Najžiadanejšie vlasové techniky na leto, ktoré si zamilujete: Inšpirujte sa tipmi kaderníka
Leto je už tu a okrem našej pokožky je to aj veľká záťaž na korunu krásy. Ak sa chystáte predsa len v tomto období na nejakú zásadnejšiu zmenu farby, pozrite sa spolu s nami, ktoré techniky si aj v lete môžete dovoliť.
Slnko, more, piesok to všetko sa počas letných mesiacov odzrkadlí aj na našej korune krásy. Ak sa chcete vrámci hairstylingu vyhnúť nenávratným poškodeniam, pozrite sa, čomu sa počas slnečných, letných dní radšej vyhnúť a naopak, čo vlasom dopriať.
Nám to prezradil director hairstylista Lukáš Bielka zo salónu DNJ DNA.
Aké vlasové techniky sú na leto najžiadanejšie?
Každoročne sú žiadané techniky kde sa využíva zosvetlovanie vlasov ako je melír/ombré/balayage/sun kissed. Keďže cez letné mesiace je aj pokožka je po opálení hnedšia, tak svetlejšie vlasy, vyznejú krajšie k tvári, každú ženu to zároveň osvieži.
Aký je presný rozdiel medzi sunkissed a balalyage a klasickým melírom?
Rozdiely sú v technike a intenzite odtieňa.
Sunkissed
Technika sunkissed je veľmi jemné zosvetlenie, ktoré napodobňuje zosvetlenie ako od slnka, takže sa jedná o tenké pramienky vlasov, hlavne okolo tváre a na temene. Takisto odtieň by mal byť zosvetlený maximálne o 2-3 odtiene, od pôvodnej farby vlasov. Keďže ide o kopírovanie zosvetlenia vlasov od slnka, zachovávajú sa odtiene do tepla/zlatista. U niekoho, kto má svoj pôvodný odtieň veľmi studený, sa následným tónovaním, docieli odtieň do zlatista. Výsledný efekt je jemné a prirodzené zosvetlenie, vhodné hlavne pre ženy, ktoré chcú podstúpiť zmenu, ale sú opatrné, osobne si myslím, že je to najlepšia voľba - začať so sunkissed ak niekto nie je rozhodnutý, ktorú techniku presvetlenia si vybrať prvýkrát.
Balayage
Je to technika, ktorá sa momentálne hlási k najväčšej popularite na svetovej scéne, má ale veľmi široké spektrum toho, ako by mala vyzerať. Jedná sa pomerne o náročný postup, ktorý by mal robiť iba skúsený kaderník kolorista. Samotná technika sa môže robiť tupírovaním jednotlivých prameňov vlasov,pričom konce ktoré nie sú natupírované sa zosvetľujú zosvetľovačom. Začína sa od zátylku smerom nahor, až kým sa presvetlia vlasy dostatočne. Ďalšia možnosť je voľné maľovanie rukou štetcom, kde sa opäť začína od zátylku a postupuje sa smerom na temeno a bočné strany. Pri kreslení rukou, sa pár centimetrov od hlavy, natierajú len jemné pramienky vlasov, až smerom ku koncom sa nanáša zosvetľovač viac.
Balayage je rozvetvená technika, kde záleží len od žiadosti klientky, čo by presne chcela, na jemné vlasy sa napríklad hodí mikro balayage. V niektorých prípadoch je potrebné každý jeden prameň vlasov, prekyť fóliou na melírovanie, aby sa jednotlivé pramienky neodtlačili a nevznikli tak fľaky.Výsledný efekt je krásna blond farba, kde pri korienkoch a jemne v dĺžkach, ostáva pôvodná/prirodzená farba. Následne po zosvetlení, nasleduje druhý a veľmi dôležitý krok a to je tónovanie, do studena alebo do tepla. Na 80% je to momentálne trend do studena. Balayage môže mať veľmi veľa podôb a to aj napríklad toń v tóne, čo znamená že nasledné zosvetlenie sa natónuje do odtieňa ktorý prirodzene dopĺňa pôvodný odtieň.
