Čo sa deje, keď zomrie monarcha: Operácia London Bridge, detailný plán v prípade smrti kráľa, od hesla až po oblečenie
Smrť monarchu nie je len smútočnou udalosťou, ale aj dôkladne naplánovaným procesom. Operácia London Bridge predstavuje jasný scenár, ktorý sa spustí okamihom úmrtia britského panovníka, od kódového hesla cez štátne oznamy až po protokolárne detaily. Pozrite sa, čo všetko sa deje v zákulisí, keď kráľovná či kráľ odíde.
Čo sa deje, keď zomrie monarcha
Heslo, ktoré spustí nové dejiny
Smrť britského panovníka nie je len smútočnou udalosťou, ale aj sériou pravidiel a protokolov, ktoré fungujú roky. Je to živý dôkaz, ako tradícia, štát a monarchia dokážu fungovať v súzvuku, v tých najvážnejších chvíľach. "London Bridge is down", toto je heslo, ktoré spustí nové dejiny. Neznamená len odchod panovníka, ale aj začiatok série formálnych krokov, ktoré sa realizujú počas najbližších dní a týždňov.
Neprehliadnite: Jeden z najutajovanejších párov Hollywoodu: Charizmatický Jamie Foxx konečne prehovoril o vzťahu s Katie Holmes
Operácia London Bridge vznikla ešte v 60. rokoch 20. storočia a odvtedy sa pravidelne aktualizovala. Je to tajný a veľmi presný plán, ktorého cieľom je zabezpečiť plynulý prechod moci, zachovať stabilitu monarchie a dôstojne si uctiť zosnulého kráľa alebo kráľovnú.
Čo sa deje v zákulisí
V okamihu, keď monarcha zomrie, prvý dostane správu britský premiér. Nie však obyčajným telefonátom. Zaznie spomínaná kódová veta: "London Bridge is down." Vtedy sa začína odvíjať najtajnejší plán Buckinghamského paláca, pripravený na každú možnú situáciu.
Následne sa zverejní oficiálne oznámenie na bráne Buckinghamského paláca, zarámované do čierneho rámu, webová stránka kráľovskej rodiny sa zmení na čiernu s jednoduchou správou o úmrtí. Médiá prerušia vysielanie, všetky rádiá a televízne kanály prejdú do špeciálneho režimu, napríklad v BBC sú na takéto správy moderátori špeciálne trénovaní.
Redakcie britských médií majú tiež už roky predpripravené špeciály, čiernobiele fotografie, dokumenty aj rozlúčkové spoty. Nikto nemôže improvizovať, každý pohyb, každé slovo, každá farba má svoj význam. A áno aj čierne oblečenie musí byť neustále pripravené v každom veľkom spravodajstve, v šatni aj vo vysielacom štúdiu.
Napokon v tieni smútku prichádza nový kráľ
Plán je rozdelený na dni: D-Day je deň úmrtia, D+1, D+2 až po D+10, deň štátneho pohrebu. Medzitým sa vlajky Spojeného kráľovstva spustia na pol žrde, zvoní sa smútočnými zvonmi. Absolútne všetko, od sprievodov až po kvety má svoj scenár, svoju mapu a dokonca vopred určený čas.
Smutok trvá, no monarchia nečaká. V rovnakom čase sa rozbieha Operácia Spring Tide, teda séria úkonov pre nastolenie nového panovníka. Nový kráľ (alebo kráľovná) je oficiálne vyhlásený ešte v ten istý deň. Potom absolvuje symbolickú cestu po kráľovstve, navštívi Škótsko, Wales, Severné Írsko, aby si prevzal vládu aj v očiach ľudu.
Farby, ktoré hovoria
Na verejnosti musia v tomto čase všetci štátni predstavitelia nosiť čiernu. Predpisy určujú odtieň, typ látky a dĺžku šiat u žien. Aj doplnky ako smútočné závoje či rukavice majú svoju tradíciu a funkciu. Avšak London Bridge je len jeden z viacerých scenárov.
Neprehliadnite: Diana aj po rokoch kráľovnou sŕdc: Mesto Paríž si uctí jej pamiatku špeciálnym spôsobom
Napríklad Operácia Unicorn sa spúšťa v prípade, že monarcha zomrie v Škótsku, ako to bolo pri kráľovnej Alžbete II.. Operácia Tay Bridge je zase pripravená pre ďalšie špecifické prípady. Všetky však spolu tvoria systém, ktorý udržuje monarchiu silnú aj v najkrehkejšom okamihu.