Presunúť na hlavný obsah

Leto a atopický ekzém. Ak trpíte suchou pleťou, takto podľa odborníčky svojej pokožke uľavíte

Krása

Kým pre väčšinu ľudí je leto obdobím kúpania, pobytu na slnku, športu a zábavy pod holým nebom, pre atopikov ide o náročné mesiace.

Kombinácia horúčav, potenia, slanej i chlórovanej vody a klimatizácie totiž môže pokožku vysušovať a zhoršovať prejavy prítomného ekzému. Najdôležitejšie je kožu správne a často hydratovať.

Od prípadu k prípadu - aj tak by sa dali zhrnúť skúsenosti ľudí s atopickým ekzémom s kúpaním sa v morskej vode. Mierne podráždená pokožka s rankami môže mierne štípať, no pri pravidelnejšom kúpaní môže slaná voda pôsobiť protizápalovo. „Dôležité je však vždy po kúpaní opláchnuť pokožku sladkou vodou, jemne ju osušiť (netrieť) a do troch minút jej dopriať patričnú hydratáciu. Vhodný je hydratačný (relipidačný) bariérový krém alebo balzam, ktorý pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke. Ošetriť treba kožu aj po kúpaní sa v bazéne, chlór ju totiž vysušuje. Lipidy a ceramidy sú správnou voľbou - posilňujú kožnú bariéru,“ odporúča dermatovenerologička MUDr. Michaela Blaško, PhD., z kliniky MySkinLab.

Atopici by mali myslieť na prevenciu a starostlivosť aj v klimatizovaných priestoroch. Suchý vzduch totiž znižuje prirodzenú vlhkosť kože. Bariérové krémy a balzamy by preto nemali chýbať v žiadnej letnej výbave.

Slnko s mierou

Nadmerné vystavovanie pokožky UVA a UVB žiareniu nie je zdravé. Pre nikoho. Kožní lekári každoročne apelujú na ľudí, aby to s pobytom na slnku nepreháňali. To, čo považujeme za peknú bronzovú pokožku, je v skutočnosti ochrannou reakciou kože na nebezpečné žiarenie. Ak sa pobytu na priamom slnku nedá vyhnúť, je dôležité chrániť sa klobúkom, slnečnými okuliarmi, vhodným odevom a patričnou vrstvou opaľovacieho krému. Po akom by mali siahnuť dovolenkári s atopickým ekzémom? „V tomto prípade sú najvhodnejšie opaľovacie krémy s anorganickým filtrom – napríklad oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý. Takéto minerálne filtre ostávajú z väčšej časti na povrchu kože a menej ju dráždia. Iba časť z nich sa dostane do kože, kde účinne absorbuje škodlivé žiarenie,“ pokračuje MUDr. Blaško. Dnes sú dostupné prípravky špeciálne určené atopikom. Nevhodné sú produkty s parfumáciou, s esenciálnymi olejmi, alkoholom a ďalšími dráždivými látkami.

Pozor aj na stravu

Na dovolenke či počas prázdnin zvykneme zvoľniť tempo a upustiť od bežného režimu. No jedno zdanlivo nevinné zhrešenie môže negatívne ovplyvniť celý pobyt. Atopická dermatitída je chronické zápalové kožné ochorenie, ktorého stav môžu zhoršiť aj niektoré potraviny. V rezortoch sú počas dňa bežne dostupné jahody, maliny, čerešne, broskyne, paradajky, citrusy či orechy. S ich konzumáciou to preto nepreháňajte. Podľa MUDr. Blaško môže precitlivenosť vyvolať aj kakao. „Dôležité je sledovať reakcie organizmu po ich konzumácii.“ Letný outfit by mal pozostávať z priedušného oblečenia, najvhodnejšími materiálmi sú ľan a kvalitná bavlna.

Pred letom môžu atopici absolvovať aj podpornú fototerapiu. Niektorí dermatológovia ju odporúčajú ako formu liečby, prípadne na stabilizáciu ekzému. Najvhodnejšie obdobie na túto terapiu sú zimné a jarné mesiace.