Presunúť na hlavný obsah

Chelsea Clintonová sa vydáva. Potichu a draho

Kariéra

Bude Bill Clinton dnes plakať? Bývalý americký prezident povedie svoju dcéru k oltáru, kde ju odovzdá jej nastávajúcemu.

Chelsea Clintonová si berie Marka Mezvinského. Jej sobáš s investičným bankárom bývalého šéfa Bieleho domu vyjde na takmer päť miliónov dolárov. "Veľkým úspechom bude už len to, ak Bill prejde uličkou v poriadku," zažartovala na účet svojho manžela Hillary Clintonová. "Bude to pre neho veľmi dojímavé, tak ako pre mňa," povedala šéfka americkej diplomacie pre televíziu NBC. Na rozdiel od manžela však mala o jednu starosť menej. Ich jediné dieťa totiž bývalému najmocnejšiemu mužovi planéty nariadilo, aby do svadobného dňa schudol najmenej sedem kilogramov.

Svadba a jej detaily boli až do poslednej chvíle zahalené rúškom tajomstva. Isté boli len mená snúbencov. Tie však sú o to známejšie. Svoje áno dnes Chelsea nepovie žiadnemu cudzincovi. S Markom Mezvinským sa pozná už od detstva. Aj vysokú školu majú rovnakú, obaja strávili prvé roky svojho štúdia na prestížnej Stanfordskej univerzite. Iskra však medzi nimi preskočila až pred piatimi rokmi.

Sobášom tridsiatnička Chelsea získa novú rodinu. Jej o dva roky starší nastávajúci má desať súrodencov, väčšinu z nich adoptovaných z Ázie. To bude pre jedináčika Chelseu nová skúsenosť. Pre Mezvinského však svet veľkej politiky, spájaný s Clintonovcami, žiadnou novinkou nebude. Jeho mama Marjorie Margoliesová-Mezvinská kedysi pôsobila v americkom Kongrese ako demokratická zástupkyňa štátu Pensylvánia. V Snemovni reprezentantov sa zoznámila s Markovým otcom Edwardom, ktorý slúžil za štát Iowa. Skôr sa však zaujímal o svoje vlastné blaho, keďže ho súd usvedčil z podvodov a sprenevery viac ako desať miliónov dolárov. Vo väzení strávil päť rokov a rozviedla sa s ním manželka. Či sa objaví na svadbe, nie je isté.

Chelsea si však so svojimi rodičmi tiež užila neľahké časy. Príbeh vzťahu jej otca so stážistkou Monikou Lewinskou je dobre známy. Nebola to však jediná nevera, o ktorej sa Chelsea dozvedela z médií. Napokon zrejme ona bola tým hlavným dôvodom, prečo si Bill a Hillary nepovedali áno aj na rozvodovom súde. Možno práve v tých časoch sa zrodila Chelseina túžba po súkromí a absolútna nechuť komunikovať s médiami. Svoje mlčanie prerušila až pred dvoma rokmi, keď sa o prezidentský úrad uchádzala aj jej mama Hillary. Chelsea sa vtedy zapojila do kampane, no ani pri tejto príležitosti neposkytla žiadne rozhovory.

Niečo však o plánovanej svadbe predsa len preniklo na verejnosť. Ani bývalý prezidentský pár nedokázal utajiť obrovské prípravy, ktoré slávnosť sprevádzajú. Sobáš sa koná v mestečku Rhinebeck v štáte New York. Dejiskom svadby bude odľahlé sídlo milionárskej rodiny Astorovcov. Jeho prvý majiteľ, priemyselník John Jacob Astor, ktorý zahynul na Titanicu, ho dal vystavať ako kópiu zámočka Veľký Trianon z Versailles. Bezpečnostné opatrenia vyšli na 150-tisíc eur. O tom, že ich Clintonovci brali vážne, svedčí prípad dvoch nórskych novinárov. Pri snahe vyfotiť si miesto zblízka ich už niekoľko dní pred oslavami vyviedla ochranka.

