas zimy a leta. Zatiaľ čo v jednom období potrebuje naša hlava zahriať, v tom druhom potrebuje chrániť od nadmerného množstva slnečných lúčov. Čas na regeneráciu, respektíve zotavenie, vychádza na jar a jeseň, kedy môžete badať zvýšený výskyt prameňov vlasov na zemi, v sprche či na hrebeni. Určite však nie je dôvod na paniku - tento stav trvá nanajvýš dva až tri týždne. 

Prečítajte si: Horší sa vám pod rúškom pleť? Dodržujte tieto zásady a všetko bude opäť v poriadku

Výrazné chudnutie

Či veríte či nie, príliš výrazná strata váhy sa odzrkadlí aj na vašich vlasoch. Rednutiu vlasov sa dokonca nevyhnete ani v tom prípade, že chudnute zdravým spôsobom bez hladovania a diét. Často si totiž pri aktívnejšom životným štýle neuvedomuje, že naše telo potrebuje viac živín a vitamínov, a tak sa väčšinou stáva, že na to doplatí naša koruna krásy. Ak máte pocit, že práve toto je váš prípad, mali by ste sa poradiť s odborníkom, prípadne si nechať zhotoviť krvný obraz, ktorý vám prezradí, či máte všetky potrebné látky v tele v dostačujúcom množstve.

Dedičnosť 

Ak badáte vo svojej rodine rednúce vlasy a nebodaj plešatosť - máme pre vás zlú správu. Dedičnosť a gény môžu za viacero vecí v našom organizme, ktoré nejde výrazne ovplyvniť - akurát tak spomaliť. Ak ste žena, v žiadnom prípade sa vám neodporúča vlasy zaťažovať, či už sa jedná o rôzne prečačkané plesové účesy alebo aj bežné úkony, akými sú žehlenie vlasov či ich sušenie. Okrem toho máte možnosť podstúpiť niekoľko estetických zákrokov, počas ktorých vám je aplikovaná látka, ktorá vlasové korienky dokáže posilniť. Niektoré ženy dokonca tvrdia, že im pri tomto probléme pomohla aj samotná antikoncepcia, žiadne relevantné štúdie k tomu však neexistujú.

Neprehliadnite: Ktorý alkohol nám v malom množstve pomáha a ktorý vyslovene škodí? Týmto druhom sa radšej vyvarujte!

Zdravotné problémy

Ak sa počet nájdených vlasov na podlahe neznižuje ani po niekoľkých týždňoch a vy máte pocit, že ich dokonca pribúda čoraz viac, pravdepodobne sa jedná o zdravotný problém, ktorý je potreba riešiť s odborníkom. Medzi najčastejšie patria problémy so štítnou žľazou, konkrétne hormónu, ktorý produkuje. Ten je totiž zodpovedný za všetko, čo sa v našom organizme deje a jeho nedostatok -  hypotyreóza, či nadbytok - hypertyreóza, má na svedomí lámavosť vlasov, ich krehkosť a kvalitu. Problém však môže nastať aj na temene hlavy, či už vo forme ekzému, lupín alebo psoriázy. Ak beriete lieky na iný zdravotný problém, v neposlednom rade by ste nemali zabúdať ani na vedľajšie účinky. Práve väčšina liekov totiž medzi časté nežiadúce efekty radí práve vypadávanie vlasov.