Bez prípravy je pohovor cesta do pekla
Pracovný pohovor môže byť stresujúci. Nedovoľte, aby vám strach a nepripravenosť prekazili cestu k získaniu nového pracovného miesta.
Kľúčom k úspešnému zvládnutiu prijímacieho pohovoru je dôkladná príprava. Pred samotným pohovorom by ste si mali zohnať čo najviac informácií o potenciálnom zamestnávateľovi. Tieto vám pomôžu zorientovať a uistiť sa o správnosti rozhodnutia uchádzať sa o danú pracovnú pozíciu. Takisto získanými vedomosťami dávate najavo budúcemu zamestnávateľovi, že vám na pracovnom mieste skutočne záleží.
Príďte včas
Presnosť je výsadou nielen kráľov, a preto si dajte záležať na tom, aby ste na prijímací pohovor prišli v dostatočnom predstihu. Nie je nič horšie, ako dobehnúť na pohovor dychčiac a v poslednej chvíli.
Stres nechajte doma. V tomto prípade je vaším najväčším nepriateľom. Človek v strese zabúda hovoriť to, čo si pripravil, zostáva nesústredený a okolie ho prestáva brať vážne. Pred pohovorom sa pokúste upokojiť a odreagujte sa. Napríklad čítaním či telefonátom s blízkou osobou, ktorá vás povzbudí a privedie na príjemnejšie myšlienky.
Ak vám pod tlakom robí vám problém hovoriť nahlas pred cudzími ľuďmi a pritom vaša kvalifikácia vás predurčuje, aby ste pracovné miesto získali, vysvetlite situáciu konzultantovi, ktorý s vami vedie pohovor. Povedzte, že sa necítite dobre, ste vystresovaný a že máte problém uvoľniť sa. Konzultant vás môže upokojiť, alebo si s ním môžete dohodnúť iný termín pohovoru, pretože stres nemusí vzniknúť výhradne z dôvodu, že ide o pohovor. Karty môžu zamiešať aj vaše osobné problémy.
Dôležitý je prvý dojem
Šaty robia človeka a prvé, čo si váš potenciálny zamestnávateľ všimne, bude váš celkový vzhľad, a teda aj oblečenie. Na pohovore môžete pohorieť aj pre príliš krátku sukňu, veľký výstrih alebo pre džínsy. Zväčša platí nepísané pravidlo – o čím vyšší post sa zaujímate, tým elegantnejšie a decentnejšie oblečenie by ste mali zvoliť. Určite nepodceňujte ani spôsob vystupovania – pripravte si príjemný úsmev, priamy pohľad do očí, odpovedajte celou vetou a zrozumiteľne.
Pohorieť môžete, ak patríte k príliš výrečným ľuďom alebo ak ste introvertom. Rozprávajte stručne, k veci a nezabudnite, že nikoho na pohovore nezaujíma, ako sa momentálne učí vaše dieťa a kde sú dobré výpredaje. Cestu k vysnívanému povolaniu si môžete odrezať aj tým, ak o ponúkané pracovné miesto neprejavíte záujem, prípadne budete zúfalo prosiť o prácu. Všetkého veľa škodí.
Poznajte svoje kvality
Ak vás pozvali na pohovor na základe vášho profesijného životopisu, znamená to, že ste dostatočne kvalifikovaný na voľný post. Zlý dojem urobíte v momente, ak si začnete vymýšľať, váš životopis sa nezhoduje s tým, čo v skutočnosti na pohovore hovoríte. Neuspejete aj v prípade, ak si vymyslíte najvyššie dosiahnuté vzdelanie či pracovné skúsenosti, ktoré nemáte.
Personálne agentúry a aj personálne oddelenia spoločností, ktoré prijímajú nových zamestnancov, si údaje z vášho životopisu overujú. Pred pohovorom si dobre prečítajte svoj životopis a na základe jeho jednotlivých bodov si skúste pripraviť stručný prejav ku každej časti - vzdelanie, prax, špeciálne znalosti a vedomosti, záľuby a podobne. Vyhnete sa tým prípadným nezrovnalostiam medzi vašimi odpoveďami na pohovore a tým, čo ste uviedli do životopisu.
Pohorieť môžete aj v momente, ak začne preceňovať svoje schopnosti a možnosti. Ak vás neodhalia na pohovore, v praxi vám prídu na to - na čo v skutočnosti máte a na čo by ste len chceli mať.
Text: Martina Habláková pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK