Alkohol je zdravý!
„Všetko s mierou“. To platí samozrejme i v prípade požívania alkoholických nápojov. Bez ohľadu na negatíva, ktoré so sebou jeho nadmerná konzumácia prináša, vie byť však v menších množstvách dokonca zdraviu prospešný. Presne s týmto záverom prišli najnovšie americké štúdie.
Vezmite si napríklad Francúzov – mužov i ženy. Tí sa môžu pochváliť vôbec najnižším počtom infarktov na svete. Dá sa to vzhľadom na ich nezdravé návyky považovať za paradox? Veď väčšina populácie fajčí a každodenne popíja alkohol. Ako je to teda možné?
Zdravý resveratrol
Niektorí vedci sa domnievajú, že v tomto prípade práve inklinácia k červenému vínu z časti vysvetľuje výborný stav ich srdcovo – cievneho systému. Vďaka vysokým hodnotám fytochemickej látky, nazývanej resveratrol, je to celkom pochopiteľné. Ide o antioxidant, ktorý zmierňuje zápalové procesy v tele a spomaľuje proces starnutia.
Doposiaľ najrozsiahlejšia štúdia
Okrem bieleho a červeného vína sú priaznivé účinky na srdce pripisované nielen pivu, no celkom prekvapivo aj tvrdému alkoholu. Veľké populačné štúdie okrem iného naznačujú, že mnohým ľuďom prospieva pravidelné pitie alkoholu v malých množstvách spolu s jedlom. Zaujímavý prieskum uskutočnila Harvardova škola verejného zdravia v USA, keď sa dovedna 38000 mužov pýtala na návyky súvisiace s konzumáciou alkoholu. O dvanásť rokov neskôr ich kontaktovala opäť, pričom zistila nasledovné: U mužov, ktorí si dali pohárik či dva denne, bol o 37% nižší výskyt infarktu ako u tých, ktorí si alkohol dopriali len zriedka, prípadne vôbec.
Priaznivé účinky alkoholu
Alkohol zvyšuje hladinu HDL („dobrého“) cholesterolu a podľa všetkého blokuje zrážanie krvi. Ak nepatríte k striktným odporcom alkoholických nápojov, väčšina poradcov v oblasti zdravej výživy nemá proti poháriku denne žiadne námietky a dokonca ich považuje za zdraviu prospešné. Toto odporúčanie sa pochopiteľne nevzťahuje na starých ľudí, tehotné ženy, neplnoletých a všetkých, ktorí boli alebo stále bojujú so závislosťou od alkoholu.