Sú účinky cukru naozaj horšie ako droga? Nielenže z neho priberáme, ale takto pôsobí na náš mozog!
Často počúvame o tom, ako vplýva cukor na naše miery okolo pása, no ešte zaujímavejšie je, ako sa správa náš mozog po „zásahu“ cukrom.
Hneď, ako si doprajeme niečo sladké, táto informácia sa z našich chuťových pohárikov dostane do mozgu. Takáto aktivácia systému je rovnaká, ako pri návykových látkach, alkohole, či cigaretách. Cukor sa totiž skladá z molekúl glukózy, fruktózy, sucrózy,... Všetky tieto zložky obsahujú potraviny, ktoré máme bežne v chladničke. Napríklad kečup, zavárané ovocie, jogurty, či musli tyčinka. Tieto a ešte mnoho ďalších obsahujú „drogu“ - cukor, proti ktorej sa dá bojovať len veľmi ťažko.
Čo má cukor spoločné s drogami?
Chuťové poháriky ihneď rozoznajú, že ste im dali niečo sladké a okamžite to vie aj mozog. Tam sa aktivuje časť, ktorú je možno stimulovať ešte sexom, alkoholom, cigaretami a spomínanými drogami. Je to spôsobené chemickou látkou dopamínom, ktorej molekuly sa uvoľňujú v mozgovej časti „odmien“ a vyvolávajú príjemný pocit, na ktorý sa veľmi ľahko zvyká. Táto „dopamínová radosť“ je veľmi podobná tomu, čo sa deje v mozgu drogovo závislých jedincov.
Stále viac
Ľudskému mozgu netreba veľa a po čase si na tieto chvíle šťastia zvykne, otupí sa a na aktiváciu dopamínu potrebuje viac cukru a teda si ho aj vypýta. Táto chemická látka sa totiž začne uvoľňovať až po väčšom stimule a teda, po väčšom množstve prijatého cukru. Ak si myslíte, že ho „oklamete“ umelými sladidlami, ste na omyle. Chuťové poháriky síce zacítia sladkú chuť, no do mozgu príde informácia o kaloricky prázdnej potrave.
VIDEO: Pozrite si animované video, v ktorom uvidíte, čo sa deje s vaším mozgom po prijatí cukru