Presunúť na hlavný obsah

Miesto, na ktorom vás bolí hlava veľa prezradí: Zistite, čo sa skrýva za touto nepríjemnou bolesťou

Zdravie

Nie je bolesť hlavy ako bolesť hlavy. Tak skôr, ako siahnete po tabletkách, je dobré vedieť rozlíšiť jej pôvod a nájsť tak spôsob, ako sa bolestiam hlavy vyvarovať.

Tlaková bolesť hlavy

Stres, nedostatok spánku, ale aj zlé držanie tela. Toto všetko je spúšťačom jednej z najčastejšie sa vyskytujúcej bolesti hlavy. Postihuje takmer pätinu populácie a ide o tupú bolesť, ktorá môže vychádzať z krku, očí či z oboch strán hlavy. Človek má pocit, ako by bola jeho hlava vo zveráku. Okrem vyššie spomínaných dôvodov môže bolesť spôsobovať aj nepravidelné stravovanie, namáhanie očí či nedodržanie pitného režimu.  Pri zlej životospráve sa môže stať vašou každodennou záležitosťou.

Prečítajte si: Čo nám chce telo povedať? Počúvajte svoje vnútorné signály!

Sponzorovaný odkaz:

Migréna

Silná, pulzujúca bolesť na jednej strane hlavy. Migrénou trpí viac ľudí, než by ste povedali a pri mnohých prípadoch je okrem bolesti sprevádzaná aj nevoľnosťou, precitlivenosťou na svetlo, hluk a rozmazaným videním. V niektorých prípadoch môže bolesť hlavy pretrvávať aj tri dni. Presný pôvod migrény nie je jasný, ale môže ísť o dedičný problém alebo je spôsobená vplyvom prostredia. No dá sa jej predísť. Ako? V prvom rade ide o vyhýbanie sa stresu, hladu či únave, ktoré sú spúšťačom migrény. To môže však pomôcť len ľudom, ktorí netrpia častými záchvatmi migrény. Ak vás však bolesť zastihne viackrát do týždňa, mali by ste vyhľadať odborníka.

„Cluster Headache“

Bolesť hlavy, ktorá je u žien pomerne veľmi vzácna a trpia ňou skôr muži. Ide o tzv. zhluk ostrej či trhavej bolesti, ktorá je spojená aj so slzením očí a práve v tejto oblasti je bolesť pociťovaná najčastejšie. Prichádza náhle a zvykne pretrvávať aj tri hodiny. Pokiaľ vás však táto bolesť postihuje častejšie a má za následky spomínané slzavenie či dokonca začervenanie spojiviek, je dôležité vyhľadať lekára, ktorý vám môže od bolesti uľaviť injekciami.

Mohlo by vás zaujímať: Ak máte niektorý z týchto príznakov, okamžite prestaňte jesť lepok!

Hormonálna bolesť hlavy

Je priamo spojená s množstvom hormónov v našom tele. Ovplyvňuje ju menštruácia, tehotenstvo či menopauza. Príznaky sú rovnaké ako pri migréne – precitlivenosť na svetlo, nevoľnosť, silná bolesť na jednej strane hlavy.

Skôr ako siahnete po tabletkách...

Takmer pri všetkých druhoch bolesti hlavy sú spúšťače rovnaké – stres, nepravidelné stravovanie, zlé držanie tela... Ak chcete bolestiam predísť, mali by ste sa týmto faktorom vyhnúť a snažiť sa čo najlepšie dodržiavať správnu životosprávu. 

1. Pravidelný spánok 

Je nevyhnutný pre zdravie a rovnako pomáha predísť zbytočným bolestiam hlavy. Samozrejme, má mnoho iných plusov, takže minimálne sedemhodinový spánok by ste si podľa možností mali dopriať aj vy.

2. Tekutiny

Piť, piť a piť. Pitný režim je taktiež veľmi dôležitý pre organizmus. Ak vás začne hlava trochu pobolievať, skôr, ako po tabletke, siahnite po pohári s vodou. 

Neprehliadnite: Upokojujúci nápoj na ráno, ktorý dodá telu rovnováhu: V čom spočíva jeho tajomstvo?

3. Pravidelné stravovanie

Ako sme už písali vyššie, hlad môže taktiež spúšťať bolesť. Predísť tomu môžete, ak sa začnete pravidelne stravovať. Ak ste zaneprázdnení počas dňa, majte pri sebe aspoň drobnosti ako tyčinku, ovocie či šťavy, ktorými môžete hlad oklamať.

4. Vyhýbajte sa stresu  

Áno, ľahšie sa povie... Ale stres je spúšťačom mnohých, oveľa závažnejších zdravotných problémov. Majte to teda na pamäti skôr, ako sa začnete rozčuľovať nad hlúposťami...