Melírovanie
Patrí medzi obľúbenú techniku po celom svete. Vhodná technika pre klasické blondínky, ktoré chcú mať krásnu blond farbu vlasov, ale zároveň sa chcú vyhnúť farbeniu vlasov každý mesiac. Keďže sa melírovanie robí tak, že sa vyberajú jednotlivé tenké pramienky, ktoré sa po nanesení zosvetľovača balia do melírovacích papierikov alebo do alobalových fólií, výsledný efekt je veľmi svetlá blond farba, dokonca je to vhodná technika aj pre tmavšie typy, s veľmi tmavými vlasmi.
Pre koho sú určené? Komu by si ich odporúčal?
Záleží od typológie človeka, sunkissed je vhodný pre zákazníčky, ktoré sú opatrné v experimentoch, ale zároveň by chceli vyskúsať jemné a prirodzené zosvetlenie. Ak niekto nosí dlhodobo tmavú farbu vlasov, je to vhodná technika aj na zjemnenie výrazu tváre. Balayage je vhodná technika pre kohokoľvek, kto chce ísť do svetlejšej farby a bez poškodenia, technika sama o sebe je veľmi šetrná. Neodporúčal by som ju zákazníčkam, ktoré majú chemicky poškodené/polámané vlasy už po predošlých experimentoch. Melír je vhodný pre blondínky, ktoré sa nechcú farbiť na blond každý mesiac, ale stačí im každý druhý možno každý tretí. Efekt je prirodzená a nenásilná blond farba.
Ako sa o vlasy starať v lete?
Vlasy aj pokožka sú cez leto vystavené suchu a slnku/dehydratácii. Je veľmi potrebné dbať na pravidelný prísun hydratačných prípravkov ako sú ochranné krémy alebo olejčeky na vlasy. Je fajn počas leta chodiť aj do kaderníctva na rekonštrukčnú kúru alebo si robiť aspoň doma zábaly s profesionálnou kozmetikou a to konkrétne hydratačnou maskou, ktorú treba nechať pôsobiť dostatočne dlho, aby prenikla do kutikuly vlasov a hydratovala tak vlasy.
Neprehliadnite: Skrášľovacie masky na tvár. Najkrajšie ženy na svete nedajú dopustiť práve na tento produkt
Ženy, ktoré chodia na profesionálne farbenie vlasov do kaderníctva sú na tom určite lepšie, než tie ktoré sa farbia doma. Farby v profesionálnom kaderníckom salóne, totiž obsahujú zloženie, UV filter a vitamíny, ktoré vlasy zároveň chránia pred vysychaním a stratou kvality počas leta.
Je to základ, ktorý sa dá upgradovať používaním profesionálnej kozmetiky na doma a to je hydratačný šampón, kondicionér, maska a olejček na vlasy.
Je vhodné počas leta vlasy nesušiť často fénom a takisto používať žehličku/kulmu minimálne.
Ktoré chyby ženy v starostlivosti o vlasy robia najčastejšie?
Ženy robia najčastejšie veľmi banálne chyby ako sú nesprávny výber šampónu/kondicionéru prípadne iných prípravkov, určených na domácu starostlivosť. Napríklad v poslednej dobe sa stretávam s tým, že ženy ktoré majú zdravé vlasy ich chcú mať ešte zdravšie, tým pádom si vyberajú prípravky na vlasy určené na poškodené/suché vlasy, kde nežiadúci efekt je nadmerné mastenie sa vlasovej pokožky, zaťaženie vlasov, kedy pri nadmernom zaťažení vlasov vzniká aj vypadávanie.
Tepelná úprava vlasov ako žehlenie, alebo kulmovanie je tiež veľký nepriateľ ak sa používa nesprávne. A to najmä ak nie sú vlasy dostatočne vysušené fénom alebo je na vlasoch nadmerné množstvo pozostatkov styligu. Môže nastať spálenie vlasov a nezvratné poškodenie, ktoré sa prejaví ťažkých rozčesávaním.
Čítajte tiež: Nikdy to nebolo ľahšie. Metóda, ktorá vás zbaví neželanej celulitídy
Keď chodia spať s mokrými vlasmi, može nastať svrbenie vlasovej pokožky, lupiny a dokonca v niektorých prípadoch môže vzniknúť aj pleseň.
Nesprávne rozčesávanie vlasov, nevhodné kefy, hrebene. Niektoré ženy nepoužívajú doma kondicionér, alebo masku, čo je zásadná chyba, pretože po šampónovaní vlasov, zostáva kutikula vlasov otvorená a preto je potrebné použiť kondicionér, alebo masku ktorá to celé uztavorí uhladí.