Cez víkend na pracovné inzeráty neodpovedajte
Hľadanie práce je počas krízy oveľa náročnejšie, nie však beznádejné.
O ponuky sa ale treba zaujímať aktívne a nerobiť zbytočné chyby. Ako by ste sa mali správať, aby ste svoje šance na získanie práce zvýšili?
1. Komunikujte e-mailom. Časy, kedy sa na inzeráty odpovedalo poštou, sú preč. Najlepší spôsob, ako na pracovnú ponuku reagovať, je pri drvivej väčšine pracovných pozícií e-mail. Pokiaľ si firma v inzeráte výslovne nežiada zaslanie životopisu poštou, nerobte to. E-mail je vhodnejší, dávate tým potenciálnemu zamestnávateľovi najavo, že práca s počítačom vám nie je úplne cudzia.
2. Na inzerát neodpovedajte cez víkend. Veľkou výhodou e-mailu je jeho rýchlosť. Ak si pracovnú ponuku, ktorá vás zaujala nájdete na internete začiatkom týždňa a hneď na ňu aj odpoviete, možno už do piatku dostanete prvé vyrozumenie, či má o vás firma záujem alebo nie. Najmenej vhodné je odpovedať na inzeráty cez víkend. V schránkach personalistov sa nahromadí také množstvo nevybavenej pošty, že tú vašu môžu ľahko prehliadnuť.
3. E-maily zasielajte iba vybraným firmám. Poslať päťdesiat životopisov za deň, takmer všetkým firmám, ktoré zverejnia novú pracovnú ponuku z vašej oblasti, je veľmi neefektívne. V každom prípade, určite to nespravíte precízne. Životopis síce môžete poslať ten istý, motivačným listom však máte zaujať personalistu, a napísať v ňom, prečo máte záujem práve o konkrétnu ponúkanú prácu v konkrétnej firme. Rozoslať ten istý motivačný list viacerým firmám tak nemusí byť dobrý nápad. Takisto si pri veľkom množstve firiem nemusíte pamätať, koho ste už oslovili a môže sa tak stať, že niektorým firmám pošlete svoj životopis dvakrát. Rovnako, ak firma na váš životopis zareaguje a vy si nebudete pamätať, o aké miesto ste sa uchádzali, určite sa u personalistu dobre nezapíšete.
4. Založte si serióznu adresu. Posielať životopis z adresy macicka@gmail.com alebo kostlivec123@yahoo.com nie je veľmi seriózne a podľa personálnych agentúr to záujemcom o prácu v hodnotení rozhodne uberá body. Založte si preto serióznu e-mailovú adresu, ktorá bude obsahovať vaše krstné meno aj priezvisko, napríklad jaroslav.novak@gmail.com.
5. Kontrolujte si poštu. Zo serióznej adresy treba životopis nielen poslať, ale túto e-mailovú schránku treba aj pravidelne kontrolovať, či vám neprišla odpoveď.
6. Používajte len jednu adresu. Ak životopis zašlete personalistovi z jednej adresy, ale na pozvanie na pohovor zareagujete z inej, personalista si tieto dve adresy nemusí priradiť k jednému človeku. Zbytočne sa tak oberáte o šancu dostať sa na pohovor.
7. Nastavte si potvrdenie prijatia. Životopisov, ktoré personalisti dostávajú, je veľa. Najmä počas krízy sú vyťaženejší a nezvládajú nápor záujemcov. Nie je výnimkou, ak vám na váš e-mail pošlú iba automatickú správu o prijatí vášho životopisu a zaradení do databázy. Ešte častejšie sa však stretnete s tým, že nedostanete žiadnu odpoveď. Odporúča sa preto, aby ste nikdy nezabudli k odosielanej správe zvoliť možnosť nastavenia - Požadovať oznámenie o doručení. Tak budete mať istotu, že váš životopis personálna agentúra alebo firma, v ktorej chcete pracovať, prijali.
8. Čakajte dva týždne. Ak ste aj odpovedali na viacero pracovných ponúk, mali by ste mať prehľad o tom, kedy ste ktorej firme posielali životopis. Odpoveď by ste mali očakávať zhruba do dvoch týždňov. Ak sa vám ani potom nikto neozve, je šanca na to, že má o vás firma záujem, veľmi malá. Po mesiaci bez odpovede už ani žiadnu nečakajte.
Text: -jpa- pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK