Presunúť na hlavný obsah

Nedostatok vitamínu D. Pandémia 21. storočia?

Zdravie

Podľa zahraničných štatistík trávime v priemere až 90 % dňa zatvorení v interiéroch. Aká vysoká je daň za našu pohodlnosť?

Kancelárie, autá, nákupné centrá a v neposlednom rade naše domácnosti s takým silným technologickým zázemím, že je čoraz ťažšie odlepiť sa z gauča od sledovania prírody na veľkoplošnej obrazovke a ísť sa prejsť do tej skutočnej... Toto všetko zredukovalo čas trávený vonku na minimum. Podľa zahraničných štatistík trávime v priemere až 90 % dňa zatvorení v interiéroch. Aká vysoká je daň za našu pohodlnosť? Zmeňte nepriaznivý pomer v prospech svojho zdravia, vyhráte hneď päťnásobne!  

1. Znížite stres a únavu

Už ste počuli o „lesnom kúpeli“? Nie je to žiadna luxusná procedúra, môžete sa jej oddávať úplne zadarmo. Vedci zistili, že svižná prechádzka lesom znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu, pomáha znižovať vysoký krvný tlak a vedie k nárastu produkcie hormónov šťastia, čo sa okamžite prejaví zlepšenou náladou a zahladením stôp mentálnej únavy. A špeciálne pre obyvateľov miest dodávame, že zeleň miestnych parkov má rovnaký účinok! 

2. Ochránite svoj zrak

Niekoľkohodinové pozeranie na obrazovky mobilov, tabletov, stolových či prenosných počítačov je dnes bežná vec. Zvykli sme si, ale naše oči nie. Narastá počet prípadov „suchého oka“, syndrómu, ku ktorému dochádza kvôli tomu, že sústredení na malé monitory zabúdame žmurkať. Oční lekári preto preventívne odporúčajú pobyt vonku. Tým, že oku dáme možnosť ostriť na predmety do diaľky, vyhneme sa jeho jednostrannému zaťaženiu. 

3. Rozhýbete sa

Bežiaci pás a stacionárny bicykel sa síce hodia, keď je von pod psa, ale nikdy plnohodnotne nenahradia ich outdoorové ekvivalenty. Kedykoľvek to počasie dovolí, užite si radšej výlet na dvoch kolesách alebo si obujte bežecké topánky a dajte si pár kôl po okolí. Spálite viac kalórií než vo fitku, keďže na otvorenom priestranstve vám nahrávajú faktory ako odpor vetra či nerovný terén. Reálne sa teda namáhate viac – no bez toho, aby ste to pociťovali ako námahu. Naopak, dynamická scenéria mnohým slúži ako dobrá motivácia, aby sa vonku vydržali hýbať dlhšie. 

4. Zaspíte ako bábätko

Telo funguje ako hodinky, ale pozor, nie je také nezničiteľné ako švajčiarske hodinky. Pre zdravý spánok potrebuje dostatok denného svetla, vedci odporúčajú tridsať minút až hodinu denne. Ak chýba, dochádza k narušeniu cirkadiálnych rytmov, pretože sa spomaľuje tvorba spánkového hormónu melatonínu, čo vedie k neslávne známemu „počítaniu ovečiek“ tesne pred svitaním. Od prerušovaného či nedostatočného spánku je to už len na krok k nadväzujúcim zdravotným problémom. Predchádzajte im prechádzkami!

5. Doplníte zásobu vitamínu D

Jeden z kľúčových vitamínov pre zdravie sa dostáva do organizmu najmä prostredníctvom slnečného žiarenia. No v súčasnosti sa čoraz častejšie skloňuje jeho deficit. Problém je natoľko závažný, že americkí vedci v roku 2008 dokonca označili nedostatok vitamínu D za pandémiu. Výsledky lokálnych výskumov nie sú o nič priaznivejšie – až 7 z 10 Slovákov trpí nedostatkom vitamínu D. Vzhľadom na našu zemepisnú šírku a časté dažde či oblačnosť nestačí spoliehať sa na slnko ako na jediný zdroj „déčka“. Dokonca ani potraviny obohatené o tento vitamín nemusia stačiť na doplnenie plnej odporúčanej dávky. Najistejším spôsobom, ako ho dodať telu, je siahnuť po výživovom doplnku, ideálne od etablovanej spoločnosti s dlhoročnou tradíciou a škandinávskou pečaťou kvality, akou je Naturamed Pharmaceuticals. Práve teraz prichádza na slovenský trh špeciálna forma vitamínu D, takzvaný vitamín D3, ktorý je oveľa účinnejší ako jeho bežná podoba a telo ho lepšie vstrebáva. Na podporu imunitného systému, kostí, svalov a zubov stačí jedna tableta Vitamínu D3+ denne. Viac informácií hľadajte na www.dvitamin.sk