Presunúť na hlavný obsah

Ženy údajne nosili podprsenku už asi pred 600 rokmi

Móda a krása

Rakúski archeológovia oznámili nález podprseniek starých 600 rokov.

Ide o prelomový a jedinečný objav v dejinách odievania - doteraz sa myslelo, že ženy nosia podprsenky len asi sto rokov. Štyri ľanové podprsenky zo stredoveku našli na rakúskom zámku Lengberg vo východnom Tirolsku.


Pri dvoch z nájdených podprsenkách už rádiokarbónová analýza potvrdila, že pochádzajú z 15. storočia. Odborníci na dejiny odievania nález označujú za prekvapujúci, pretože sa doteraz predpokladalo, že podprsenky vystriedali tesné korzety len pred niečo vyše sto rokmi.

Rakúska archeologička z Innsbrucku Beatrix Nutzová, ktorá tkaniny spracovávala v rámci dizertácie, uviedla, že táto stredoveká spodná bielizeň bola objavená už v roku 2008, ale správa je zverejnená až teraz. Minulý rok o nich mala síce odbornú prednášku, ale informácie zostali iba v akademických kruhoch.

"Dva exempláre zachované vo fragmentoch vyzerajú ako kombinácia podprsenky a krátkej košele. Košíčky sa končia presne pod prsiami, boli však doplnené o ďalšie textilné časti zakrývajúce dekolt. Odev však nemal rukávy," vysvetlila Nutzová. Dva ďalšie objavené kúsky sa podľa nej podobajú dnešným podprsenkám ešte viac. Kurátorka pre oblasť módy z Londýnskeho múzea Hilary Davidsonová konštatovala, že obzvlášť jeden z kúskov "vyzerá presne ako (moderná) podprsenka".

Až do tohto nálezu neboli žiadne doklady o existencii podprseniek v čase pred 19. storočím. "Stredoveké písomné pramene sa o tejto téme vyjadrujú hmlisto, niekedy sú používané obraty ako "vrecká pre ňadrá" alebo "košeľa s vrecúškami". "Iné zdroje spomínajú iba akési pentle, ktorých cieľom bolo upevniť veľké prsia k telu," doplnila Nutzová. "S výnimkou jednej nájdenej podprsenky majú všetky tri zostávajúce veľmi veľké košíčky, čo by zodpovedalo prameňom opisujúcim "vrecúška" na košeliach," povedala archeologička.

Na zámku Lengberg v súvislosti s prestavbou objavili pred štyrmi rokmi spolu viac ako 2700 textilných fragmentov z 15. storočia. Medzi spomínanými fragmentmi sú zastúpené látky rôznych veľkostí, materiálov, farieb i zdobenia. V niektorých prípadoch možno aj zistiť, či pôvodne patrili ženám, mužom alebo deťom. Bádateľka uviedla, že sa tu našla aj pánska spodná bielizeň: "Jedny úplne zachované ľanové spodky, fragment ďalších spodných nohavíc a textílie z červenej a modrej vlny, ktoré slúžili na nohaviciach ako zástera, patrili mužom."

Text: ap, čtk
Foto: archív