Presunúť na hlavný obsah

Záväzky pre rodičov v novom roku

Rodinné vzťahy

Koniec roka je obvykle časom bilancovania. Aj vy sa pri tejto príležitosti zamýšľate, ako by asi vyzerala vaša známka z predmetu výchova?

Ponúkame vám niekoľko námetov na novoročný záväzok pri výchove detí.

1. Budem slušná
- oplatí sa používať slová ďakujem, prosím, mohol by si ... každý deň aj vo vzťahu k svojim deťom, nie iba v práci.

2. Budem dôsledná
- dieťa samo chce vedieť, na čom je a lepšie sa dokáže zmieriť so zákazom ako s neistotou, ak si nie ste istá, radšej povedzte nie, ako najprv súhlasiť a potom súhlas odvolať.

3. Budem rázna
- sú situácie, ktoré si vyžadujú jasnú a okamžitú reakciu: tak toto nie! Dosť bolo televízie! Dosť bolo leňošenia!

4. Budem úctivá
- netreba dieťa trestať iróniou a ponižovaním, ani pripomínaním jeho starých hriechov.

5. Budem dieťa rešpektovať
- aj dieťa má mať šancu povedať nie, má právo na svoj názor, nech je akokoľvek chybný - neznamená to, že sa musíme podľa toho zariadiť, ale mali by sme si ho aspoň vypočuť.

6. Budem dieťa viac chváliť
- každému sa lepšie žije, ak druhí vedia oceniť jeho snahu, ako keď berú pomoc v domácnosti alebo dobré známky v škole ako samozrejmosť, každé dieťa je za čo pochváliť.

7. Neúspechy budem brať športovo
- zlá známka v škole alebo rozbitý hrnček neznamenajú koniec sveta, dôležitá je snaha.

8. Nebudem sa rozčuľovať
- krik a lavína výčitiek nič nevyriešia, ak vás dieťa šokuje, radšej na pár minút z tejto situácie odíďte, predýchajte to a riešte to až s vychladnutou hlavou, vecne a stručne: jedna veta býva účinnejšia ako hodinová prednáška.

9. Budem sa seba pýtať prečo
- každý na pohľad nepochopiteľný výčin dieťaťa má svoju príčinu a neraz celkom inú, ako sa zdá: nechce sa ráno obliekať? Problém zvyčajne vôbec nie je v pančuchách alebo v ,,škaredom tričku", ale možno málo spalo a je ešte unavené alebo má nejaký problém v škole, skúste sa niekedy v kritickej situácii opýtať sama seba, v čom môže byť skutočný problém.

10. Budem sa dieťaťu viac venovať
- nedávajte sebe ani dieťaťu nesplniteľné sľuby, radšej v konkrétnej situácii vopred priznajte, že síce budete musieť ísť v nedeľu do práce, ale v sobotu môžete spolu ísť tam, kde vám bude spolu dobre.

11. Budem spravodlivá
- sú veci, kde platí rovnaký meter na dospelých aj na deti: ak spravím chybu, priznám si ju a ospravedlním sa, nikto nie je dokonalý a je dobré vedieť prijať kritiku aj z detských úst.

12. Budem dieťaťu dôverovať
- ak si na niečo už trúfa a nie je to nebezpečné, tak to môže skúsiť, aj keby mu to nevyšlo hneď perfektne - či je to samostatné pečenie koláča, alebo prvá žúrka so spolužiakmi.

13. Doprajem dieťaťu samostatnosť
- neponižujte ho vyvolávaním pocitu ,,to nezvládneš!", ale rovnako nežehlite zaňho problémy, ktoré si navarilo - začína sa to upratovaním hračiek a šiat rozhádzaných po izbe a pokračuje to vybavovaním lepšej známky v škole.

14. Budem svoje dieťa ľúbiť
- zdá sa to ako samozrejmosť, ale dieťa to potrebuje od rodičov počuť každý deň, nehanbite sa za vyznania lásky, niekedy stačí povedať len: som rada, že som zasa s tebou, teším sa, že cez víkend pôjdeme na výlet, dnes sme mali pekný deň.

15. Budem pevný bod v jeho živote
- výčitky, vyhrážky a citové vydieranie dieťa zneisťujú, dieťa potrebuje pocit, že nech sa stane čokoľvek, doma ho vždy prijmú a doma ho ľúbia.