Hádame sa pre peniaze aj domáce práce
Niekto sa do krvi poháda aj pre nôž v nesprávnej zásuvke, iného nedokáže rozčertiť takmer nič. Raz za čas sa však povadí takmer každý.
Koniec koncov, nie nadarmo sa hovorí, že poriadna hádka prečistí vzduch. Dôvody, pre ktoré sa najčastejšie Slováci hádajú, sú podľa nedávneho prieskumu rôzne.
Čo medziľudským vzťahom prospieva viac - hádka alebo udusený konflikt? Väčšina psychológov sa asi zhodne na prvej možnosti. Podľa niektorých prieskumov dokonca manželstvá, v ktorých sa partneri hádajú, vydržia dlhšie ako tie, v ktorých sa nehádajú takmer vôbec. Vlastne na tom nie je nič až také čudné - veď vadenie sa je tiež forma komunikácie a je vždy lepšie ako ignorancia či ľahostajnosť.
Hádky pre hlúposti
Podľa nedávneho prieskumu, ktorý sa robil v Česku a na Slovensku, je najčastejšia príčina hádok medzi partnermi jasná - malichernosti. Ľudia sa hádajú pre hlúposti, takže v dôležitejších veciach spolu zväčša súhlasia? Alebo sa, naopak, nedokážu zhodnúť ani v zásadných otázkach a v drobnostiach už vôbec nie?
Každý pár - a to nielen ľúbostný, ale aj pracovný či kamarátsky, má určité citlivé oblasti, ktoré - akokoľvek neškodne vyzerajú - je lepšie obchádzať. "Naposledy sme sa pohádali, pretože manžel stúpil do psieho exkrementu a chcel, aby som mu doma vyčistila topánku. Ja som sa smiala a túto úlohu som odmietla. On sa urazil, vraj keby som ho o takú vec poprosila ja, urobil by to pre mňa," hovorí Eva (30). Väčšina podobných hádok však odznie tak rýchlo, ako príde.
Peniaze áno, svokry nie
Častým dôvodom na hádku sú aj peniaze a je pravdepodobné, že s príchodom krízy sa súboje s týmto motívom odohrávajú čoraz častejšie. "Erika je zvyknutá míňať množstvo peňazí na oblečenie. Keď som mal pred pár rokmi ja vyššie odmeny a ona lepší plat, nebol to až taký problém. Ale dnes sme v inej situácii, uvažujeme aj o dieťati, ale ona ako keby si neuvedomovala, čo koľko stojí. Možno je to dané aj tým, že pochádza z bohatej rodiny," sťažuje sa Maroš.
Zaujímavé je aj porovnanie s podobným prieskumom spoločnosti Ensure, ktorý sa odohral vo Veľkej Británii. Peniaze zjavne nie sú dôvodom na nezhody len na Slovensku a v Čechách. V Británii tiež vedú hádky s finančnou tematikou. V britskom zozname dôvodov sú pritom zahrnuté aj niektoré činnosti, ktoré v tom slovenskom chýbajú. Hádka sa často začína napríklad vetou "ty ma nepočúvaš!" a vysoko sa umiestnilo aj chrápanie alebo veľmi rýchle šoférovanie. Pomerne často sa v Británii dohadujú aj o tom, kto prinesie vec z horného poschodia v rodinnom dome, kedy mať sex, čo si dať na večeru alebo pre nedostatok vyznaní lásky.
Zaujímavé je, že obávané svokry sa umiestnili až na spodných priečkach slovenského aj českého rebríčka a v tom britskom nefigurujú vôbec. Zdá sa teda, že skutočnosť nemá so štipľavými vtipmi na ich adresu veľa spoločného.
Text: Elena Zemková pre Pravda magazín
Foto: SHUTTERSTOCK