Chcete cvičiť naozaj efektívne? Nezabudnite si dopriať šálku kávy
Káva patrí na Slovensku medzi najobľúbenejšie nápoje. Ak aj vy patríte k jej fanúšikom a práve mierite do posilňovne či na aerobic, máte vyhraté. Práve tento nápoj vám totiž pomôže dostať zo seba maximum. Akými spôsobmi vám káva pred cvičením môže prospieť?
Káva predstavuje chutný a jednoduchý spôsob, ako zvýšiť efektivitu cvičenia. Jej účinky oceníte tak pri aeróbnej aktivite, ako aj pri posilňovaní. Pokojne teda pred tréningom zapnite kávovar a vychutnajte si šálku voňavého nápoja.
Pomáha dosahovať lepšie výsledky
Vplyv kofeínu na fyzickú aktivitu skúmali mnohé vedecké štúdie. Jednu z nich uverejnil pred rokom aj magazín International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. Podľa jej výsledkov príjem 3 až 7 milligramov kofeínu na kilogram telesnej hmotnosti dokáže zvýšiť výkon priemerne o 24 percent. Toto množstvo pritom relatívne jednoducho získate z jednej šálky kávy. Ide tak o ideálnu možnosť, ako podporiť výkon prirodzenou cestou namiesto užívania rôznych doplnkov výživy.
Zvýši sústredenie a zrýchli metabolizmus
,,Káva pred tréningom je vhodná na dosiahnutie sústredenosti. To však nie je zďaleka všetko, čo sa z nej dá počas fyzickej aktivity vyťažiť. Kofeín zrýchľuje metabolizmus a odďaľuje čerpanie svalového glykogénu. Telo je tak nútené siahnuť na tuky skôr, čo pozitívne vplýva na vytrvalostné schopnosti.Rozhodne doporučujem kávu pred cvičením vyskúšať,“ vysvetľuje osobný tréner Roland Kelemen.
Zmierňuje bolesť svalov
Podľa vedcov z University of Illinois má kofeín v súvislosti s cvičením aj ďalšiu výhodu – zmierňuje bolesť namáhaných partií. Ich štúdia z roku 2009 sledovala okrem iného vnímanie bolesti predného stehenného svalu (kvadricepsu) počas polhodiny rýchleho bicyklovania. Polovica účastníkov výskumu prijala hodinu pred záťažou 5 mg kofeínu na kilogram hmotnosti, polovica placebo. Prvá skupina bolesť vnímala menej intenzívne, ako tá druhá.
Na čase záleží
Veľa štúdií odporúča kávu približne hodinu až štvrťhodinu pred tréningom. V tomto rozmedzí sa pohybuje aj Roland Kelemen: ,,Kávu si dávam 15 -20 min pred cvičením s dostatočným odstupom po jedle pre zvýšenie jej účinkov. Mlieko v tejto rovine do kávy nepatrí a pokiaľ je cieľom aktivity chudnutie zabudnime aj na cukor resp. akýkoľvek sacharid.“
Kedy s kávou opatrne?
Pozor by si, prirodzene mali dávať ľudia so zdravotnými problémami, napríklad s vysokým tlakom.Ak zvyknete cvičiť podvečer alebo večer, tiež konzumáciu kávy zvážte. ,,Už samotné cvičenie v neskorých hodinách môže negatívne vplývať na zaspávanie. Ak to umocníme kávou, spánok príde ešte neskôr. V každom prípade je to individuálna záležitosť. Iné účinky má na tých, ktorí ju nepijú pravidelne a iné na pravidelných konzumentov,“ vysvetľuje Roland Kelemen.
Na čo nezabudnúť?
- Druh kávy robusta je pred cvičením vhodnejšia ako arabica, pretože obsahuje viac kofeínu. Menej pražená káva je naň tiež bohatšia ako viac pražená.
- Káva telo odvodňuje. Preto si vždy po jej vypití doprajte pohár čistej vody.
- Keď si neviete predstaviť pitie čistej kávy, vyskúšajte napríklad mandľové mlieko. Moderné kávovary vám aj z neho vedia vyčarovať bohatú penu.
Článok sme vám priniesli v spolupráci s odborníkmi zo spoločnosti De'Longhi.