Presunúť na hlavný obsah

Darí sa jej žiť americký sen. Šikovná Slovenka Denisa píše scenáre v Hollywoode

Kariéra

Slovenke, ktorá si za veľkou mlákou hovorí Deedee, sa podarilo to, čo sa dá nazývať americkým snom. Skromne však priznáva, že bez tvrdej driny to jednoducho nejde.

Prísť do Spojených štátov a preraziť tam, najlepšie v Hollywoode, je ten typický americký sen, ktorý je vraj nereálnym. Vám sa to však ako Slovenke podarilo. Ako ste sa do Ameriky dostali a čo všetko si preto musela obetovať?

Navštevovala som pobočku New York Film Academy v Los Angeles, kde som úspešne ukončila Master of Screenwriting - ekvivalent nášho magistra. Bakalára som vyštudovala v Londýne na London Metropolitan University a na prijatie do školy v Amerike som musela len doložiť doporučenia učiteľov, scénare, ktoré som dovtedy napísala a osobnú esej.

Každý hovorí o tom, aké je to preraziť v Hollywoode, ale v realite sú rôzne pohľady na to, čo je vlastne to prerazenie. Mala som šťastie, že som po škole začala praxovať v produkčnej firme, ktorá mala kontakty, cez ktoré sa mi podarilo spraviť svoj prvý film.

Pre mňa osobne skôr ide len o job, ktorý si užívam, ako o prerazení v Hollywoode. Je to veľa driny ako každá jedna práca a rozhodne nie je všetko ružové, ako sa môže zdať. Veľakrát boli chvíle, kedy som sa chcela vzdať, ale vzhľadom na čas, ktorý som s tým strávila a venovala sa či už štúdiu, alebo samostatnej práci. Začiatky sú asi najťažšie, keďže väčšina sú neplatené a bez stáže vám tu nikto žiadnu prácu nedá. Je to celé o skúsenostiach a tie zaujímajú zamestnancov viac než tituly. Čiže popri stáži si treba nájsť job, ktorý platí účty, nikdy to nie je nič lukratívne, ale tak to funguje. Čo sa týka školy a vzdelania, najväčšia obeť je, že človek to všetko musí absolvovať sám, bez rodiny a priateľov.

Prečítajte si aj: Talentovaná Slovenka Zuzana pracovala pre Alexandra McQueena: Keď pochopila jednu vec, ťahalo ju to ešte ďalej

Máte za sebou niekoľko významných, napríklad za krátky film Aero ste získali niekoľko ocenení. Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Aero bol a je dôkazom toho, aké je dôležité je udržiavať si kontakty a priateľstva zo školy. Na Aero filme som pracovala ako producentka s režisérom Arturom Vagasom, s ktorým sa poznáme zo školy. Môj najväčší úspech je asi fakt, že aj po ôsmich rokoch som stále v Los Angeles, keďže poznám veľa ľudí, ktorí sa jednoducho vzdali a odišli.

Na čom momentálne pracujete a odkiaľ beriete inšpiráciu prinášať stále nové veci? Ako vlastne vyzerá taký bežný deň scénaristu?

Momentálne pracujem na nových scénaroch doma, keďže sme v COVID karanténe. Štúdia a filmové produkcie stoja už vyše mesiaca. Ja konkrétne mám svoj prvý celovečerný film Amy&Angel pozastavený, keďže nevieme v tejto situácii pokračovať. Na tomto filme pracujem s producentkou Juliou Verdin už 5 rokov. Konečne sa nám ho podarilo dostať do štádia pred-produkcie, ale bohužiaľ teraz musíme čakať. 

Čo sa inšpirácie týka, ja najradšej píšem v noci, lebo vtedy je najväčší kľud. Momentálne mám rozpracované dva scénare, na ktoré som dostala nápad v sne. Zobudila som sa s tým, že sa mi to zdalo ako film. Musela som sa dokonca u manžela ubezpečiť, že taký film ešte nie je a že to bola len moja kreativita.

Ako dlho už žijete v Kalifornii? Viete si predstaviť, že by ste podobne ako v Amerike prerazili aj na Slovensku? Čo vám na rodnej krajine najviac chýba?

V LA som už pomaly 9 rokov. 3 roky predtým som žila v Londýne, čiže na Slovensku nie som už nejaký ten čas. Chodím však aspoň raz do roka pozrieť rodinu, najmä babky, ktoré nemôžu cestovať. Najviac mi určite chýba rodina a jedlo, ale už sa mi podarilo uvariť aj halušky, takže sa to dá. Minulý rok som sa vydala, môj manžel je Američan, takže si už neviem predstaviť život na Slovensku. Bola som mu Slovenko ukázať, páčilo sa mu, ale šťastný život pre iba anglicky hovoriaceho človeka nie je reálny.

Gratulujem teda ku svadbe! Ako vyzerá domácnosť Slovenky a Američana? Pokladáte miesto, kde teraz žijete za svoj domov alebo si viete predstaviť budúcnosť aj niekde inde?

Ďakujeme. Naša domácnosť je ako každá iná, máme psíka, kocúra a jeden druhého. Obaja sme veľkí fanúšikovia hokeja, takže nás spája láska pre LA Kings. V Los Angeles sme doma, ale viem si predstaviť život aj inde, aj keď pre neho je to ťažké, lebo je rodený Kalifornčan a nikdy inde nežil. Imigračné procesy sú veľmi zdlhavé, čiže keby sa presťahujeme tak asi len v rámci Spojených štátov. Aj keď momentálne je manželová práca momentálne viazaná na Kaliforniu a moja na LA, takže neviem či by to vôbec bolo reálne ísť niekam inam.

Žijete v krajine snov. Aký sen by ste si chceli splniť a kde sa vidíte o 5 rokov?

Fúha, plány do budúcna sa vždy menia, keby som mala pred piatimi rokmi odpovedať, kde budem teraz, tak by boli plány asi iné, teraz by som však nič nemenila. Momentálne o 5 rokov máme na pláne rodinu, čiže moje scénaristické deti pôjdu nabok pre tie reálne. Avšak nechystám sa kariéru hodiť na klinec, keďže budem vedieť písať aj s deťmi na krku. :)

Mohlo by vás zaujímať: Slovenka, ktorej tvorbu obdivuje celý svet: Mária Švarbová prezradila, ako sa jej podarilo dostať medzi špičku