Džínsovina - fenomén, ktorý už z módy nevyjde
Džínsovina - fenomén, ktorý je súčasťou šatníka všetkých generácií z módy už zrejme nikdy nevyjde.
Nosí sa všetko, čo sa v minulosti v módnych trendoch objavilo, od klasiky po džínsovinu zdobenú vyšívaním, potlačou, rozstrapkaním aj kamuflážou. Vyrábajú sa z nej rozmanité druhy odevov, kabelky, náušnice, topánky, opasky aj oblečenie pre dojčatá. Aj napriek tomu je džínsovina však už len doplnkom a obliecť si ju od hlavy až po päte nie je "in".
"Firmy, ktoré sa na džínsovú módu špecializujú, sa snažia nájsť nové a nové metódy úpravy alebo šitia. Nosí sa všetko, čo tu kedy bolo, a záleží na firme, akú má kolekciu, či v štýle 60. či 70. alebo 80. rokov. Moderné je všetko, "povedala historička Jana Máchalová. Džínsy sú podľa Máchalovej najvhodnejšie pre voľný čas a mladú generáciu. Oproti 70. rokom, keď sa stali ikonou, sú podľa historičky Konstantin Hlaváčkovej už len uniformou.
Česi majú k džínsom podľa Hlaváčkovej osobitný vzťah, pretože si je za komunizmu nemohli kúpiť a šili ich z náhradných látok, ktoré denim pripomínali. Snáď preto sú súčasťou ich oblečenie až príliš často. "V krajinách východného bloku znamenali džínsy pre komunistov symbol rebelské Ameriky a západného prohnilého buržoázneho sveta," pripomenula Hlaváčková.
"Najväčším trendom sú v súčasnosti džínsové nohavice v štýle éry hippies rozšírené od kolien smerom dole," povedala návrhárka Beata Rajská. Práve v 70. rokoch sa nosili široké typy nohavíc, ktoré sa začali vyšívať. Súčasné trendy obsahujú prakticky všetky tvary, ktoré sa objavili v minulom storočí, obchodníci ponúkajú zvonové aj bokové džínsy. Nohavice napasované na telo, kombinované s lycrou, majú naopak pôsobiť dojmom "druhej kože".
"Najviac sa z ponuky džínsového oblečenia predávajú džínsy. Česi alebo Slováci majú radi klasiku, nájdu sa ale aj extravagantnejšie kolekcie, ktoré zaujmú," povedala manažérka online nákupného klubu Fashion Days Štěpánka Vilová.
Zmenili sa tiež vlastnosti látok aj spôsoby výroby. Aby sa vytvoril opotrebovaný vzhľad, takzvaný vintage, používa sa pri výrobe takzvané pieskovanie. Na zdravotnú závadnosť pri výrobe v poslednej dobe upozorňujú aktivisti a apelujú na firmy, aby túto nebezpečnú metódu zakázali, pretože spôsobuje robotníkom v rozvojových krajinách nevyliečiteľné ochorenie nazývané silikóza. Niektoré značky sa od spôsobu tejto výroby už odklonili.
Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK