Viete správne nakupovať? Poradíme vám
Každá z nás sa už určite pri nákupe potravín „sekla“. Ovešaná igelitkami ste po príchode domov zbadala, že tým desiatim jogurtom v akcii na druhý deň končí záruka, čučoriedky sú prezreté, oriešky večernej návšteve radšej neponúknete a usušenú mrkvu nechce zjesť ani váš milovaný škrečok. Na čo si dať pri kúpe jednotlivých surovín pozor? FEMINITY vám prináša 12 osvedčených tipov.
1. Pri kúpe mrkvy vyberajte čo najtmavooranžovejšiu, ktorá obsahuje najviac betakaroténu. Čerstvá mrkva má tvrdý koreň a jasnú farbu. Pred
vložením do chladničky nezabudnite odstrániť vňať, ktorá by mrkve odoberala živiny a vlhkosť.
2. Podobne je na tom i brokolica. Vyberajte si tú s tmavozeleným, modrastým, prípadne fialovým odtieňom. Obsahuje viac betakaroténu a vitamínu C ako svetlozelená a žltá. Zvädnuté stonky hovoria o zlej kvalite.
3. Pokiaľ kupujete olúpané orechy, mali by byť oblé a pevné. Keďže obsahujú veľa tuku, môže stuchnúť a pokaziť sa. Skladujte ich preto v chladničke nanajvýš mesiac. O niečo dlhšie vydržia, ak použijete uzavretú nádobu a mrazničku.
4. Nemýľte si extra panenský a panenský olivový olej. Prvý menovaný je vhodný výlučne ako súčasť šalátových dressingov a omáčok. Panenský olivový olej možno použiť i na varenie a vysmážanie, preto majte doma v zásobe radšej obidva.
5. Chutí vám losos, no mimo sezóny si ho nemôžte z finančného hľadiska dovoliť? Vhodným variantom je losos z konzervy, obsahujúci navyše jemné jedlé kostičky, a tým pádom viac vápnika.
6. Čoraz viac ľudí prichádza na chuť ľanovému oleju, ktorý má množstvo prospešných účinkov na náš organizmus. Veľmi rýchlo sa však kazí, preto si ho určite nekupujte do zásoby. Do nákupného košíka vkladajte ľanový olej v tmavých chladených fľašiach a nie väčšie množstvo, než stihnete za mesiac spotrebovať.
7. Ak uprednostňujete sušené strukoviny pred konzervovanými, isto viete, že je nutné ich variť dlhšie. Pri nákupe si dajte pozor, aby boli staré nanajvýš jeden rok. Pred použitím nezabudnite strukoviny prepláchnuť, čím ich zbavíte časti soli.
8. Čokoláda na pultoch predajní by mala byť dobre zabalená v čistom obale. To svedčí o jej čerstvosti. Belavého povlaku sa nebojte. Pre čokoládu je prirodzený a neznevažuje jej chuť ani kvalitu.
9. Jogurty sú pre zdravie človeka veľmi vhodnou potravinou, no vždy kupujte tie najčerstvejšie. Čím dlhšie sú v chladničke, respektíve čím kratší čas ostáva do dátumu spotreby, tým menej aktívnych baktérii obsahujú.
10. Pri kúpe ovocia v baleniach (napríklad čučoriedky), buďte taktiež obozretní. Jemne potraste nádobkou. Ovocie, ktoré neposkočí, je príliš zrelé alebo poškodené. Fľaky na spodnej strane balenia takisto svedčia o prílišnej zrelosti.
11. Nedáte dopustiť na sójové mlieko? V tom prípade isto viete, že kupovať by ste mali to, uskladnené v chladiacom boe. Po otvorení vydrží asi týždeň. Pri výbere sójovej omáčky preferujte druhy s nižším obsahom soli a označením „pripravená prirodzeným spôsobom“. Vyhnete sa tak celkom zbytočným, zdraviu škodlivým ochucovadlám a farbivám.
12. Posledný tip na správny nákup sa týka sladkých zemiakov. Zvoľte hladké, oblé a suché plody bez záhybov na šupke, klíčkov a zhnitých častí. Najlepšie je vybrať si zemiak s čo najtmavšou šupkou, pretože pod ňou sa skrýva dužina s veľkým obsahom živín.