Vynechávanie vajíčok z jedálnička je najväčšia chyba: Obmedzujú hlad a zvyšujú výkon mozgu
Všetky kalórie, ktoré prijeme do seba vo forme vajec nám dopomáhajú chudnúť. Okrem toho majú množstvo iných pozitívnych účinkov. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Stretávam sa s tým veľmi často – veľmi veľa mojich klientov sa bojí alebo odmieta jesť vajíčka. A pritom naozaj nie je až taký dôvod báť sa ich. A vynechať celkovo vajíčka zo svojho jedálnička by bolo na škodu. Vajcia sú jedno zo základných fitness potravín. Tvoria nevyhnutnú súčasť úspešného jedálnička.
Obmedzujú hlad
Jesť vajcia nielen na raňajky, pomáha znižiť si kalorický príjem – vajcia vyvolávajú pocit plnosti v žalúdku a zároveň ich trávenie je o niečo dlhšie. Dať si vajíčka na raňajky znamená zahnať hlad a celkovo znížiť kalorický príjem počas dňa. Vajíčka sú teda ideálne pre štart dňa, zároveň vám dodajú nenahraditeľný zdroj bielkovín. Určite je to lepšie, ako keby sme mali jesť na raňajky sladké pečivo.
Zvyšujú výkon mozgu
Vajíčka v sebe obsahujú vyšší podiel cholínu a ten podporuje, okrem iných látok, pozitívne činnosť mozgu. Cholín sa v tele premieňa na acetylcholín a ten je maximálne využiteľný pre pamäťové schopnosti mozgu. Jedno vajce dodá približne 250mg cholínu. Iné zdroje cholínu v potravinách sú sójové bôby, kuracie mäso a losos.
Obsahujú omega 3
Niektoré vajcia majú zvýšenú hladinu omega-3 esenciálnych tukov, pretože sliepkam pri chove boli tieto tuky pridávané do krmiva. Tieto tuky sú dôležité pre správnu funkciu očí a sluchu a podporujú činnosť mozgu. Pomáhajú udržiavať krvný obeh v dobrej kondícii a znižujú riziko srdcových ochorení. Vajcia s omega-3 majú tiež menej nasýtených tukov.
Vysoký obsah bielkovín za málo peňazí
Veľké vajce obsahuje približne 8g bielkovín. Bielkoviny sú živiny nevyhnutné pre rast a ochranu svalstva. Pomáhajú udržať pleť mladú a sviežu. Odporúča sa jesť 1,5 až 1,8g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti denne, prípadne aj viac. Začať ráno raňajkami je teda ideálny spôsob, ako ochrániť naše ťažko vybudované svalstvo a tým spaľovať náš podkožný tuk. Vaječná bielkovina je najhodnotejšia bielkovina, akú môžete do seba dostať a pritom samotné vajíčka stoja oproti hodnote ktorú dávajú, veľmi málo.
Vysoký obsah luetinu
Vaječné žĺtko obsahuje super živinu luetín. Táto látka pomáha posilniť zdravie očí a znížiť riziko oslepnutia spojených so starnutím obyvateľstva.
Vajíčka nám pomáhajú chudnúť. Všetky kalórie, ktoré prijeme do seba vo forme vajec nám dopomáhajú chudnúť – dopĺňajú nám potrebné aminokyseliny. Vajcia v sebe obsahujú adekvátny proteín – výborný aminokyselinový profil a zároveň zaháňa nám hlad. Po vajíčkach sa človek cíti dlhšie plný. Proteín tiež stimuluje metabolizmus.
Jedným z vhodných foriem vajec je výťažok z nich – vaječný proteínový prášok. Neobsahuje laktózu, tuky ani cukry a jeho enzýmy zlepšujú využitie bielkovín v tele. Stráviteľnosť takého proteínu je 90 minút až 3 hodiny – to je tiež jeho mierna nevýhoda. Pozitívum je, že zaháňa hlad, takže je vhodný do diéty. Samotný vaječný proteín je vhodné zaradiť do suplementačného plánu skôr ako zdroj bielkovín medzi jedlami. Nevýhodou takéhoto proteínu je jeho chuť – buď ho treba dodatočne dochucovať, alebo sa dodáva už ochutený, ale nie je taký chutný ako iné ochutené proteíny. Občas sa môže aj ťažšie tráviť, ale väčšinou je bezproblémový. Je vhodný pre skvalitnenie jedál zhľadiska príjmu bielkovín pri pečeni.
Netreba zabúdať ani na potencionálne negatívnu časť pravidelného príjmu vajec – možné zvýšené riziko zlého cholesterolu. Teda tak sú prezentované vajíčka – ako rizikový faktor tvorby cholesterolu. Mali by sme si však uvedomiť, že aj napriek tomu, že keby sme vylúčili vajíčka z jedálnička, tak naše telo produkuje svoj vlastný cholesterol, zvýšeným príjmom potravín obsahujúcich cholesterol si znižujeme tvorbu vlastného cholesterolu – nedochádza teda k neprimeranému zásobovaniu sa cholesterolom. U väščiny ľudí príjem vajíčok nerobí žiaden problém, netreba sa teda vajec báť.
Nastáva tu otázka, koľko vajec denne je bezpečné zjesť. Všeobecne sa odporúča zjesť 3 vajcia denne bez toho, aby to spôsobilo nejaký zdravotný problém. Je to však individuálne - ten počet môže byť aj omnoho vyšší bez vážnych rizík.