Kto dnes platí, muž alebo žena?
Zdanlivo jednoduchá otázka, ktorá môže postupom času prerásť do obrovského problému. Teda v prípade, ak všetky útraty hradí nedobrovoľne len jeden z vás. Aj v tomto smere totiž platí: Všetkého veľa škodí.
Pochopiteľne je rozdiel, či sa jedná o prvú schôdzku alebo už s partnerom nejakú dobu nažívate v spoločnej domácnosti. Kým prvotné stretnutia sa zvyčajne nesú v znamení platby zo strany muža, v trvalejších vzťahoch nie je ničím výnimočným delenie všetkých výdavkov presne na polovicu. Ale pekne poporiadku.
Prvá schôdzka
Má platiť zakaždým chlap? Hlúposť! Aspoň podľa pánov tvorstva a zarytých feministiek. Moderná doba poukazuje na fakt, že ženy už pri úvodných stretnutiach deklarujú svoju samostatnosť a pri platení účtov ochotne za útratu zaplatia. Je to tak správne?
Rado (33): „Osobne nemám nič proti, ak ma na kávu pozve žena.. Nevidím na tom nič zlé a už sa mi to pár krát na prvom rande stalo.“
Juraj (25): „Takýchto prvotných schôdzok absolvujem za týždeň hneď niekoľko a keby som mal každý účet platiť len ja, môžem si rovno nájsť druhé zamestnanie. Myslím si, že pol na pol je dostatočne fér.“
Hugo (40): „Možno patrím k staršej generácii, ale dámy vždy pozývam na drink a posedenie. Príde mi to zvláštne, aby prvú večeru platila ona.“
Podľa odborníkov je dôležitým signálom záujmu zo strany potenciálnej partnerky samotná objednávka. Ak si žena vyberie len niečo na pitie a počas posedenia živo konverzuje, značí to jej úprimný záujem. V prípade, že čašník pred ňu postaví obrovskú porciu jedla a ona sa celý čas len bez slova napcháva, pravdepodobne sa skutočne prišla len zadarmo najesť.
Vo všeobecnosti platí, že muž by sa mal na prvej schôdzke správať galantne a účet zaplatiť. Avšak, pokiaľ máte chuť uhradiť svoju časť, urobte to. Páni s modernými názormi vedia, že toto gesto už dávno nesymbolizuje zmarené šance, faux pass a skazený večer.
Ako je to vo vzťahu?
Permanentné platenie za toho druhého nie je žiadna samozrejmosť. Ak váš partner pracuje a vy ste študentkou s občasnými brigádami, zrejme od vás ani neočakáva rovnaký podiel výdavkov.
Šimon (30): „Priateľka je momentálne nezamestnaná a hoci, čo sa momentálnych výdavkov týka, platím častejšie ja, no snaži sa mi revanšovať v rámci svojich finančných možností. Ani jedna strana by za seba nemala nechať ustavične platiť a vnímať to ako rutinu. Som rád, že v tomto máme obaja jasno.“
Dominik (31): „Moja bývalá známosť sa vždy pri platení účtu dívala do zeme alebo práve v tú chvíľu niečo nutne hľadala v kabelke. No peňaženka to určite nebola. Čoskoro som pochopil, že ma zneužíva a vzťah radšej ukončil.“
Ján (39): „Veľmi jednoduché. S trkvasom, čo stále všetko platí, normálna žena neostane. A ja ním určite nie som.“
Zlaté mužské pravidlá
Zdá sa, že muži majú v otázke platenia jasno a väčšina bežne pracujúcich Slovákov sa k „problému“ navyše vyjadruje takto:
1. Dnes je to večera, zajtra nové sako, pozajtra predĺžený víkend v Paríži. Nezvláda vlastné výdavky? Muži, nestaňte sa chodiacou peňaženkou, ale oporou, ktorá partnerkine finančné ťažkosti pomáha reálne riešiť, nie lepiť vlastnými príjmami.
2. Nikdy za seba neplatí? Tak ju to naučte. Každý vzťah by mal mať stanovené pravidlá, najlepšie hneď od začiatku.
3. Nebojte sa o probléme hovoriť. Možno v konečnom dôsledku zistíte, že ste prehliadli jej náznaky či snahu uhradiť účet a všetko bude v poriadku. I keď, to je zrejme len málo pravdepodobné.