Presunúť na hlavný obsah

Vyspovedali sme tri známe Slovenky, ktoré sa snažia žiť čo najviac udržateľne a ekologicky: Inšpirujte sa ich tipmi

Slovenské celebrity

Aktuálne sa veľmi často skloňujú pojmy udržateľnosti a ekológie. Tieto známe ženy však o tom len nehovoria, ale snažia sa tak aj žiť. A to sú každá úplne iná a jedinečná.

Jedna je známou moderátorkou, influencerkou, druhá sa venuje aktívne joge a dlhé roky pôsobí v modelingu, tretia je političkou, ktorá však aj túto oblasť robí srdcom a čoskoro sa stane hrdou maminou. Niekedy stačí naozaj nepatrná zmena a dokážete vďaka nej urobiť malé zázraky. My sme vyspovedali tri známe a inšpiratívne ženy a zistili sme, ako sa dá žiť v duchu minimalizmu, ekológie úplne nenásilne a prirodzene. 

Barbara Jagušák - "Myslím, že nastal ten čas, aby si všetci ľudia uvedomili, že príroda má svoje limity a že ju nemôžeme donekonečna vyciciavať a drancovať prírodné zdroje."

Veľa známych tvárí sa snaží žiť najmä v poslednom období, v duchu udržateľnosti. Uberáš sa aj ty týmto smerom? Ako? 

Ja sa snažím žiť v duchu udržateľnosti celý život. Samozrejme, teraz sa o udržateľnosti viac hovorí. Stal sa z nej istý trend, ale v podstate ide len o taký zdravý a skromný životný štýl, ktorý bol a je blízky mnohým ľuďom z môjho okolia. Vždy sme boli vychovávané tak, aby sme dojedli všetko, čo máme na tanieri. Nikdy sme nenakupovali plné chladničky, do školy som chodila MHD alebo vlakom, nenakupovala som takmer nič len tak z rozmaru. Vďaka tomu, že som študovala v Londýne, kde boli už vtedy veľmi moderné second handy a vintage story, som s radosťou nosila vygajdané svetre z druhej ruky (úsmev). Takže myslím, že sa uberám týmto smerom a snažím sa byť v istých veciach dôslednejšia.

Najťažšie je nájsť nejaký balans, aby sa človek nemusel vzdať všetkého, čo má rád, ale aby zároveň rozmýšľal nad svojimi dennými rozhodnutiami. Presne z tohto dôvodu sa zo mňa stala flexitariánka - jem mäso iba výnimočne a tiež sa snažím čo najviac chodiť pešo alebo využívať verejnú dopravu. 

 

Čo sa týka nákupov, preferuješ skôr slow fashion?

Preferujem slovenskú módu a udržateľné alternatívy k bežnému nakupovaniu, ale priznávam, že raz za čas (cca. raz ročne) si zvyknem kúpiť aj niečo vo fast fashion reťazcoch. Dbám pritom na nadčasovosť strihu, kvalitu materiálu a univerzálnosť kúsku. Nekupujem oblečenie len tak pre potešenie a hlavne sa vyhýbam trendom, ktoré vyjdú z módy po jednej sezóne. 

Môj šatník je veľmi minimalistický a strohý, ale keď mám nejaký event alebo moderovačku, rada si požičiam originálny styling od mojich kamarátov dizajnérov. Moja dcérka dedí 90% oblečenia po jej sesternici Emilke a iných deťoch z našej partie. Ak jej potrebujem doplniť šatník, vyberám si z udržateľných detských značiek alebo podporujem slovenskú tvorbu. Vyrastené oblečenie putuje ďalším kamarátkam, ktoré majú mladšie deti.  

V čom vidíš najväčší prínos, ak sa človek aspoň malými krokmi, snaží žiť o niečo ekologickejšie?

Myslím, že nastal ten čas, aby si všetci ľudia uvedomili, že príroda má svoje limity a že ju nemôžeme donekonečna vyciciavať a drancovať prírodné zdroje. Stačí sa pozrieť, aký biedny život v totálne znečistenom a kontaminovanom prostredí žijú obyvatelia Bangladéšu, Indie, Kambodže, Vietnamu a Číny, krajín, ktoré patria medzi najväčších producentov rýchlej módy. 

Aralské jazero v dôsledku zavlažovania bavlnových plantáží takmer úplne vyschlo, podobná situácia s degradáciou pôdy sa opakuje v Amerike a Indii. To, že si myslíme, že sa nás problémy na opačnej strane zemegule netýkajú, je blbosť, pretože všetko sa nám vráti späť ako bumerang. Preto treba začať aspoň malými krokmi, aby sme zo seba mohli mať dobrý pocit, že sme neboli ľahostajní v čase, keď ešte existovali riešenia. 

