Presunúť na hlavný obsah

O bonsaj sa treba starať s láskou

Bývanie

Pestovanie bonsajov je veľkou inšpiráciou. Medzi človekom a stromom vzniká zvláštny vzťah, ktorý mení strom i jeho pestovateľa.

Alena Ondejčíková sa roky profesionálne venuje pestovaniu bonsajov a patrí k znalcom japonskej bonsajovej školy.

Ako sa stará o bonsaj Alena Heribanová? Je dobrá bonsajistka?
Je výborná bonsajistka, pretože má cit pre rastliny. Bonsaj pestuje už vari sedem rokov, strom som nedávno videla a je stále vitálny a zdravý.

Čo by mal bonsajista dopriať bonsaju? Čo najviac potrebuje?
Bonsaj potrebuje najmä dostatok svetla, bohatú zálievku a, samozrejme, živiny. Mal by mať prebytok živín, vody, svetla. Zmenšuje sa iba miskou. To, čo vyrastá navyše tvaru, ktorý si predstavujeme, zastrihneme alebo vytvarujeme drôtom. O bonsaj sa treba starať najmä s láskou, potom všetko ide.

Čo bonsaj dáva človeku za jeho starostlivosť?
Bonsaje pestovali po stáročia najmä východní myslitelia - čínski mudrci ba i japonskí samurajovia. Bonsaj v ľudskom príbytku hovorí o tom, že človek nemyslí iba na seba, ale stará sa o čosi navyše - rastlinu, čím dáva životu iný rozmer. Je to ako keď doma chováme zvieratko. Pri bonsaji si vytvárame vzťah k živej rastline, stromu, ktorý obohacuje náš život o energiu a obnovuje vzťah k prírode. Mnohí žijeme uprostred mesta a dotyk s rastlinou nás vracia naspäť do prírody, z ktorej sme vzišli.

Zdroj: js, Pravda
Foto: www.bonsaj.sk