Presunúť na hlavný obsah

Čo robiť, keď váš kolega nepríjemne zapácha?

Zdravie

Časy, kedy pravého muža charakterizovala vôňa potu, tabaku a konského sedla sú už nenávratne preč. Lepšie povedané, mali by byť.

 

Neverili by ste, koľkým ľuďom v dnešnej dobe strpčuje život nie zrovna voňajúci kolega. No ako mu zdeliť túto chúlostivú informáciu a je to vôbec vhodné? Na to sme sa opýtali nielen vás, ale i odborníkov. 
 

Hlavne s taktom

 
V prvom rade si treba uvedomiť, že ide o problém intímneho charakteru. Nie je žiaduce, ak na nedostatky upozorňuje riaditeľ s úradným výrazom tváre. Medzi osvedčené spôsoby vysporiadania sa s nevoňajúcim kolegom patrí darovanie sady voňaviek a antiperspirantov. Nezabúdajte však, že podaktorí ľudia sú až príliš precitlivení a nedokážu brať veci s nadhľadom. Ak pracujete práve s takýmto typom človeka, potom váš darček bude zrejme k ničomu.  
 

Čo radia odborníci?

 
Tí odporúčajú v prvom rade prezistiť citové rozpoloženie dotyčného kolegu. Určite je lepšie, ak ošemetné odporúčanie povie (naznačí) niekto, kto sa s danou osobou kamaráti a vie zredukovať nepríjemnosť celej situácie na minimum. Pochopiteľne, veľmi veľa záleží na samotnej interpretácii zvolených slov. Vhodnou vetou je napríklad: „Zopár kolegov sa sťažovalo, že nepoužívaš deodorant. Nechcem, aby sa o tom rozprávalo, tak ťa na to radšej upozorňujem vopred.“ 
 

Smrad verzus firma

 
V prípade príšerného smradu ide tiež o nesúlad s estetickou normou, čo môže mať pre organizáciu ako celok negatívne následky. Ak napríklad smrad odradí potenciálnych klientov, prípadne sa inak dotkne firemných aktivít, nejde už len o čisto súkromnú záležitosť.
 

Jednajte hneď a narovinu

 
Vo všeobecnosti platí, že v záujme príjemnej pracovnej atmosféry je nutné vyriešiť podobné záležitosti ihneď, bez zbytočného odkladu. Ak sú vám predošlé riadky dobre známe a neviete si rady, máme pre vás zopár tipov od našich čitateľov.
 
Rado: „My sme obdobný  problém vyriešili zaslaním hromadného mailu o dodržiavaní hygienických návykov. V spoločnosti, kde pracuje moja priateľka, je dokonca takáto klauzula súčasťou vnútropodnikových smerníc.“
 
Jana: „Bohužiaľ pracujem medzi staršími kolegami, ktorí si imunitu posilňujú užívaním prírodných medikamentov typu cesnak a cibuľa. Viem, že sú to veľmi zdravé potraviny, ale ten smrad je k nevydržaniu. Pomáham si aspoň vonnými sviečkami.“ 
 
Marta: „Dotyčnému treba prehovoriť do duše, kamarátsky a bez posmeškov. Darovaná voňavka sama o sebe nepomôže.“
 
Laco: „Jemné náznaky typu otvorené okno dokorán nezaberajú. Úprimnosť nadovšetko, i keď pravda občas bolí..“