Špeciálna pomôcka na cvičenie: Toto sú jednoduché cviky, ktoré by ste mali vyskúšať
Zvláštna modrá pologuľa. Taký môže byť prvý pohľad na slávnu pomôcku Bosu. Nájdete ju už pomaly v každom fitness centre. Môžete si ju kúpiť domov a na to koľko miesta zaberie, tak ponúka veľmi veľa možností pre váš tréning.
Ja osobne zaraďujem bosu pre svojich klientov, či už chcú nabrať svalovú hmotu, alebo schudnúť a sformovať sa, či zapojiť vnútorné svalstvo pri pohybových problémoch. Bosu je teda všestranná pomôcka a je dobré vedieť o nej aspoň základné informácie.
Čo je to teda BOSU?
Bosu je v podstate fitlopta rozkrojená na polovicu a s pevnou platformou na spodnej časti. Môžete ho používať z oboch strán, sedieť, stáť na ňom, ležať, trénovať na ňom kardio tréning, cvičiť cviky s ľahšou váhou alebo posilňovať náš core pomocou stabilizačných cvikov. Veľmi často bosu používajú ako pomôcku pri kľukoch, ako záťaž pri príťahoch...
Aj na bosu sa dá cvičiť kardio tréning: či už jednoduché skoky, bočné výpady alebo kondične zamerané drepy.
Pri silovom tréningu: môže bosu slúžiť ako posilňovacia ľavica, podložka pod nohy pre silové drepy alebo tlaky na ramená.
Stabilizačné cvičenia je ideálne trénovať na bosu: či už podrepy s jednou nohou na bosu, alebo hlboké drepy na rovnej platforme. Pri vykonávaní stabilizačných cvikov sa vždy uistite, že okolo vás sa nenachádzajú ostré predmety, prípadne máte sa o čo oprieť tak, aby ste nespadli.
Bosu je veľmi často využívané ako pomôcka na cvičenia brušných svalov. Keďže bosu je do určitej miery nestabilná podložka, tak o to viac zapojíte brušné svalstvo pri cvičení vášho six packu. Predstavím vám 4 základné cvičenia pre brušné svalstvo s využitím BOSU.
1. Cvik "V" ABS na BOSU
Základná póza je ohnutie nôh v sede na bosu – ruky máme opreté o bosu, pričom celá poloha predných stehien a trupu pripomína písmeno V. V druhej polohe nohy vystrieme, trup mierne zakloníme, pričom ruky máme stále položené na Bosu. Toto je jedno opakovanie. Vykonajte v tomto cviku 12 opakovaní v 4 sériách.
2. Ruský twist na BOSU
Základná póza je rovnaká ako v predchádzajúcom cviku, ale ruky budeme mať mimo podložku. Ruky dáme pred seba, pričom prsty oboch rúk sa budú vzájomne dotýkať. V druhej polohe natočíme trup na ľavú stranu, ale nohy nám zostanú v rovnakej polohe. Pozor otáčame v trupe, nie v rukách. Otočíme na pravú stranu. To bude jedno opakovanie. V tomto cviku vykonáme 10 opakovaní po 3 série.
3. Sklapovačky s jednou nohou na BOSU
Toto bude mierne náročnejší cvik. V základnej póze položíme pravú nohu na zem, pričom si ľahneme na Bosu a ľavú nohu vystrieme pred seba. Ľavú ruku položíme za hlavu a pravú ruku vytrieme za seba. V druhej póze sklopíme k sebe pravú ruku a ľavú nohu tak, aby sa končatiny vzájomne dotýkali o seba. Vrátime všetko do základnej polohy. Toto je jedno opakovanie. Keďže je to dvojstranný cvik, tak najprv vykonáme na jednu stranu 10 opakovaní po 3 série, potom strany vymeníme a zopakujeme rovnaký počet aj na druhú stranu.
4. Skracovačky pre bočné brušné svaly na Bosu
V základnej póze ohneme ľavé koleno a položíme tak ľavú nohu na zem a pravú nohu vystrieme a tú zase položíme na zem tak, aby sme sa dotýkali zeme iba stranou chodidla. Ruky dáme za hlavu, trup máme vo vystretej polohe tak, aby bol trup pokračovaním vystretej nohy. V druhej polohe nakloníme pravý lakeť k vystretej nohe a vrátime späť. Toto je jedno opakovanie. Keďže ide o dvojstranný cvik, tak najprv vykonajte 12 opakovaní na jednej strane, potom 12 na druhej. Tým vykonáte 1 sériu. Sériií vykonajte 4.
Verím, že vykonávanie daných cvikov pre vás nebude problém. Vykonávajte celú sériu cvikov 3-krát do týždňa a výsledky pri dodržiavaní určitého životného štýlu sa rýchlo dostavia.