Presunúť na hlavný obsah

Muži v tom majú jasno. Chcú len jednu ženu!

Sex a vzťahy

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že život s viacerými krásnymi ženami v spoločnej domácnosti má neodškriepiteľné výhody. Vyleštená domácnosť, raňajky až do postele, pravidelný sex, či teplá večera. Pri zohľadnení daných aspektov si väčšina mužov túžobne pomyslí, že ten islam má predsalen niečo do seba. Také ružové to, milí páni, ale rozhodne nie je.

 

Naša spoločnosť má za to, že polygamia je tajným snom každého muža. Ženy vraj tento druh spolužitia degraduje na obyčajné predmety a negatívne vplýva na ich postavenie a dôstojnosť. Zakladá sa však tento populárny a rokmi zafixovaný názor na pravde?
 
Väčšina mužov by polygamiu nepovolila
 
Viac už sa pliesť azda ani nemôžeme. V skutočnosti je to presne naopak. Polygamná spoločnosť je skôr ozajstnou nočnou morou drvivej väčšiny mužov a to (nielen) z jedného jediného dôvodu: Viac žien, viac starostí. Čo to znamená? 
 
Všetky sú si rovné
 
Ako moslim (nielen v arabskom svete, ale i v Afrike alebo Ázii), máte nárok na štyri manželky. A práve tu prichádza pomyselný háčik. Všetky majú totiž rovnaké materiálne práva, čo znamená, že ku každej z nich musíte byť rovnako pozorní. Pokiaľ manželka číslo 1 dostala auto, nárok naň majú i zvyšné tri. A môžete si byť istí, že tie na to nezabudnú. Štedré dary nebudú akiste robiť problémy ropnému magnátovi, no pouličný predavač banánov si taký luxus logicky nemôže dovoliť a tak sa vrelo poteší čo i len jednej žene v príbytku.
 
Aké šľachetné?
 
Žiadny moslim vám do oči nepovie, že má zálusk na ďalšiu žienku, nakoľko ho tá predchádzajúca prestala baviť. Islam oficiálne tvrdí, že polygamia je pre vdovy a sirôtky, ktoré by mohli z istých príčin ostať nedobrovoľne „na ocot“. Za celkom bežnú prax tu možno považovať svadbu ženy a jej švagra, ak príde povedzme tragicky o manžela. 
 
Najlepšie kamarátky?
 
Výnimky síce potvrdzujú pravidlo, no v takejto famílii osvedčené: Ženy držia spolu neplatí. Neraz si idú po krku a ak chcete mať svätý pokoj, budete musieť každej z nich zaobstarať vlastné bývanie. Ničím zvláštnym ale nie sú umiernenejšie prvé manželky, ktoré z čisto sebeckých dôvodov nástojčia na privedení mladšej nástupníčky do domu. Nie je to z presvedčenia, že ich drahý si zaslúži sviežejší a krajší „kúsok“. To by bola vari až príliš veľká idylka. Starším ubudne práca a môžu bez následkov sekírovať čerstvejšie osadníčky. 
 
Uvažujú ekonomicky
 
Reč je samozrejme o potenciálnych nevestách. Mnohé z nich uvažujú pragmaticky: Je lepšie byť druhou ženou boháča, ako prvou manželkou chudáka. Zákaz polygamie teda nechráni ženské, ale neperspektívnych chlapov. Pokiaľ by sa mnohoženstvo vo svete ujalo, šikovnejší páni by v dueli s tými, nazvime ich, menej schopnými, nevyčísliteľne skórovali. 
 
Kde sa polygamii darí?
 
Polygamiu zákon povoľuje približne v päťdesiatich krajinách, pričom najviac je rozšírená pochopiteľne v moslimskom svete. Ak vás zaujímajú konkrétne lokality, sú to napríklad Egypt, Indonézia, Afganistan, Irak, Maroko či Sudán. Sú i štáty, kde je mnohoženstvo bežné len v niektorých častiach. V severnej Afrike je polygamia zakázaná v Tunisku. V Turecku ide o neželaný jav od roku 1926, no najmä na dedinách tento zvyk veselo kvitne naďalej. V takom Izraeli je sobáš s viacerými ženami taktiež nelegálny a z krajín západného sveta zahraničné polygamné manželstvá uznáva len Veľká Británia a Austrália. Avšak to len v prípade, že bol zväzok uzatvorený na území, kde je mnohoženstvo legalizované. 
 
Ešte stále sa vám zdá spolunažívanie s viacerými ženami súčasne rajom na zemi? :)