Presunúť na hlavný obsah

O jej prácu sa uchádza väčšina žien: Slovenka Mirka sa stala letuškou pre Emirates, čo všetko sa skrýva za pozlátkom?

Kariéra

Krásnej Mirke z východného Slovenska sa podarilo to, po čom túžia tisíce žien z celého sveta. Napriek tomu sa však prácu snov rozhodla opustiť, aj keď priznáva, že jej dala nesmierne veľa. Aký je v skutočnosti život letušky v jednej z najlepších spoločností sveta?

Podarilo sa vám niečo, čo mnoho Slovenkám nie - pôsobiť ako letuška v Emirates. Spomínate si ešte na ten moment, keď tento sen vznikol? Kedy ste začali letušky obdivovať a v podstate, kedy začal vznikať tento sen?

Spomínam si na to veľmi dobre. Už od detstva ma v televízii najviac bavili cestovateľské dokumenty o ďalekých krajinách a ako sa hovorí - bol to môj veľký sen z detskej izby. Z malej dedinky, z ktorej pochádzam, sa spniť si takéto predstavy, zdali takmer nemožné. Ak mám však povedať konkrétny moment, bolo to, keď som raz bola na výlete vo Viedni a jednou z autobusových zastávok bolo práve viedenské letisko. Tam som prvýkrát videla z dverí letiska vychádzať veľkú skupinu letušiek s krásnymi uniformami a červenými klobúčikmi. Bolo to ako z nejakého magazínu - a to bol presne ten moment, kedy som si povedala, že raz chcem byť jednou z nich. Moja veľmi dobrá kamarátka v tých časoch už pre Emirates pracovala, tak som sa každý deň motivovala jej fotkami. To bol pre mňa taký hnací motor - keď to dokázal niekto z môjho okolia, dokážem to aj ja.

Veru vyzerá to naozaj dobre. Nie každý má však prehľad, prečo je vôbec práca v leteckej spoločnosti taká žiadaná... vedeli by ste nám to opísať? 

Mňa lákala práca v takejto leteckej spoločnosti hlavne kvôli benefitom, ktoré firma ponúka - a samozrejme aj hlavne kvôli množstvu destinácií, ktoré popri tejto práci viete precestovať. Vďaka Emirates som videla tie najkrajšie miesta na svete, o ktorých som kedysi len snívala, stretla tých najzaujímavejších ľudí, naučila sa pochopiť a rešpektovať iné náboženstvá a ich kultúru, mohla som ochutnať jedlá, ktoré som ani nevedela, že existujú. Celkovo sa vám rozšíri obzor v celom vašom živote a začnete sa na ľudí pozerať inak - a celkovo chápať všetko z inej perspektívy. Takže tento duchovný benefit toho celého bol pre mňa najvzácnejší. Vidieť bohatstvo, ale zároveň extrémnú chudobu, zažiť teroristické útoky v oblasti, kde sa nachádzate, tajfúny, kvôli ktorým sa vám zruší let... to všetko je škola života, ktorú by som na Slovensku pravdepodobne nikdy nezažila a všetky tie situácie zo mňa vymodelovali osobu, ktorú v živote už nepoloží len tak hocičo. Priebojnosť, ktorú si tam vybudujete, vám nikto nikdy nevezme. Uvedomíte si skutočné hodnoty života.

Čo sa týka platových podmienok, zarábajú sa tam krásne peniaze a čo je najhlavnejšie, firma vám zabezpečuje krásne ubytovanie v Dubaji, transport do práce a počas pobytu v zahraničí vám platí tie najkrajšie hotely, kde si pri prevzatí kľúčov od svojej vlastne izby vezmete aj obálku - v nej máte diéty v mene danej krajiny, v ktorej ďalšie hodiny alebo dni ostávate. Jednoducho full service. To som ešte nespomenula, že sme ako letušky mali v Dubaji špeciálnu kartu, na základe ktorej sme mali vstupy do beach clubov a posilovní zdarma, ako aj takmer 50% zľavy v niektorých top dubajských reštauráciách. Takže ak mladá dáma naloží rozumne - rozumne míňa, viete si ušetriť veľmi zaujímavý obnos peniažkov, ktoré vám potom pomôžu, keď sa vrátite z púšte.

