Čoraz častejší problém, ktorý môže vyústiť až do odlúčenia partnerov: Tomuto sa vyhnite
Nepríjemné pocity, časté hádky a nedorozumenia. Nedostatok slobody je pre človeka príliš zväzujúci a nedokáže sa s tým vyrovnať inak, ako „hrubou čiarou“ a rozlúčkou...
Straší vás myšlienka, že vaša polovička odíde na predĺžený víkend s priateľmi preč? Ani za svet nechcete ísť sami na večeru so známymi? Bojíte sa, že vás "mrle zožerú", keď budete chvíľku sami doma a máte chuť si ublížiť pri predstave, že by vás nebodaj milovaná osoba opustila? Zbystrite pozornosť, pretože môžete mať väčší problém, ako si myslíte!
Miláčik môžem ísť s tebou? Poďme niekam! Čo budeme robiť? Kedy sa vrátiš? Tieto a ešte mnohé ďalšie frázy a otázky privádzajú do šialenstva nielen mužov, ale aj ženy. Ak si myslíte, že závislosť od partnera je čisto ženský problém, mýlite sa. Je pravda, že ženy spadnú do závislosti častejšie, no chlapi dokážu byť rovnako „šialení“.
Prečo sa to deje?
Nedostatok záľub a obmedzené stretnutia s priateľmi môžu z každého, aj úplne normálneho človeka, urobiť bláznivé, nesamostatné indivíduum, ktoré sa na svoju polovičku „nalepí“ a v tom momente pre neho prestáva existovať okolitý svet. Môže to znieť zábavne a neuveriteľne, no ide o naozaj vážnu vec. Na začiatku vzťahu je to prirodzenejšie, pretože si spoločnosť našej polovičky užívame naplno a bez hraníc. Už vtedy by sme však mali dbať na to, aby sa náš partner(ka) neprestali stretávať so svojimi priateľmi a nezanedbávali kvôli nám svoje záľuby. samozrejme, rovnaké pravidlá platia aj opačne. Presne to je totiž najčastejšou príčinou, ktorá stojí za partnerskou závislosťou.
Emočná, fyzická a finančná
Toto sú najčastejšie druhy závislostí, ktoré vo vzťahu narobia viac neporiadku a problémov ako zemetrasenie či povodeň. Škody sú väčšinou katastrofálne a iba veľmi ťažko napraviteľné. S príchodom závislosti na partnerovi odchádza dôvera, rešpekt a neskôr aj láska. Preto sa neoplatí to podceňovať, ale naozaj využiť niektoré jednoduché „opatrenia“, ktoré môžu v tomto prípade výrazne pomôcť.
Ako sa naučiť dávať partnerovi priestor
1. Užívajte si voľný čas, ktorý máte a tešte sa z chvíľ, ktoré sú iba vaše
2. Vytvorte si momenty, ktoré budete venovať iba sebe
3. Obnovte kontakty s priateľmi a choďte na večeru alebo na drink
4. Vyskúšajte z týchto stretnutí urobiť zvyk a stretávajte sa (napríklad) každý štvrtok
5. Nájdite si záľuby, začnite športovať, tancovať, maľovať,...