Presunúť na hlavný obsah

Ako prežiť skúšobnú lehotu

Kariéra

Úspechy na novom pracovisku sa počítajú od prvého dňa. Dôležité sú výkony, ale môže rozhodnúť i jediné slovo či príliš vysoké sebavedomie.

Aké pravidlá treba mať na mysli, aby dni počas skúšobnej lehoty prebehli bez ťažkostí? 
Absolvovali ste už maratón pracovných pohovorov, mnoho sklamaní, ale prišiel i jeden veľký úspech - boli ste prijatí do zamestnania a máte pred sebou prvý deň v novej práci. Možno sa budete čudovať, ale mnoho vašich kolegov si váš prvý deň v práci zapamätá lepšie ako vy sami. Nepodceňujte žiadny detail – zvoľte vhodné oblečenie, tzv. dress code, ktoré si treba overiť ešte pred prvým dňom, najlepšie počas pohovoru. Netreba zabúdať na dobrú náladu a obohatiť sa vedomosťami o spoločnosti, do ktorej nastupujete.  

Ako zapôsobiť?
Prvé dni v novej práci sú určené na to, aby ste sa zoznámili s novým pracovným prostredím, so spôsobom práce a s novými kolegami. Na tieto situácie si treba pripraviť priateľský úsmev. Dôležité je odpozorovať, aká forma oslovenia sa vo firme nosí.

Ak patríte k ľuďom, ktorí si radi s inými tykajú, prvé dni by ste s tým mali počkať. Ak vám je niekto z kolegov sympatický a máte pocit, že by ste si s ním chceli potykať, zostaňte radšej pri vykaní a namiesto priezviska ho začnite oslovovať menom. Keď sa po čase oťukáte, tykanie príde aj samo - možno počas obeda či na káve.

Tí výrečnejší by sa mali brzdiť. Prvé dni, týždne netreba využívať na to, aby ste každému naokolo vyrozprávali svoj životný príbeh. Niektorých kolegov to môže otravovať alebo to môžu vnímať ako "chválenkárstvo“. Ak sa vás niekto spýta na vaše súkromie, je len na vás, akú formu odpovede zvolíte. Nezabúdajte, že nie ste na výsluchu a ani na pohovore. Sústreďte sa hlavne na prácu. 

Priznajte si chyby
Niekedy má človek pocit, že mu informácie, ktoré sa musí počas prvých týždňov naučiť, prerastajú cez hlavu. Ak si niečo nedokážete zapamätať, nehanbite sa spýtať. Prípadne si robte poznámky. 
Ak niečomu nerozumiete, priznajte to nahlas. Čím viac sa budete hrať na dokonalého, tým trápnejšie si budete pripadať, keď vám prídu na to, že ste klamali. Aj toto môže byť dôvod, pre ktorý sa vám nepodarí prežiť skúšobnú lehotu.

Mýliť sa je ľudské, a tak prestaňte panikáriť, keď niečo pokazíte, zmýlite si meno svojho šéfa či kolegu, alebo keď zabudnete prísť na poradu včas. Dôležité je, aby sa tieto situácie dennodenne neopakovali. Hlavne čo sa týka presnosti, príďte radšej o pár minút skôr, ako neskôr. Akademická štvrťhodinka meškania sa totiž nemusí v každom zamestnaní tolerovať.  

Správne sebavedomie
O tom, že sebavedomie otvára mnohé dvere, ktoré by bez neho zostali zatvorené, netreba veľa rozprávať. Ale všetkého príliš škodí a ani so sebavedomím to netreba preháňať. Vaše sebavedomie dokáže vnímavejšie okolie odhadnúť aj bez toho, aby ste museli povedať čo i len jediné slovo. Vedia za vás rozprávať oči, mimika tváre alebo celková reč tela.

Počas skúšobnej lehoty treba dať  nadriadenému, ale i svojim kolegom najavo, že máte dostatok sebavedomia a že svojimi poznámkami či nárokmi vás len tak nezatlačia do kúta. No pozor, ak máte viac sebavedomia ako váš šéf. To by nemuselo dopadnúť dobre, hlavne v prípadoch, ak ste skutočne schopní ohroziť nielen vedomosťami, vzdelaním, ale i inými schopnosťami jeho pozíciu. Napriek tomu, že ste správny človek na správnom mieste, pre šéfa sa od prvého dňa stávate konkurenciou, ktorej sa potrebuje stoj čo stoj zbaviť.

Ideálne je, ak sa budete zameriavať len na svoju prácu a to, že máte dostatočne vysoké sebavedomie a primerané schopnosti poraziť v konkurencii aj svojho nadriadeného, treba ukázať až po skúšobnej lehote. Takzvaná "pracovná pokora“ vám môže v tomto prípade pomôcť, aby ste sa dopracovali k pracovnej zmluve na dobu určitú, v lepšom prípade aj na dobu neurčitú.  

Spätná väzba
Skúšobná lehota je súčasťou obdobia trvania pracovného pomeru. Je platná len v písomnej podobe. Po uplynutí riadne dohodnutej skúšobnej lehoty, pracovný pomer trvá naďalej.
Ak sa vám počas skúšobnej lehoty nedostáva zo strany nadriadeného žiadna spätná väzba, je to dobré znamenie. Ľudia radšej karhajú, ako chvália. Ak vás to však rozčuľuje a cítite sa neisto, je dobré, ak si po štyroch až šiestich týždňoch sadnete s nadriadeným a porozprávate sa o tom, ako je s vami spokojný.

Každý správny šéf by sa mal zaujímať nielen o to, ako vykonávate svoju prácu, ale aj o to, či sa v novom zamestnaní dobre cítite. Pretože len firma, kde sú spokojní majitelia, ale aj zamestnanci, môže napredovať. 
  
Text: Martina Habláková pre Magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK