Presunúť na hlavný obsah

Činnosti, ktoré najviac podporujú náš mozog: Takto si predlžujeme život!

Zdravie

Mozog vraj reaguje podobne ako svaly. Ak nám má dlho slúžiť, musíme ho trénovať a udržiavať v dobrom stave. Prinášame vám bežné činnosti, prostredníctvom ktorých trénujeme mozog a predlžujeme si tak kvalitu života!

 

Športy, ktoré sú zamerané na rýchlu orientáciu v priestore a vytrvalostné športy

Ak máte radi aktívne a dynamické športy ako tanec, basketbal, futbal, či hokej, máte obrovskú výhodu. Počas tejto činnosti nielenže spaľujete tuky a prekrvujete telo, ale aj trénujete mozgovú činnosť. Naopak, aj vytrvalostné športy ako je aerobik, beh, turistika alebo rýchla chôdza, či plávanie, podporujú okysličenie mozgu a mozgovej membrány. Pri plávaní alebo behu sa zvyšujú mozgové rastové faktory až stonásone viac.

Kreatívne činnosti, pri ktorých zapájame všetky zmysly

K akémusi fitness mozgu dochádza aj pri pokojných činnostiach, pri ktorých ale zapájame všetky zmyslové orgány. Ide o činnosti ako kreslenie, maľovanie, štrikovanie, ale aj hra na hudobný nástroj. Tieto činnosti sú dôkazom toho, že mozog sa neposilňuje len námahou a aktívnymi športami, ale aj kreatívnymi činnosťami. Pozor, neplatí to pri bežných prácach, ktoré sa pre vás stávajú rutinou. Pri opakovaných činnostiach sa mozog vôbec netrénuje, pretože sme to naučení.

Inteligentné hry

Šach patrí medzi najinteligentnejšiu hru, ktorá je presným opakom aktívnych športov. Vyžaduje si ticho, maximálnu sústredenosť a rozmýšľanie. Presné zacielenie s využitím logiky dokážu len naozajstní profesionáli. Táto hra je zároveň tréningom v porovnaní s myslením niekoho iného, čo vedie k motivácii zdokonaľovať sa. Veľmi overenou hrou je tiež scrabble a iné, pri ktorých takisto zapájame tvorivú stránku a logiku.

Osobná komunikácia medzi ľuďmi

Napriek tomu, že žijeme v digitálnej dobe, komunikácia nezaniká. Zmenila sa len jej forma, a to na neverbálnu, prostredníctvom klávesnice. Treba si však uvedomiť, že Facebook potláča činnosť mozgu pri komunikácii až 10-násobne menej oproti osobnej komunikácii. Pri osobnom vzťahu využívame reč, viac emócií a myslenie nahlas v nás vyvoláva podnety k ďalšiemu kreatívnemu posunu.

Kvalitný spánok

Hoci počas spánku príliš nevnímame realitu, kvalitný odpočinok súvisí s činnosťou a tréningom nášho mozgu. Každý potrebuje iný počet hodín na to, aby bol oddýchnutý vzhľadom na svoj životný štýl a tempo. Jedno je však isté, pri nedostatku spánku, a to už pri absencii 3-7 dní, dochádza k zníženému vnímaniu reality. V preklade to znamená, že aj vysoko inteligentný človek, ktorému chýba niekoľkodňový spánok začne byť mierne zaostalý. Tento pocit v zárodku zažil nejeden z nás už pri absencii minimálneho spánku po dvoch dňoch. Človek má síce pocit, že je rýchlejší a nabudený energiou, no jeho reakcie sú neprimerané a môže vyzerať ako podgurážený alkoholom, hoci nič nepil.