Presunúť na hlavný obsah

Tip na víkend: Užite si Michalský jarmok

Lifestyle

Na jarmoku sa zabavíte, možno aj niečo nakúpite, stretnete remeselníkov i umelcov. Michalský jarmok v skanzene v Jahodníckych hájoch pri Martine bude v nedeľu 30. septembra.

"Michalský jarmok poteší nielen oči," pozýva Anna Kiripolská na tradičné podujatie, ktoré Slovenské národné múzeum v Martine v Múzeu slovenskej dediny organizuje už po dvadsiaty druhý raz.

Na jarmoky, ktoré sa kedysi konali v každom meste, sa v minulosti schádzali ľudia z celého regiónu. Pred storočiami mestá od panovníkov získavali privilégia na konanie jarmokov. Boli ukážkou šikovnosti remeselníkov, miestom, kde ľudia chceli tovar predať, kúpiť alebo vymeniť. Či už to boli sušené bylinky, kožené čižmy, zvieratá, džbány, sladké medovníky alebo periny. Ale tiež sa na jarmoky, ktoré trvali aj niekoľko dní, prichádzali zabaviť.

Aj na Michalskom jarmoku v martinskom skanzene bude široká ponuka výrobkov z dreva, kovu, textilu, hliny a prútia od remeselníkov, vyrobených tradičnými technológiami. Návštevníci zažijú atmosféru čias minulých, ktorú spestrovali rôzne atrakcie a ponúka okrem občerstvenia v krčme z Oravskej Polhory aj lokše, husacinu, podplamenníky, varenú kukuricu a burčiak.

Bábkové divadlo spod Spišského hradu pri stredoveký príbeh o láske, ktorá zdolá peklo a zachráni kráľovstvo. Nebudú chýbať harmonikári z Turca či marionetové divadielko. A kto ešte nepozná starodávny nástroj - flašinet - akýsi hrací kolovrátok, nech sa príde pozrieť, ako ho rozozvučí Ivan Gontko. Korene tohto nástroja, ktorého zvuk vzniká vháňaním vzduchu do píšťal, siahajú do Ázie, v Európe sa rozšíril v polovici 18. storočia.

Prvé flašinety a hracie automaty zabávali aristokraciu, s masovou výrobou sa stali dostupné širokým vrstvám. Hrávali v krčmách a kaviarňach, na námestiach či trhoch a púťach. Gontko svoj púťový flašinet kúpil v Česku. Predchádzajúci majitelia s ním hrávali na púťach a jarmokoch. Keď im v 50. rokoch znemožnili vykonávať živnosť, flašinet rok mlčal na povale, kým ho neobjavil ich vnuk. V spolupráci s anglickou firmou ho zrekonštruoval v pôvodnom zložení, pozostávajúcom z tridsiatich píšťal, rytmického a basového bubienka, činelu a xylofónu.

Text: Renáta Jaloviarová pre Pravda magazín
Foto: archív