Havajské košele slávia návrat. (Za)útočia aj na vášho chlapa?
Kvety ibištekov, palmy, krikľavé farby: košele, ktoré preslávil napríklad detektív Magnum v rovnomennom americkom seriáli, zažívajú úplne nepravdepodobný comeback na módnych mólach.
Neuveriteľný návrat sa začal vlani v lete. Jasné kvetinové potlače slávili návrat na móla, keď Stella McCartney či Givenchy predviedli exotické vzory zobrazujúci rajky a palmové listy. Tiež návrhárka Miuccia Prada ponúkla vo svojej dámskej kolekcii široké košele s krátkymi rukávmi posiate karibskými motívy.
To však nijako nevysvetľuje, prečo ten najdesivejší kus oblečenia z pánskeho šatníkov je znovu v móde. Od doby, keď sa v 30. rokoch minulého storočia objavili, prešli havajské košele celým radom zmien. Harryho Trumana vyfotili na obálku časopisu Life v jednej z nich. V roku 1952 Frank Sinatra a Montgomery Clift nosili havajské košele vo filme Odtiaľto až na večnosť, kým v roku 1961 obliekol Elvis Presley orchideami potlačený model a spieval Can´t Help Falling in Love v komédii Blue Hawaii.
To boli neškodné fázy. Dialóg z epizódy seriálu Simpsonovci naznačuje, akú povesť majú tieto košele dnes. Homér: "Marge, náš syn mal dnes havajskú košeľu! Sú iba dva druhy chlapíkov, čo nosia havajské košele: homosexuáli alebo veľkí tuční levy salónov! A Bart mi nepripadá ako velký, tučný lev salónov!" Marge: "Takže ak nosí havajskú košeľu, musí byť gay?" Homer: "Presne!"
Veľkí tuční levy salónov, ktorí tvoria tradičnú súčasť scén z večierkov v amerických komédiách, kde zvyčajne postávajú s drinkom ozdobeným miniatúrnym slnečníkom, sú práve tými, ktorí havajským košeliam skazili povesť.
V Nemecku v 80. rokoch minulého storočia Jürgen von der Lippe, posledný miestny lev salónov, vyzeral vo svojej havajskej košeli tak nevkusne, že by každý iný radšej umrel, než by sa v nej nechal nachytať. Najhlbšie potom havajská košeľa klesla v roku 2002, keď sa objavila policajná fotografia herca Nicka Nolteho pod vplyvom extázy, ktorého muži zákona chytili po naháňačke v aute ulicami Los Angeles. A na sebe mal ... havajskú košeľu.
Homosexuálne konotácie sa v USA dajú vystopovať k ikone gay-komunity z poslednej veľkej éry havajských košieľ v 80. rokoch: Tomovi Selleck, ktorý v televíznom seriáli Magnum nosil výhradne havajské košele, čo však dávalo zmysel, pretože dej sa odohrával na Havaji, a tieto košele sedeli aj k uvoľnenému charakteru hlavnej postavy, súkromného detektíva Thomasa Magnuma.
Žiadny iný kus oblečenia nekričí hlasnejšie, že ide o úbor pre voľný čas, ako práve havajská košele. To ju tiež úplne vylučovalo z nosenie do kancelárie. Ale v dnešnej dobe je košeľa, ktorá rysuje tak ostrú hranicu medzi prácou a voľným časom, svojím spôsobom anachronizmus. Teraz keď ľudia idú na dovolenku, nechcú vyzerať ako turisti - a najmä nie ako typ známy ako "americký turista" s fotoaparátom visiacim na hrubom bruchu v havajskej košeli.
Takže čo by mohlo v roku 2012 znovu priviesť staré havajské košele? Sú tak príšerné, až sú skvelé? Košele od toho istého výrobcu, ktorý šil pre Toma Selleck do seriálu Magnum, sú túto sezónu na predaj v mníchovskom módnym obchode Schwittenberg. Spočiatku mali slabší rozjazd, než si na ne ľudia zvykli, ale v súčasnosti obchod sotva stačí uspokojovať dopyt.
Úprimne povedané, ťažko existuje vhodnejšie košele, akú si človek môže obliecť na grilovanie na záhrade. A čo sa týka ich vhodnosti či nevhodnosti na nosenie do kancelárie, aj to by sa mohlo časom prehodnotiť.
V Tokiu vlani ministerstvo životného prostredia vyzvalo ľudí, aby sa do práce obliekli do "super uvoľnených šiat", teda žiadne obleky a kravaty pre mužov, ale namiesto nich havajské košele. Existoval pre to pochopiteľne logický dôvod: Japonci chceli šetriť energiu na klimatizáciu, aby sa vyvarovali letných výpadkov. A v havajskej košeli rozhodne nie je také teplo, ako v obleku s upätou viazankou.
Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK