Presunúť na hlavný obsah

Tip na víkend: Vianoce v Liptove

Lifestyle

Kto si chce predĺžiť sviatočné chvíle a ešte vychutnávať vianočnú atmosféru, nech zamieri do Múzea liptovskej dediny v Pribyline.

V nedeľu 29. decembra uvidíte mozaiku vianočného zvykoslovia, potešíte sa folklórom a ochutnáte aj tradičnú vianočnú kuchyňu.

Prezentáciu tradičnej vianočnej gastronómie zabezpečuje Liptovské múzeum v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou Horný Liptov v rámci projektu "Ako sa naši starí rodičia stravovali na Liptove?" Piecť sa budú kysnuté koláče, vianočné oblátky i opekance a variť typická vianočná polievka kyseľ. Na ňu podľa receptu z pribylinského skanzenu treba baranie i bravčové mäso, soľ a cesnak. Po dvojdňovom odstátí sa jedlo varí vo vode s hríbmi, pridávajú sa sušené slivky. Keď je mäso uvarené, pridá sa zátrepka pripravená z kapustnice s trochou kapusty a hladkej múky.

Program sa začína v nedeľu o 11. hodine a nebude sa len variť a ochutnávať, ale najmä spoznávať, ako kedysi prežívali vianočné sviatky ľudia v Liptove. Kým sa však Vianoce začali prvým, Štedrým dňom, predchádzali im takzvané stridžie dni. Na Katarínu, na Ondreja, Barboru či Luciu sa darilo najmä ľúbostnej mágii. Aj v Pribyline sa ešte bude čarovať z vosku a zaľúbené dievky si môžu vyskúšať známu dávnu praktiku - varenie halušiek s menami nápadníkov. A možno sa niektorá z nich dozvie z prvého kúska, ktorý vypláva na hladinu, meno nastávajúceho muža.

"Ej, gazda náš, ej, gazda náš" - zakoledujú koledníci pod oblokmi vianočne vyzdobených chalúpok a zastavia sa pri živom betleheme. Návštevníci môžu nazrieť do expozícií vianočných domácností v drevených domoch roľníkov a remeselníkov, ale uvidia aj to, ako sa slávili Vianoce v kaštieli, ako bol vyzdobený a ako vyzeralo slávnostné stolovanie.

Okrem vianočného programu čaká na návštevníkov pribylinského skanzenu až do 7.¤januára v priestore Vozárne výstava betlehemov. A za návštevu tiež stojí vynovený Červený salónik v kaštieli z Parížoviec. Do salónika pribudli historické kúsky - dobové príborníky, rozkladací stôl so stoličkami, všetko meštiansky nábytok z konca 19. storočia.  V kaštieli neobíďte ani dobové barokové podlahové hodiny, ktoré sú po zreštaurovaní plne funkčné. Goticko-­renesanč­ný­ kaštieľ je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove zo 14. - 16. storočia a spája sa s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom, liptovským kniežaťom Jánom Korvínom.

Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline je v najbližších dňoch otvorené od 9. do 16. hodiny. Na Silvestra od 9. do 14. hodiny. Vstúpiť na poslednú prehliadku sa dá hodinu pred zatvorením. Na Nový rok bude pribylinský skanzen zatvorený, návštevníci ho môžu navštíviť opäť od 2. januára 2013.

Text a foto: Renáta Jaloviarová pre Pravdu