Potlačte akné ešte v zárodku bez vytláčania. Efektívne triky vám pomôžu zachovať alabastrovú pleť
Krásna a čistá pleť nie je samozrejmosťou. Aj keď patríte k ženám, ktoré nemajú tendenciu k tvorbe akné, z času na čas vie našu pleť nepekne ozdobiť nejedna vyrážka. Ako sa jej zbaviť čo najefektívnejšie a najskôr?
Naozaj nevytláčať!
... nech vám nepríjemná vyrážka akokoľvek radí. Nie nadarmo odborníci apelujú na to, že by sme do akné na tvári nemali žiadnym spôsobom zasahovať. Vyrážka v zárodku sa totiž plní hnisom, ktorý vie pri vytlačení urobiť viac neplechy než úžitku. Okrem toho, že je vysoká pravdepodobnosť zanesenia hnisu na ďalšie miesta na tvári - a tým podporujeme vznik ďalších vyrážok, môže to viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. V prípade zlého vytlačenia, ktoré je pomerne časté, sa totiž hnis môže dostať na iné miesta pod kožu, čím sa vytvára zápal, ktorý sa musí riešiť v nemocnici.
Aj keď to nie je príliš častý prípad, faktom je, že oveľa častejším následkom bývajú na tvári nepekné jazvy. Ak si vyrážky pučíte, nevyhnite sa im. A tie sa už, na rozdiel od akné, nedajú odstrániť.
Prečítajte si: V domácom prostredí už dávno neplatí, že stačí denný a nočný krém: Ak chcete viditeľné výsledky, treba sa o seba starať
Špeciálne mastičky
Na trhu existuje xyz prípravkov, ktoré slúžia ako sos pomoc pri tvorbe akné. Nanášajú sa na pleť lokálne - nakoľko má ich zloženie za úlohu dané miesto vysušiť. V žiadnom prípade ich tak nepoužívajte na miesta, kde netreba. Po ich zaschnutí nezabúdajte na hydratáciu, obzvlášť na najkritickejších miestach, akými bývajú očné okolia či líca.
Skvelým pomocníkom vie byť aj zinková masť, ktorá síce neukazuje rovnaké výsledky, ako ''vysušujúce'' krémiky, no ak trpíte veľmi suchou pleťou, môže byť dobrou alternatívou. Dermatológovia tiež odporúčajú gáfrovú masť, ktorá je bežne dostupná v lekárni.
Chemický peeling ako nutnosť
Ak ste ho nikdy nepoužívali sama - a nie ste si istá tým, ako na to, radšej sa zverte do rúk odborníkom. Návšteva kozmetičky raz za mesiac by mala byť povinnou jazdou pre všetky ženy. V prípade, že sa do zložení aktívnych látok a kyselín rozumiete - a máte čo to prestudované, vyskúšajte si chemický peeling spraviť doma. Bežne dostupný je v drogériách a jeho nanášanie by vám nemalo robť žiaden problém.
Naneste si krvavočervenú emulziu na dobre vyčistenú pleť, vyhýbajte sa okoliu očí. Nechajte peeling pôsobiť na tvári maximálne 10 minút, následne ho poriadne umyte. Pleti by ste mali dopriať následujúce dni najmä vyživujúce masky - a nezabúdať na spfko, ktoré je v tomto prípade povinnou jazdou. Peeling totiž zvyšuje hypersenzitivitu pokožky, nakoľko z nej odstraňuje staré bunky.
Neprehliadnite: 3 tipy, ako na suché pery a pokožku počas zimy: Toto je ozajstné SOS pre vašu krásu