Voda s citrónom nalačno: Pozrite sa, čo môže stať
Trend pitia vody s citrónom sa medzi ľuďmi rozšíril doslova raketovou rýchlosťou. Z pohľadu čínskej medicíny nemusí byť tento návyk vždy najlepší, závisí to od nášho organizmu.
Prevarená voda s vyšťaveným citrónom. Jednoduchá vec, ktorá oslovila státisíce ľudí po celom svete. Každý je však iný a má odlišný organizmus, čo súvisí aj s pitím tejto vody. Tradičná čínska medicína nie je totiž zástancom takéhoto nápoja pre každý organizmus. Tento príbeh vám vysvetlí, že sú medzi nami ľudia, ktorí by sa jej mali počas niektorých mesiacov v roku vyhýbať.
Odporúčame: Detoxikačný nápoj Zelená dvojka očistí vaše telo.
Citrusy zatláčajú choroby do vnútorných orgánov
V preklade to znamená, že choroba sa skryje a po čase opäť môže prepuknúť, ale v inej podobe a na inom mieste.
Sarah si pravidelne ráno pripravila prevarenú teplú vodu s citrónom, ktorú pila nalačno. Tento jednoduchý nápoj dokonale osvieži telo počas horúcich letných dní a je omnoho prospešnejší ako minerálne vody či sladené nápoje alebo káva nalačno. Citrón má v sebe samozrejme množstvo prospešných látok ako vitamín C. Jeden citrón obsahuje až 187% odporúčanej dennej dávky. Prefiltruje organizmus, udržiava pod kontrolou vysoký tlak a pomáha tiež pri chudnutí, keďže hneď ráno naštartuje metabolizmus. Sarah si tento nápoj počas teplých mesiacov dopriala vychladený, ako to už v Amerike býva. Američania obľubujú pitie studenších nápojov, na rodziel od východnej kultúry ako sú Číňania.
Keď nastala jeseň, táto Američanka v pití pokračovala. Cítila sa po ňom príjemne a nabudene. S príchodom chladnejších dní začala svoj príjem zvyšovať. Čím viac na ňu doliehala únava, stres a vyčerpanosť, tým viac sa snažila oslabený organizmus prebiť. Efekt bol ale opačný a Sarah bola viac náchylná na choroby ako je chrípka. A práve toto je podľa tradičných čínskych liečiteľov chyba.
Vysvetlenie
Tradičná čínska medicína vidí proces trávenia ako teplý proces, tj. na rozkladanie potravy v žalúdku a črevách je nevyhnutné teplo. Chlad, naopak, oslabuje a spomaľuje tráviace funkcie. Slezina, ktorá má zabraňovať vplyvu baktérií a vírusov do krvného obehu je taktiež oslabená. To má následne na svedomí vznik rôznych hlienov, vyrážok či iných kožných ochorení. Tieto nepríjemnosti spozorujeme až navonok, no príčina sa nachádza vo vnútri. Sarah patrí medzi tie typy ľudí, ktorým je počas roka často zima, máva studené končatiny a svojmu telu by mala, naopak, dopriať teplo.
V prípade, že človek pociťuje únavu a cíti sa ako pred chrípkou (čo veľmi často súvisí s príchodom jesene a zimy), mal by sa pitiu citrónovej vody vyhýbať a nahradiť ju skôr bylinnými čajmi. Ak tak neurobí, môže vznikajúcu chorobu len potlačiť, no to neznamená, že sa jej zbaví. Opakovane sa môže vracať, a to v inej podobe. Z tohto pohľadu teda nemusí byť pitie citrónovej vody pre každého.
Citrónová voda tak, aby zabezpečila plynulý prechod z režimu spánku do dňa
Čínski liečitelia odporúčajú na prečistenie organizmu detox, počas ktorého postupne eliminujete potraviny od tých najhriešnejších po menej hriešne (teda alkohol, kofeín, mäso, sacharidy a na záver ovocie a zeleninu). Dostanete sa k trom dňom, kedy pijete len „dobre známy“ nápoj z citrónovej vody (na očistenie), javorového sirupu (na energiu) a kajenského korenia (na udržanie tepla v krvi). Po absolvovaní takýchto troch dní postupne pridávate bežné potraviny naspäť do svojho jedálnička, počnúc ovocím až po ostatné suroviny. Pitie citrónovej vody by sa potom malo absolvovať ráno nalačno, následne by ste mali meditovať alebo cvičiť jógu a až potom raňajkovať. Takto vyzerá najprirodzenejší prechod z režimu spánku do denného režimu, bez toho, aby telo dostalo šok.
TIP: Zázračný nápoj na detoxikáciu je najmä zelený jačmeň s chlorellou.