Presunúť na hlavný obsah

Všetky mamičky pozor: Žiaci ZŠ vytvorili projekt, ktorý dokáže zachrániť detský život

Lifestyle

Tento rok sa konal už druhý ročník súťaže ENTER Programiáda, v ktorej žiaci základných a stredných škôl vytvárajú za pomoci mikropočítača micro:bit výnimočné projekty. Mladá generácia programátorov ukázala, že im záleží na budúcnosti našej krajiny a jej obyvateľov. Vytvorili projekt, ktorý zachraňuje dieťa z rozpáleného auta, vyriešili dlhé čakanie na obed alebo sa zbavili zbytočných starostí z údržby rastlín a kvetov. Zoznámte sa s výnimočnými projektmi, o ktorých ste ani nevedeli, že ich v živote potrebujete!

Baby defender: Projekt, ktorý môže zachraňovať životy!

Žiaci Základnej školy s materskou školou v Žiari nad Hronom vytvorili skutočne výnimočný projekt. Ten vznikol vďaka učiteľovi informatiky, ktorý je otcom malého dieťaťa. Rovnako, ako mnoho iných rodičov, aj on sa obáva, že zabudne svoje dieťa v aute. Najmä v lete vie takáto zábudlivosť ohroziť zdravie a dokonca aj život malých detí. Tie sú totiž obzvlášť citlivé na teplo, pretože ich telesná termoregulácia ešte nie je taká efektívna ako u dospelých. Ich schopnosť udržiavať si optimálnu teplotu tela je obmedzená a môžu sa rýchlo prehriať.

Vďaka inšpirácii od učiteľa a za pomoci vedúcej tímu a učiteľky slovenského jazyka Janke Malej vytvorili projekt Baby defender. Ich projekt slúži na sledovanie a ochranu detí. Jeho hlavným cieľom je prevencia nešťastných udalostí spojených s ponechaním detí v horúcom aute. Systém Baby defender je navrhnutý tak, aby pomáhal rodičom udržiavať bezpečie detí v aute. Jeho súčasťou je senzor umiestnený v detských sedadlách, ktorý monitoruje prítomnosť dieťaťa a teplotu v interiéri vozidla. Ak vyhodnotí, že je teplota v aute kritická, spustí sa alarm, ktorý vyšle signál rodičovi. Ten môže okamžite zasiahnuť a zachrániť tak svoje dieťa. Šikovný tím by bol rád, ak by sa dostal ich projekt do praxe a stal sa súčasťou všetkých detských autosedačiek. Už iba dúfať, že ich projekt nájde svoje uplatnenie v každodennom živote rodičov.

 

Študentské projekty, ktoré vyhrali ENTER Programiádu: iFood a LeafPot 

Všetci sme to v škole zažili. Nekonečné rady pred obedom, ktoré sme si krátili nezbednými výmyslami. Tento problém vyriešili žiaci zo Základnej školy sv. Cyrila a Metoda v Košiciach. Ich projekt iFood – koniec dlhému čakaniu na obed, umožňuje vidieť žiakom aj učiteľom, aký dlhý rad ich čaká pred jedálňou. Vďaka tomuto zariadeniu žiaci nestrávia čas dlhým čakaním v rade, ale môžu ho využiť rozumnejšie.

„Sme veľká škola s veľkým množstvom žiakov, ktorí chodia pravidelne na obedy. Náš projekt vznikol kvôli potrebe riešiť problém dlhých radov pri výdaji stravy. Chceli sme im predísť. Projekt iFood sme pred jeho prihlásením do ENTER Programiády vyskúšali v našej škole. Monitoruje rad čakajúcich a informuje ďalších žiakov o situácii pred jedálňou. Dáva im možnosť rozhodnúť sa, či sa postavia do radu alebo využijú čas zmysluplnejšie v triede. Náš projekt budeme naďalej používať a postupne ho vylepšovať. Vždy je predsa čo zlepšovať,“ vysvetlil vznik a používanie projektu učiteľ techniky na Základnej škole sv. Cyrila a Metoda v Košiciach, Peter Jurašek.

Máte doma rastlinky, ktoré trpia často smädom alebo ich naopak prelejete a nakoniec končia v koši? Na tento problém sa pozreli žiaci z Gymnázia sv. Jána Pavla II. v Poprade. Vytvorili projekt LeafPot, ktorý odstraňuje zbytočné starosti z údržby rastlín a kvetov. Zariadenie dokáže automaticky monitorovať stav rastlín a riadiť ich zavlažovanie. V prípade potreby je možné sledovať rastliny aj na diaľku pomocou mobilnej aplikácie. O problém menej budete mať najmä v prípade, že ste dlhšie odcestovaní. ☺ 

„Veľa ľudí  problém, že keď odídu na dovolenku, nemá sa im kto postarať o rastliny. Aj nám sa stalo, že nám rastlinky zomreli. Práve preto vznikol tento nápad - vytvoriť projekt LeafPot. Náš projekt zabezpečuje ideálne podmienky pre všetky druhy rastlín. Súčasťou projektu je kamera, ktorá rozpoznáva, aká rastlina je v kvetináči. Máme vytvorenú aj vlastnú databázu rastlín. Ľudia v nej nájdu informácie o konkrétnej rastline a dozvedia sa, čo rastliny potrebujú a ako sa o ne lepšie starať,“ vysvetlil svoj projekt študent Michal Mucha z Gymnázia sv. Jána Pavla II. v Poprade.

Zoznámte sa s micro:bitom!

Micro:bit vyvinula v roku 2016 televízia BBC na podporu výučby programovania na hodinách informatiky vo Veľkej Británii. Až 90 % žiakov sa po projekte vyjadrilo, že programovať sa môže naučiť každý. O dva roky neskôr získalo Dánsko 65 000 kusov micro:bitov. V takmer všetkých školách, kde sa realizovali projekty s mikropočítačom, sa výrazne zlepšili digitálne zručnosti žiakov.

Tento mikropočítač je menší ako mobil a je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Pýtate sa, čo sa s ním dá robiť a ako ho využiť počas hodín informatiky? Dajú sa s ním vytvárať jednoduché hry, riešiť matematické zadanie, merať teplota či svetelnosť iných zariadení. Práve vďaka micro:bitu vznikli projekty, o ktorých ste si mohli prečítať.

Získajte micro:bity pre deti vo vašom okolí

Micro:bity môžu deti nadchnúť pre informatiku a programovanie. Nadačný program Telekomu pri Nadácii Pontis vyhlásil výzvu pre základné a stredné školy. Ak sa do nej školy zapoja, získajú sady micro:bitov, ich príslušenstvo a školenie k nim úplne zadarmo. Chcete, aby vaši žiaci, deti, či vnúčatá vykročili do modernej doby s digitálnymi zručnosťami?

Na Slovensku je do programu ENTER, ktorý zastrešuje programovanie s micro:bitmi, zapojených už viac ako 1500 učiteľov zo 700 škôl.  Chcete, aby medzi nimi bola aj tá vaša? informácií o programe ENTER a možnostiach získania micro:bit sád nájdete aj na webe enter.study (link: www.enter.study)

- reklamná správa -