Ako správne zimovať obuv
S príchodom jesene a zimy sa naša topánková výbava rapídne zmenší. Jeden pár čižiem alebo členkové topánky na plnej podrážke, ale čo so všetkými tými sandálmi, teniskami, balerínkami či žabkami, ktoré sme nosili v lete?
Samozrejme, obuv treba niekde skladovať. Ale pokiaľ chcete, aby ste ju na budúci rok vytiahlo na jarné slnko vo fit stave, mali by ste dodržiavať pár zásad.
Vyčistenie
Topánky určite neodkladajte špinavé, zaprášené alebo zablatené. Pred tým než obuv odložíte do škatule alebo na dno šatníka, mali by ste sa postarať o ich vonkajší vzhľad. Lebo ak sa hovorí, že pre ľudí je čistota pol života, v prípade topánok platí čistota za polovicu životnosti každého modelu. Samozrejme, umývanie nemusí byť tá najsprávnejšia cesta. Spôsob čistenia záleží od materiálu.
Kožené topánky: Neumývame vodou a už vôbec nie mydlom alebo saponátom, topánky aj kožené podrážky čistíme vlhkou handričkou alebo jemnou navlhčenou kefkou. Potom necháme dobre voľne vysušiť (nie na priamom slnku ani pri priamom zdroji tepla) a ošetríme impregnačným sprejom.
Kožené lakovky: Hoci majú povrch, ktorý vodu odpudzuje, neznáša ju najlepšie. Aby ste ich v lete nevytiahli popraskané, očistite ich iba vlhkou flanelovou handričkou.
Semiš: Znalci materiálov vedia, že to, čo ľudovo nazývame semiš, je brúsená koža. Takzvaný nubuk je koža brúsená na líci, na dotyk jemná ako zamat. Velúr je zase koža brúsená na rube. Pri ošetrovaní je však jedno, či ide o rub alebo líc, topánky čistíme impregnačným sprejom a gumovou kefkou. Voda je tabu.
Textilné topánky: Nikdy ich neperte a pokiaľ možno, ani neumývajte. Pred zazimovaním ich vykefujte nasucho alebo použite na textilnú obuv určené ošetrujúce penové spreje, ktoré hĺbkovo čistia a oživujú farby.
Športová obuv: Konečne niečo, čo sa dá prať! Ideálne v rukách, ale dajú sa vyčistiť aj v práčke, ak sa zvolí primerane šetrný program.
Gumená obuv: Neškodí ani voda, ani mydlo a ani poriadna kefa. Umyť, vysušiť, odložiť.
Dezinfekcia
Nestačí starostlivosť o exteriérnu časť topánky, dbať by ste mali aj o správnu starostlivosti vnútornej časti. Zápach, zanesená špina na vnútornej vložke, ba dokonca plesne či parazitujúce huby. V takom prípade pomôže prípravok zvaný múdra huba, ktorý dostanete v lekárni. Je to huba kanibalka, živí sa inými členmi svojho druhu. Keď všetko "zje", nemá sa čím živiť a tiež dožíva. Zostanú po nej iba čisté, húb a plesní zbavené topánky. Pred zimou teda múdru hubu nasypte do topánok a nechajte ju odžiť si svoj kolobeh života.
Skladovanie
Ideálne miesto na uskladnenie topánok je pochopiteľne skrinka na topánky. Mala by byť dobre vetraná a bez vlhka. Ideálne je tiež, pokiaľ topánky pred uskladnením vyplníte špeciálnymi nástavcami na udržiavanie tvaru topánky a jej špičky. Pomôcť môžu aj výplne papierom alebo molitanom. Hoci vás nepodozrievame z toho, že doma neupratujete, určite sa aj u vás ukladá prach na miestach, ktoré sú mimo dohľadu. Skrinka či šatník so zazimovanými pármi topánok je takým miestom - preto je ideálne ak topánky prikryjete papierom či vložíte do látkového vrecúška. Pomôžu tiež uzatvárateľné krabice, ktoré dostanete napríklad v Ikea. Dbajte však o to, aby mali drobné otvory na spomenuté vetranie.
Text: zg, pre oŽene.sk
Foto: TCHIBO