Medzi päťsto hosťami síce nebude súčasný americký prezident Barack Obama, no inak je zoznam nabitý známymi menami z politiky i šoubiznisu. Medzi pozvanými nechýba režisér a veľký podporovateľ Clintonovcov Steven Spielberg či najvplyvnejšia žena medzi celebritami Oprah Winfreyová. Zdá sa, že Hillary jej už odpustila, že v kampani podporila Obamu... Chelsea si však dala podmienku, že každého z pozvaných musí poznať osobne.

Hostia sa budú zabávať v rozľahlých stanoch, za ktoré Clintonovci zaplatili takmer pol milióna eur. Keď na nich príde ťažká chvíľka, odskočiť si budú môcť do jedného z desiatich kamiónov vybavených prepychovými toaletami. Účet za ne sa zastavil na 12-tisíc eurách. Takmer 400-tisíc eur sa minulo na kvetinovú výzdobu a svadobná torta vyšla na 8¤500 eur.

Lacné neboli ani šaty a doplnky, v ktorých Chelsea Clintonová strávi svoju veľkú chvíľu. Americké médiá uvádzajú sumu na cenovke jej garderóby na takmer 20-tisíc eur. Šperky, ktoré však bude mať zrejme len požičané, majú hodnotu 200-tisíc eur. Svadobné prstene vyšli na štyritisíc eur a na uvoľnenie hostí prispeje alkohol a vyberané jedlá za 120-tisíc eur.

Napriek vysokým nákladom na svadbu životný štandard Clintonovcov veľmi neklesne. Najmä hlava rodiny je známa tým, že svoj pobyt v Bielom dome dokázala výborne speňažiť. Bill Clinton si dáva štedro zaplatiť za prednášky a veľký šek dostal aj za svoju knihu My Life. Na dráhu autora bestsellerov sa dala aj Hillary Clintonová, ktorá navyše dostáva plat ministerky zahraničných vecí vo výške 143-tisíc eur. Ak by mala len tento príjem, len na zabezpečenie dopravy pre svadobných hostí by musela minúť celý svoj plat za obdobie  dva a pol roka. To však Clintonovcov teraz nemusí trápiť, daňovému úradu od roku 2000 do roku 2007 priznali príjmy vo výške 85 miliónov eur.

Po skončení veľkolepých osláv sa mladomanželia môžu začať chystať na svoje medové týždne. Tajnostkárskym spôsobom, takým príznačným pre túto svadbu, však nechávajú verejnosť hádať, kde ich strávia. Hádankou zostáva aj Chelseino priezvisko po svadbe. Bude Clintonová, Clintonová-Mezvinská, alebo len Mezvinská, pýtajú sa americké médiá. Otázne je i to, či mladý pár bude vychovávať svoje deti v židovskej viere otca, alebo podľa metodistických zásad po matke.

Nevie sa ani to, čo budú mladí robiť po návrate. Mezvinsky zrejme naďalej zostane na svojej pozícii v newyorskej firme 3G Capital Investments. Chelsea zatiaľ študuje verejné zdravotníctvo na newyorskej Kolumbijskej univerzite. Tento záujem má rovnaký s mamou, ktorá sa reforme amerického zdravotníctva venovala už ako prvá dáma i neskôr v Senáte.

Ísť v jej šľapajach sa však Chelsea nechystá. "Nemyslím si, že by sa podľa vzoru rodičov dala na politickú dráhu," povedal pre Pravdu Antonio de Velasco z Memphiskej univerzity. "Už jej vystupovanie po boku Hillary v kampani naznačilo, že nie je podobnými vecami nadšená. Na druhej strane jej nastávajúci je tiež z politickej rodiny. Pochybujem však, že by sa sama uchádzala o nejaký úrad. Možno zostane zapojená neformálne, či už podporou iných kandidátov, alebo podobne. Čo však bude o desať - pätnásť rokov, nemožno predpovedať a možno časom politike príde na chuť," myslí si odborník na politickú komunikáciu.

Text: svk, am pre Pravdu
Foto: SITA/AP Photo