Prečítajte si: Hairstylistka Monika si splnila sen a otvorila vlastný salón: Inšpirovala ju Kalifornia, kúsok z nej priniesla na Slovensko

Znie to naozaj skvelo. Na rozdiel od iných pozícii, na túto je o čosi ťažšie dostať sa... aké znalosti ste museli mať, čo od vás vôbec očakávali, aby ste vôbec postúpili do užšieho kola?

Veľa ľudí sa ma na túto otázku pýta. Mojou odpoveďou je, že toto bol najťažší pohovor, aký som kedy v živote absolvovala a ťažší už zrejme nikde nezažijem. Keď som si uvedomila, že to nie je len bežný pohovor na manžérsku pozíciu, aké som od vysokej školy pravidelne absolvovala, bolo to niečo úplne iné. Celý pohovor bol v angličtine, čo je dnes síce bežný štandard, no všetky tie kolá neboli zamerané na cudzí jazyk ako na to, ako budete vedieť riešiť rôzne modelové situácie. Ďalšou podmienkou bolo mať 21 rokov, dosiahnúť 212 centimetrov na špičkách - čo sa týka vašej výšky a nemať žiadne viditeľné tetovania, ktoré by presahovali uniformu. Ľudia prileteli na pohovor do Košíc až zo Saudskej Arábie, Beirutu a celej Európy. Bolo pravidlom, že ste počas dlhých hodín čakania nemohli povedať ani jedno slovo vo vašom jazyku - to aj v prípade, že ste tam boli s kamarátkou. Vôbec nezáležalo na tom, či máte alebo nemáte vyštudovanú vysokú školu. Boli tam vyučení lekári, právnici a žiaden titul tam nezohrával žiadnu úlohu. Šance boli vyrovnané.

To bolo to základné prvé kolo.. zrejme boli aj ťažšie a zrejme aj o čosi obtiažnejšie. Ako vyzerali?

Celý pohovor je v každej krajine trošku iný. Niektoré krajiny už vopred musia preštudovať životopis daných uchádzačov a pošlú vám pozvánku. Iné krajiny majú open day a prísť môže ktokoľvek. 

Ja som bola na pohovor v spomínaných Košiciach v hoteli Hilton. Prvý deň si pamätám - celé sa to začínalo o deviatej ráno a posledné kolo psychotestov som vypĺňala online ešte o pol desiatej večer. V ten deň bolo približne päť kôl, spoločne s anglickým testom a na konci dňa okolo siedmej večer nás bolo už len 16 - my, ktorí sme postúpili do finálového kola. Na ten sme si museli priniesť všetky požadované fotografie a životopis. Rozhovor s vedúcou náboru trval asi hodinu, no zdá sa vám, akoby trval večnosť. Všetky recruiterky si totiž prechádzajú rôznymi psychotestami a keďže na nich záleží, koho z toľkého množstva uchádzačov vyberú - som sa tam aj poriadne zapotila. Keď si vás vyberú, posielajú vaše fotky, životopis a celý výstup z pohovoru do Dubaja, kde padne finálne slovo. Nám šiestim sa ozvali približne dva týždne po pohovore, v Emirates to volajú Golden call. Priznám sa, že som v tieto dni čakala ako na ihlách.

Šesť je naozaj malé číslo. Koľko vás tam vlastne bolo? Nebáli ste sa konkurencie, keď ste zrazu videli masu ľudí?

Keď som prišla do hotela, kde sa konal pohovor, bolo nás tam asi 200. Nielen žien, ale aj veľmi veľa mužov. Kandidáti boli, ako som už spomínala, z celého sveta. Niekto si môže myslieť, že v malom meste, ako sú Košice, bude mať viac šťastia. Nebolo to tak. 
 
Konkurencie som sa nebála, práve tá ma posúvala vpred a koniec koncov, na palube musíme byť všetci aj tak jeden tím, takže nejakú rivalitu alebo prekrikovanie na pohovore neakceptovali. Hľadajú ľudí, ktorí budú pri pôrode, poruche lietadla alebo pri umierajúcom pasažierovi pracovať ako tím. Toto je vlastne moja rada pre budúce mladé letušky - byť tímovým hráčom už na pohovore.

Táto práca so sebou nesie stresové situácie, na ktoré sa človek dostatočne nedokáže pripraviť. Aké sú ďalšie negatíva tohto povolania?

Nespavosť, časové posuny, chronická únava, zmeškáte svadby, krstiny, oslavy a svojich blízkych vidíte tak raz do polroka - ak vôbec. Ak sa niekto rozhodne pre túto prácu, s týmto je nepochybne potrebné dopredu počítať.
 

Mnoho ľudí vraví, že práve neustála práca s ľuďmi je najhoršia. Ja to veľmi posúdiť neviem, nakoľko sa denne nestretávam s masou nových ľudí... vy ste sa s tou masou však stretávali a pomáhali im v podstate každodenne.

Asi sa s viacerými zhodnem - práca s ľuďmi je tá najnáročnejšia. Tie príbehy a nevyspytateľné situácie, ktoré zažijete, sa vám vryjú do pamäti na celý život. Počas dlhých letov zažijete na palube lietadla všetko - od narodenia dieťaťa až po smrť pasažiera. Stretnete sa s opitými klientmi, ktorí sú agresívni a ohrozujú cestujúcich, stretnete pasažierov, ktorí sú na seba nahnevaní celý život a dajú to vám a servisu pocítiť. 
 
Aby som však nehovorila len o negatívach, spoznáte ľudí z každého kúta sveta. Dobrých a srdečných ľudí, naučíte sa ich zvyky, pochopíte mentalitu a veľakrát práve na vás daný cestujúci nezabudne, pretože spravíte pre neho a jeho rodinu z letu zážitok.

Už sa vám teda stalo, že vás cestujúci nejakým spôsobom pochválil, možno odmenil?

Spomínam si ako pasažier prvej triedy kúpil parfémy za našu ťažkú prácu všetkym letuškám, ktoré boli na palube alebo keď vám pasažieri darujú pohľadnicu s poďakovaním. Najviac ma asi dobilo energiou keď sa pasažier úprimne usmial, poďakoval a dal vám pocítiť ako si váži vašu prácu, lebo veľa ľudí si nevie ani len predstaviť, že za tým našim úsmevom sa taktiež skrýva obrovská únava, osobné problémy, ktoré sa v Dubaji riešia oveľa tažšie, ako keď ste doma s rodinou.

Napriek tomu ste však s touto prácou skončili... prečo? Veď to znie ako sen!

Keď som precestovala destinácie, ktoré som chcela, rozhodla som sa dať výpoveď. Keď vidíte New York 20-krát, už to nie je tak vzrušujúce, ako to bolo na začiatku - hlavne, keď to nemáte s kým zdieľať. Aspoň ja som to tak mala. Odkedy som doma, cestovať som neprestala a keď mi to budú financie a aj zdravie dovoľovať, nikdy neprestanem. Teraz presne viem, čo v danej destinácii chcem vidieť, ochutnať a najviac ma teší, že to môžem zdieľať s milovanou osobou. Viem si vybrať, s kým cestujem. Bolo to však zatiaľ moje najväčšie dobrodružstvo a najväčšia skúsenosť, akú som doposiaľ v mojom živote zažila a som za to nesmierne vďačná. Mám na čo spomínať a každému, kto má odvahu veľmi veľa na začiatku obetovať (no v konečnom dôsledku oveľa viac získať), to odporúčam zažiť.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa (@bublie.mirka),