Koľko z nás je bisexuálnych?
Bisexualitu opísal na začiatku 20. storočia Sigmund Freud. Tvrdil, že každá ľudská sexualita má bisexuálny základ a je vrodená. Sexuológovia však majú svoj vlastný názor. Podľa nich neexistuje a väčšina bisexuálov je v kútiku duše orientovaná na rovnaké pohlavie. Kde je pravda?
Kto je to bisexuál(ka)?
Ak by sme mali bisexualitu poňať z čo najširšieho hľadiska, týka sa každého človeka, ktorý mal v priebehu svojho života aspoň jednu homosexuálnu a jednu heterosexuálnu skúsenosť. Nezáleží pritom na období, kedy k nej došlo. Z pohľadu celoživotného sexuálneho správania by potom až 90% lesbičiek bolo bisexuálkami. Naopak, v najužšom slova zmysle je bisexuálny ten, kto intenzívne potrebuje udržiavať paralelné sexuálne vzťahy s mužmi aj ženami.
Aké sú ženy bisexuálky?
Spisovateľka a bisexuálna aktivistka Sue George uskutočnila prieskum medzi 142 britskými bisexuálnym ženami, ktoré reagovali na jej inzerciu v médiách pre bisexuálne ženy. Získala tak množstvo pozoruhodných informácií, ktoré zverejnila v knihe Ženy a bisexualita. Hoci nevypovedajú celkom presne o bisexuálnych ženách ako celku, jedná sa o jeden z mála prínosných príspevkov na danú tému. Z jej výskumu je zrejmé, že ide o skupinu žien s veľmi rôznorodými osudmi. Negatívne postoje spoločnosti voči bisexualite však viedli mnohé z nich k odporu voči tejto nepopulárne nálepke. Preto sa v dotazníku určenom pre bisexuálne ženy až 34 zo 142 vyslovene hanbilo za svoju orientáciu.
Najskôr lesbičkami
Výskum ďalej odhalil, že bisexualita nie je len prechodnou „stanicou“ ľudí, ktorí nevedia nájsť svoj smer. Majorita žien označených za bisexuálky uviedla, že sa tak cítili už dlhšiu dobu, v podaktorých prípadoch dokonca desaťročí. Zhruba tretina bisexuálnych žien sa v minulosti považovala za lesby, pričom prevažná väčšina prechováva úzke vzťahy k lesbickej komunite dodnes.
V čase vypĺňania dotazníka nemala približne tretina dotazovaných žien trvalý vzťah. Takmer polovica prežila vzťah s mužom a iba jedna šestina vzťah so ženou. Z odpovedí vyplynulo, že prevaha vzťahov s mužmi je daná predovšetkým ich ľahším nadväzovaním. Iná situácia vznikla pri odpovedi na otázku, či cítia viac emocionálnej intimity vo vzťahu so ženou, alebo s mužom. Dve tretiny bisexuálnych žien považovali za emocionálne silnejšie vzťahy so ženami a len menej ako desatina žien uviedla opak.
Ako sú na tom so vzťahmi?
Výskum taktiež odhalil, že kvantum bisexuálnych žien nespĺňa na začiatku spomínanú najužšiu definíciu bisexuality (s potrebou súčasného vzťahu s mužmi i ženami). Len malá časť pripustila, že mali alebo majú viac paralelných vzťahov, zatiaľ čo väčšina túto možnosť rezolútne odmietla. Zhruba dve pätiny žien priznali, že prežili súčasne sexuálny styk s viac ako jedným partnerom (napríklad dve ženy a muž). Skúmaná vzorka síce naznačuje istú promiskuitnosť bisexuálok, no rozhodne nejde o typické správanie. V každom prípade je ale životná situácia bisexuálnych žien komplikovaná predovšetkým vo vzájomnom prieniku heterosexuálneho a lesbického sveta.
Lesbičky o ne (obvykle) nestoja
Výskumy verejnej mienky jednoznačne potvrdili, že bisexuálni ľudia sú ako skupina menej obľúbení ako lesby a gayovia. Podobné postoje sú typické aj pre pracovníkov pomáhajúcich profesií, akými sú napríklad psychológovia. Tí neraz spájajú bisexualitu s psychickou nevyrovnanosťou. S kladnou odozvou sa bisexuálky mnohokrát nestretávajú ani v lesbickej komunite. Konkurencie v potenciálnom heterosexuálnom partnerovi, s ktorým je vidina založenia rodiny reálnejšia, pre ne predstavuje doslova nočnú moru. Aj z tohto dôvodu bisexuálne ženy často skrývajú svoju sexuálnu orientáciu nielen v heterosexuálnom, ale i v lesbickom prostredí. Vzájomná tolerancia medzi lesbickými a bisexuálnym ženami by ale mohla uľahčiť život obom stranám, bez straty identity ktorejkoľvek z nich.