Aj sivá myška môže zaujať
Aké najčastejšie chyby robíme na pohovore, o tom, či je dôležitý prvý dojem a či rozhoduje aj vzhľad, hovorí personálna konzultantka agentúry Start People Dana Sudorová.
Nakoľko je pri pracovnom pohovore dôležitý prvý dojem?
To je otázka situácie. Mnohí kandidáti neváhajú na prvý dojem staviť. Podstatné je však celkové správanie uchádzača na pohovore. Napríklad reprezentatívne oblečenie a pevný stisk ruky kandidáta na pozíciu do vyššieho manažmentu môže veľmi rýchlo pokaziť nesúvislý očný kontakt, alebo snaha klamať, ktorú je veľmi ľahké odhaliť. Naopak, sivá myška, uchádzajúca sa o administratívnu pozíciu bez mejkapu, môže pozitívne prekvapiť príjemným a veľmi slušným vystupovaním. Hoci sa zo začiatku môže javiť ako introvert, z ktorého bude ťažké "dolovať" informácie.
Aké najčastejšie chyby robia ľudia na pohovoroch?
Vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu práce je najčastejšou chybou prejav zúfalstva. Ponúk na trhu práce je skutočne menej ako pred rokom a zúfalcov pribúda. Ale zúfalstvo je chybou, dokonca komplexnou. Prejavuje sa zatrpknutosťou, nechuťou a až netajeným odporom k pohovorom. Mnohí sú až takí zúfalí, že nemajú záujem rozprávať o svojich skúsenostiach a chcú ihneď nastúpiť a dokázať, že vedia robiť. Ak však nemajú chuť prejaviť záujem a o jedno miesto sa uchádza viac záujemcov, šance zúfalého kandidáta rapídne klesajú.
Je dôležité, ako sa človek na pohovor oblečie?
Oblečenie je naozaj v mnohých prípadoch dôležité. Na pohovore človek prezentuje sám seba vo vzťahu k pozícii, o ktorú sa uchádza. Žena, ktorá sa o uchádza o post predavačky, si môže dovoliť prísť na pohovor v džínsoch a v tričku. Kandidátka na post asistentky si musí uvedomiť to, že je styčným bodom medzi vyšším manažmentom spoločnosti a jej hosťami a mala by sa vyhýbať džínsom a pulóvrom s V výstrihom.
Môže sa na pohovore človek, ktorý prijíma uchádzača do zamestnania, pýtať na osobné otázky typu - koľko máte detí, ste zadaní…?
Kladenie osobných otázok je možné považovať za neobjektívne vedenie pohovoru, pretože kandidát, ktorý má deti, môže byť postavený "mimo hry", pokiaľ sa objaví kandidát bez akýchkoľvek záväzkov. Otázky tohto typu na pohovoroch nikdy nekladiem, a ani som sa s nimi nestretla, keď som si hľadala prácu. Pokiaľ mi aj kandidáti povedia sami od seba niečo takto osobné, nepozerám sa na to ako na hodnotiace kritérium.
Má uchádzač priamo odpovedať na otázku "osobne sa ohodnoťte", alebo by mal čakať na ponúkaný plat od budúceho zamestnávateľa?
Každý kandidát, ktorý ide na pohovor, by mal poznať svoju cenu. V drvivej väčšine sa skutočne uchádzači dokážu ohodnotiť sami. Neistota je najmä u absolventov, ktorí nemajú až taký prehľad na trhu práce, ale aj u starších ľudí, ktorí vzhľadom na vek a zo strachu z diskriminácie sú schopní ísť hlboko pod cenu.
Text: -hab- pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK