Rhinoplastika - korekcia nosa
Operácie nosa sú bežnou estetickou operáciou. Nos sa tvaruje na základe individuálnych požiadaviek a dispozícií tak, aby sa dosiahol prirodzený efekt v súlade celkovým výzorom tváre.
Keďže nos je dominantným prvkom tváre, už malá zmena v jeho vzhľade alebo veľkosti robí pomerne výraznú zmenu celej tváre. Väčšina zákrokov spočíva v odstránení hrbolčeka, zmenšení dĺžky alebo hrúbky, korekcii vychýlenia, vyrovnaní preliačenia, zúžení širokej nosnej špičky.
Čo do rozsahu sa delí na:
a.jednoduchú korektívnu operácia nosa - operácia mäkkých častí a špičky nosa
b.komplikovanú korektívnu operáciu nosa - operácia mäkkých častí a špičky, vrátane kostených častí nosa alebo nosovej priehradky
V Medikliniku sa ako na jedinom pracovisku na Slovensku vykonáva korekcia nosa interdisciplinárnym spôsobom, to znamená, že pri operácii spolupracuje plastický chirurg a otorinolaringológ, čo zabezpečí jednak esteticky dokonalý vzhľad vonkajšieho nosa a na druhej strane dokonalú funkčnosť a zlepšenie dýchania (funkčná septorinoplastika).
Rhinoplastika je realizovateľná kedykoľvek po ukončení fyzického rastu nosa, čo v praxi znamená, že operácia sa robí až po puberte. Jedinou výnimkou sú mladší pacienti s vážnymi poruchami, napríklad s vychýleným septom alebo sinusitídou, kedy operatívna korekcia nosa môže vylepšiť aj dýchanie nosom.
Operácia trvá spravidla podľa rozsahu jednu až jeden a pol hodiny. Zákrok sa robí v lokálnej alebo celkovej anestézii podľa rozsahu a všetky chirurgické zásahy sa vykonávajú vo vnútri nosa. V niektorých špecifických prípadoch je treba použiť otvorenú techniku (napr. pri korekcii špičky). Pri korekcii kostených častí sa po operácii dáva jednoduchá malá dlaha na spevnenie a ochranu nosa.
Asi 7 až 10 dní pred plánovaným operačným výkonom by pacient nemal užívať lieky ovplyvňujúce krvnú zrážanlivosť. Pacient by mal byť zdravý. V prípade akútneho ochorenia (napríklad chrípky alebo angíny) asi 10 až 14 dní pred plánovanou operáciou je vhodné výkon odložiť. Po zákroku sa môžu vyskytnúť mierne pocity bolesti, ktoré sa dajú jednoducho eliminovať podávaním ľahkých analgetík. Dlaha na nose sa odporúča nechať približne 10 dní. Počas prvých 24 až 48 hodín po operácii dochádza k opuchu, tvorbe modrín okolo očí a eventuálne aj k začervenaniu spojiviek a bielka očí. Z nosných dierok môže vytiecť menšie množstvo krvi, ale krvácanie postupne ustupuje. Hneď po operatívnom zákroku sú pacientovi podávané lieky proti opúchaniu v kombinácii s ľadovými obkladmi. Opuch trvá približne 10 až 14 dní. Odporúčame zostať ležať v posteli s hlavou vo zvýšenej polohe (aspoň dva vankúše) a spávať na chrbte. Prvých 24 hodín odporúčame požívať iba tekutiny, potom prechádzať postupne cez kašovitú na normálnu stravu. Nos sa nesmie vysmrkať cez nosné dierky, ktoré je možné čistiť až po vybratí tamponády, spravidla po 24 hodinách. Stehy sa vyberajú po 8 dňoch. Po odstránení náplasti alebo dlažky, stopy po zákroku postupne zmiznú a konečný efekt sa dosahuje po niekoľkých mesiacoch - v závislosti na rozsahu a náročnosti operatívneho zákroku. Tvár je možné zľahka umyť a natrieť bežným krémom. Vlasy si možno umyť šampónom pri záklone hlavy - nie v predklone. Počas celého pooperačného obdobia sa vystríhajte akéhokoľvek úderu do operovaného nosa.
Z rizík, ktoré prichádzajú do úvahy, sa zriedkavo vyskytujú mierne nepravidelnosti kontúr nosa, ktoré sa spravidla časom upravia, prípadne sa následne operatívne skorigujú. Výsledok operácie býva veľmi dobrý a nos nadobúda prirodzený želateľný vzhľad, bez akýchkoľvek stôp po uskutočnenom operatívnom zákroku.
|
|
Nos pred zákrokom. |
Nos po zákroku. |