Presunúť na hlavný obsah

Kávičkujete s mierou?

Zdravie a relax

Podľa prieskumu až 63 percent ľudí na Slovensku pije každý deň kávu. V porovnaní s mužmi sú omnoho väčšie “kávičkárky“ ženy.

Prevažná väčšina nás žien súhlasí s výrokom, že káva je skvelý nápoj. Slováci si ho celkovo radi vychutnávajú v spoločnosti iných ľudí. Jednoducho stále platia slová známej piesne: Káva, káva, káva, doba kávová. Zdá sa, že jej sláva, večne potrvá...


Káva je známym nápojom už doslova storočia. Veď prvú kaviareň v Európe Caffe Florian otvorili už v roku 1645 v Benátkach, na Námestí sv. Marka. Zmienky o jej pôvode však nachádzame v dávnych legendách a povestiach. Najznámejšia a najstaršia pochádza z 9. storočia. Pastier Kaldi strážil svoje stádo kôz pasúce sa na jemenskej vysočine. Každý deň ho vodieval na inú pastvinu. Na jednej z nich však zvieratá vždy začali veselo mečať a živo poskakovať. Kaldi pátral, čo by mohlo byť príčinou tohto ich neobyčajného správania sa a našiel kríky s červenými bobuľami, okolo ktorých zvykol bežne prejsť bez povšimnutia. A tak bola objavená káva, po anglicky coffee, nemecky Kaffee, francúzsky café, holandsky koffíe, grécky kaféo alebo - ak chcete - v poľštine kawa...

Prvé kaviarne v Mekke
Boli to Arabi, ktorí ako prví okúsili povzbudzujúce účinky a lahodnú vôňu kávy. Urobili z pestovania kávovníka štátne tajomstvo. Zakázali akýkoľvek vývoz klíčiacich kávových zŕn a za porušenie čakal vinníkov nemilosrdný trest. Napriek všetkému prepašovali obchodní cestujúci v 17. storočí kávu do Benátok, centra vtedajšieho orientálneho obchodu. V 18. storočí už rástla káva aj v Južnej Amerike a na mnohých ostrovoch. Dnes patrí šálka kávy ku každodennému rituálu mnohých Slovákov. Iba štvrtina ľudí, ktorí sa zapojili do online prieskumu spoločnosti GfK začiatkom novembra tohto roka, nepije kávu vôbec. Patria medzi nich častejšie muži. Kávu pijeme najčastejšie doma alebo na návšteve a celkovo radi si ju vychutnávame v spoločnosti iných. Pri káve sa konajú mnohé rozhovory a stretnutia, preto je čoraz obľúbenejším trendom navštevovať kaviarne, ktoré sa špecializujú práve na podávanie kávy. Mimochodom, tento nápad vznikol v Mekke. Odhaliac stimulujúce pôsobenie kávy sa pri nej ľudia začali zhromažďovať v jednotlivých domoch, no čoskoro pochopili, že lepšie je stretnúť sa spoločne v nejakej verejnej miestnosti. Tam sa káva varila vo veľkých kotloch a hosťom sa podávala v malých hlinených a porcelánových šálkach.

Kofeín tlmí útlm
Polovica “kávičkárov“ z prieskumov priznáva, že potrebujú rannú kávu na to, aby sa vôbec naštartovali. A sme pri zdravotných aspektoch pitia kávy obsahujúcej známu povzbudzujúcu látku kofeín. “Ako myslíte, že účinkuje kofeín?“ pýta sa v jednej zo svojich kníh odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský. “Po prvé, dodá vám energiu? Po druhé, stimuluje váš mozog? Do tretice, tlmí útlm vo vašom mozgu?“ Správna je vraj tretia odpoveď. V roku 1982 vedci zistili, že molekula kofeínu sa podobá molekule adenozínu, ktorá sa v mozgu hromadí počas dňa a je signálom, že telu dochádza energia, treba si oddýchnuť. Kofeín nervové bunky nijako nestimuluje, len si “sadne“ na membránu nervových buniek a “odháňa“ spomínaný adenozín. “Poznáte to, keď do zámky strčíte zápalku, kľúč sa tam už nezmestí. Kofeín teda tlmí útlm, potláča pocit únavy a umožňuje vám ísť na rezervu,“ tvrdí doktor Bukovský. Manželia Červení, autori Encyklopédie liečivých potravín, takisto nemajú o káve tú najlepšiu mienku: “Na kofeín vzniká psychický aj fyzický návyk. Kofeín má povzbudzujúci účinok na centrálny nervový systém, ktorý však nespočíva v dodaní energie, ale je presne tým, čím je bič na kone. Šľahnutie bičom unavenému koňovi energiu nedodá, kôň sa však v bolesti vzopne a siahne na dno svojich síl. Unavený človek po vypití kávy siaha do rezerv svojej životnej sily namiesto toho, aby sa vyspal. Káva ho teda osvieži tým, že ho donúti siahnuť na rezervy.“

Obsah kofeínu v nápojoch a v potravinách

Nealkoholické nápoje 1 plechovka (asi 300 ml)
kokakola 65 mg
pepsi 43 mg
pepsi light 36 mg
Káva 1 šálka kávy
instantná 50 - 66 mg
prekvapkávaná 80 - 110 mg
presso 90 - 150 mg
Čaj 1 šálka čaju
čierny, vylúhovaný 5 minút 40 - 50 mg
čierny, vylúhovaný 1 minútu 25 - 30 mg
varený z čajoviny 6 minút 35 - 45 mg
zelený 30 - 40 mg
Čokoláda 12 - 80 mg/100 gramov
Energetické nápoje 1 plechovka
Kamikadze 150 mg
Red bull 80 mg
Semtex 80 mg
Erektus 75 mg
Energia Power drink 38 mg

(Zdroj: Bukovský - Návod na prežitie pre muža)

Spotreba kávy v SR
- za prvý polrok 2008 v priemere 0,8 kg na obyvateľa
- domácnosti najradšej nakupujú mletú kávu – v priemere raz do mesiaca
- instantnú kávu nakupuje viac ako polovica domácností, a to zhruba raz za 2 mesiace

Zdroj: Bianka Stuppacherová pre Pravda Ženy
Foto: Photos.com