Linda Nývltová - "Ak každý z nás spraví aspoň malú zmenu, verím, že vieme zmierniť  vplyv, akým pôsobíme na naše životné prostredie."

Čo sa týka nákupov, preferuješ skôr slow fashion?

 

Ja sa snažím podporovať značky, ktoré majú etický prístup k móde. Napríklad na Staiy.com môžete nakúpiť a tiež objaviť nové sustainable brandy.

Rada nakupujem lokálne značky. Aspoň oblečenie necestuje cez pol planéty. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Linda Nyvltova (@lindanyvltova),

V čom vidíš najväčší prínos, ak sa človek aspoň malými krokmi, snaží žiť o niečo ekologickejšie?

Ak každý z nás spraví aspoň malú zmenu, verím, že vieme zmierniť  vplyv, akým pôsobíme na naše životné prostredie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Linda Nyvltova (@lindanyvltova),

Máš nejaké osobné tipy ako na to?​

Snažím sa použiť vlastnú tašku a nákup si nedám zabaliť do vrstiev papiera. Co sa týka jedla, chodím nakupovať na trh, od domácich pestovateľov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Linda Nyvltova (@lindanyvltova),

Vladimíra Marcinková - "Považujem to za povinnosť každého z nás, nežiť sebecky, netváriť sa, že táto planéta patrí len tejto generácii"

 

Veľa známych tvárí sa snaží žiť najmä v poslednom období, v duchu udržateľnosti. Uberáš sa aj ty týmto smerom? Ako? 

V tomto mi je veľkou inšpiráciou manžel, ktorý žije naozaj veľmi úsporným a minimalistickým životom vo vzťahu k prírode. Naučil ma poriadne separovať odpad, robiť menšie nákupy potravín, aby nevznikal odpad, nekupovať rozmarné zbytočnosti, a radšej investovať do kvality než do kvantity. 

Nedá sa to vždy, niekedy sa aj ja ulakomím na vec z výkladu, ktorú súrne nepotrebujem, ale je to veľmi výnimočné. 

Čo sa týka nákupov, preferuješ skôr slow fashion?

Priznám sa, že nakupujem veľmi sporadicky, ale keď už niečo potrebujem, či kostým do práce alebo nové topánky, nevenujem toľko pozornosti tomu, kde to kúpim. Skôr sa sústreďujem na to, či to naozaj potrebujem. Mám veľmi rada slovenské a české značky, tak ak sa dá, toto sú obchody mojej prvej voľby.

Ale ak ma priškrtí rozpočet, zájdem aj do lacnejších obchodov. Nie som v tomto smere stopercentná, ale som si vedomá, že je čo zlepšovať.

V čom vidíš najväčší prínos, ak sa človek aspoň malými krokmi, snaží žiť o niečo ekologickejšie?

Považujem to za povinnosť každého z nás, nežiť sebecky, netváriť sa, že táto planéta patrí len tejto generácii, ale čo najviac z nášho prírodného bohatstva zachovať aj pre naše deti a ďalšie generácie.

Je dôležité, aby sme menili naše spotrebiteľské správanie a tlačili na výrobcov a služby, aby sa snažili všetky procesy a výrobky scitlivovať voči prírode, lebo len našim dopytom po ekologickejších produktoch, bude rásť ich ponuka. Zatiaľ vnímam uvedomelú časť spoločnosti, ktorá sa snaží žiť ekologicky, ako menšinu populácie. Potrebujeme to obrátiť na väčšinu. Sama sa k tomu vychovávam a budem k tomu vychovávať aj svoje dieťa. 

Máš nejaké osobné tipy, ako na to?

Už tretí rok som organizovala charitatívny bazár. Oslovila som desiatky známych osobností, aby vytriedili svoje šatníky a venovali veci na dobrý účel. Výťažok z predaja, šiel na podporu krajčírskej dielne pre znevýhodnené ženy. Projekt sa volá Dvakrát dobre, a to práve preto, že jednak pomáha ženám z ťažkých pomerov, ale tiež prináša dobro v podobe recyklácie toho, čo už jedni nenosia, ale druhým môže ďalej slúžiť.

Bazáry oblečenia, second handy, to je skvelá cesta, ako ušetriť prírodu od drastického módneho priemyslu, ale tiež svoju peňaženku, od zbytočného míňania za nové.