Čaká vás po väčšej pracovnej pauze comeback?
Ste dlhodobo mimo pracovného kolektívu a obávate sa veľkého návratu? K tejto životnej situácii sa vyjadruje osobnostná poradkyňa Mgr. Monika Herdová.
Izolácia chráni, ale aj obmedzuje
Každý sa môže začleniť, ak chce
Spomenuté problémy môžu ľudia rozdielne vnímať. Odborníčka na osobnostné poradenstvo vraví: "Muž ako zabezpečovateľ rodu potrebuje cítiť, že môže používať svoju silu a tým zabezpečiť svojich najbližších. Dlhodobá izolácia ho môže zneistiť natoľko, že upadne do apatie a straty chuti rozvíjať komunikáciu úplne. Vtedy potrebuje, aby mohol spočinúť v bezpečí pochopenia a porozumenia. Ak absolventi plní ideálov a chuti pracovať nemôžu svoje nadšenie premeniť na kvalitné pracovné dielo, často zapochybujú aj o význame školy, ktorú si zvolili. Na strane druhej, aj ten najkvalitnejší VŠ diplom nechráni dlhoročného pracovníka pred smútkom z poznania, že jeho pracovné zanietenie a oddanosť už nie sú adekvátne ohodnotené. Myslím si, že vek ani pracovná pozícia nerozhodujú o úspešnosti začlenenia sa, ale prežívanie človeka, ktoré považujem za najvernejší zdroj pri pochopení takto izolovaného človeka."
Potrebujeme skupinu, aj slobodu
"Človeka považujem za jedinečného a neopakovateľného. Aby človek svoju jedinečnosť mohol vnímať, potrebuje byť medzi ľuďmi. Musíme sa od seba odlišovať a zároveň byť vnímaní prostredím, aby sme boli šťastní. Potrebujeme skupinu, aby sme mohli byť spoločne a zároveň slobodu, aby sme mohli naplniť predstavu o osobnom šťastí. A aj keby sme sa uzatvorili do samoty a žili uzatvorene, potrebujeme byť prijímaní, akceptovaní a mať pocit že sme súčasťou spoločného diela. Pocit prijatia si nemôžeme dať sami. Ten nám môže dať iba druhý človek, alebo skupina," dodáva Monika Herdová.
Text: Monika Schönová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK