Presunúť na hlavný obsah

Podvádzať na pohovore, či nie?

Kariéra

Ak ste nejakú informáciu o sebe poriadne nafúkli už v životopise, neostáva vám iné, len sa pripraviť na jej obhajobu aj pri osobnom stretnutí.

Pochopiteľne, nik vám nebude odporúčať podvod, ale sú situácie, keď už samotné prehnané znenie inzerátu podnieti v uchádzačovi chuť nebyť príliš poctivý. No bez ohľadu na túto "výhovorku", mnohí v snahe zaujať jednoducho nadnášajú svoje schopnosti.

Polopravdy, výmysly, lži
Ak ste niečo vo svojom CV prifarbili a to až tak, že už to hraničí s výmyslom, riskujete napríklad aj to, že človek, ktorý s vami vedie pohovor, pozná pravdu. Nikdy neviete, či jeho príbuzný s vami nechodil do školy, alebo niekde s vami nepracoval, hoci len externe... S nafúknutou informáciou preto opatrne! No a ak sa vám na ňu hneď nepríde, aj tak zvážte, či ste schopný v skúšobnej lehote svoj nepriznaný hendikep odstrániť. Pretože ak nie, nasledujúce mesiace s najväčšou pravdepodobnosťou pretrpíte, pričom dlho sa asi na novom miestečku neohrejete. A stojí vám táto tortúra vôbec za to?

"Hluché" miesta v živote
V živote každého z nás sa vyskytnú aj obdobia, keď nie sme pracovne činní – ochorenia, úrazy, tehotenstvo či nezamestnanosť. Netreba sa báť hovoriť aj o týchto časových medzerách, ale je dobré vedieť, ako ich podať. O období, v ktorom ste si hľadali zamestnanie (alebo ostali na materskej dovolenke), nehovorte ako o vymodlenom čase na relax. Namiesto toho povedzte, že ste si dopĺňali vedomosti, navštevovali odborné kurzy a podobne. Táto druhá formulka jednoznačne zapôsobí úplne iným dojmom.

Skreslený obraz o sebe
Majte na pamäti, že zamestnávateľ si o vás chce urobiť čo možno najpresnejší obraz a uznajte, že na to nárok má. Aj tak mnohí často "podvádzajú" aj nechtiac. Pretože sa prirodzene človek vidí inak, než ho vidia druhí – či už sa preceňuje alebo podceňuje. Preto by sme si mali vždy sebakriticky prejsť celý životopis a rovnako poctivo sa správať aj na pohovore.

Text: Monika Schönová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK