Myofasciálny lifting: Hĺbková technika, ktorá uvoľní lymfu, spevní kontúry a rozjasní tvár
Myofasciálny lifting. Masáž, ktorou aktivujete lymfatické uzliny a podporíte detoxikáciu či prekrvenie. Lucia Bakošová z beauty salónu Nirvana Face Rituals ju praktizuje na klientkách na dennej báze a výsledky sú takmer okamžite viditeľné.
Lucia Bakošová z beauty salónu Nirvana Face Rituals
Všetky masáže sa začínajú aktivovaním lymfatických uzlín. Prečo je to na začiatok dôležité?
Aktivácia lymfatických uzlín na začiatku masáže je kľúčová pre správne rozprúdenie lymfy – tekutiny, ktorá odvádza toxíny a prebytočnú vodu z tkanív. Keď najprv uvoľníme hlavné lymfatické cesty (napr. pod ušami, pod bradou a pri kľúčnych kostiach), vytvoríme odtok, vďaka ktorému môže lymfa efektívne prúdiť.
Tým predchádzame opuchom, podporíme detoxikáciu, zlepšíme prekrvenie a celkový účinok masáže. Bez tohoto kroku môže dôjsť k zablokovaniu toku, a teda aj slabšiemu výsledku. Táto jednoduchá príprava zaručí, že masáž bude účinnejšia a pleť žiarivejšia.
Pre ľudí, ktorí majú sklon k opuchom – vačky pod očami, dvojitá brada, odporúčam zaradiť lymfatickú masáž nielen pred, ale aj po omladzujúcej masáži. Pomáha odviesť všetko, čo sa pri masáži uvoľnilo a zamedzí tomu, aby sa tekutiny zadržiavali v tkanivách.
Jednou z masážnych techník je myofasciálny lifting, pri ktorom sa pracuje s hlbšími štruktúrami pod pokožkou. V čom je táto procedúra iná od ostatných?
Myofasciálny lifting sa odlišuje najmä tým, že nepracuje len s povrchom pokožky a svalmi, ale cielene uvoľňuje fasciu – tenkú, ale pevnú vrstvu spojivového tkaniva, ktorá obaľuje svaly. Fascia môže byť vplyvom stresu, starnutia, či nesprávneho držania tela stiahnutá, čo spôsobuje napätie, znížený prietok krvi a pokles tvárových kontúr.
Pri tejto technike ideme do hĺbky, uvoľňujeme svalové zablokovanie, napätie a obnovujeme prirodzenú elasticitu tkanív. Výsledkom je nielen viditeľný liftingový efekt, ale aj dlhodobejšie zlepšenie štruktúry pleti, lepšie prekrvenie a zdravší vzhľad tváre. Jednoducho povedané – nehladká, ale uvoľňuje a tvaruje.
Ako myofasciálna technika zlepšuje kontúry tváre a prečo je dôležité uvoľniť aj krk a dekolt?
Myofasciálna technika zlepšuje kontúry tváre tým, že uvoľňuje napätie vo fasciách. Keď sú fascie stiahnuté alebo preťažené, môžu ťahať svaly tváre, spomaľovať cirkuláciu, spôsobovať pokles, opuchy alebo asymetriu.
Aby sme dosiahli skutočný liftingový efekt na tvári, je dôležité nepracovať len s tvárou samotnou, ale uvoľniť aj fascie v oblastiach, ktoré sú s ňou priamo prepojené – na chrbte, krku a dekolte. Napríklad stuhnuté trapézy alebo napätý krk môžu doslova sťahovať spodnú časť tváre nadol. Rovnako fascie v dekolte môžu brániť voľnému pohybu lymfy aj krvi, čo sa prejaví opuchmi a unaveným vzhľadom.
Preto myofasciálny lifting začína uvoľnením hlbších vrstiev tkanív od krku cez trapézy, až po tvár. Tým sa obnoví prirodzený tok tekutín, elasticita a vzpriamené držanie tela. A vďaka tomu sa začnú meniť kontúry tváre.
Kedy je najvhodnejší čas na túto masáž a ako často by sme ju mali absolvovať, prípadne striedať s inými a akými?
Na túto masáž je vhodný čas vždy a je vhodná pre každého, kto chce pracovať s tvárou hlbšie ako len na úrovni pokožky. Odporúča sa hlavne pri ochabnutých kontúrach, vráskach, poklesnutých lícach, dvojitej brade, pri asymetrii tváre, pri stuhnutom krku. Intenzívne tvárové masáže nie sú len o kráse, prinášajú úľavu, uvoľnenie a obnovujú rovnováhu v celom systéme tvárových svalov a fascií. Podľa typu pokožky, množstva podkožia a celkového stavu treba frekvenciu zvoliť individuálne. Osobne preferujem kombináciu techník, ktoré spoločne zvolíme podľa každého preferencie, problémov a potreby. Napríklad bukálna masáž je výborná na stuhnuté žuvacie svaly a je jedna z najlepších pre ľudí, ktorí cítia napätie v sánke alebo škrípu zubami. Veľmi dobré spätné vazby sú aj od ľudí, ktorí podstúpili stomatologické zákroky, ako sú extrakcie zubov, imlantáty alebo ortodontická liečba. Masážou zmierňujeme stuhnutosť a diskomfort v oblasti čeluste, čo prispieva k lepšiemu zotaveniu sa po zákrokoch a môže pomôcť zlepšiť funkciu čeluste. Uvoľnením napätia v svaloch tváre sa zvyšuje ich flexibilita a zjednodušuje sa žuvanie.

Myofasciálny lifting. Masáž, ktorou aktivujete lymfatické uzliny a podporíte detoxikáciu či prekrvenie
Výsledkom je okamžitý liftingový efekt. Aká starostlivosť by mala nasledovať potom doma?
Ako po každej masáži, je vhodné piť dostatok vody. Tým pomáhate vyplaviť toxíny a podporujete lymfatický tok. Po masáži je vhodné dopriať telu oddych (napríklad hneď po masáži necvičiť). Je fajn, keď si ponaťahujete ramená a krk – pomôžete udržať voľnosť vo fasciách.
Teším sa, keď majú ľudia záujem na sebe pracovať aj doma. Nemusí to byť nič náročné a zdĺhavé. Vždy s radosťou poradím, ako sa o seba viete postarať medzi masážami.