Presunúť na hlavný obsah

Trápi vás vaginálna mykóza?

Zdravie a relax

Vaginálna mykóza je civilizačným ochorením, ktoré aspoň raz za život potrápi tri štvrtiny slovenských žien. Takmer polovica z nich trpí týmto ochorením opakovane. Ako s týmto ochorením bojovať pre FEMINITY odpovedala MUDr. Jana Lázárová Chabadová s gynekologickej ambulancie ZS Rusovce.

 

Ako prebieha diagnostika, aké vyšetrenia musí absolvovať žena pri príznakoch na vaginálnu mykózu?
Základom správnej diagnózy je odobratie cielenej osobnej anamnézy pacientky so zameraním  sa na jej subjektívne ťažkosti (výtok, pálenie, svrbenie, pocit opuchu, začervenanie intímnej oblasti, problémy pri močení, bolesti pri styku), na dĺžku trvania ťažkostí, prípadné opakovanie sa ťažkostí (frekvencia, liečba), ich súvis s menštruačným cyklom. Cielene sa zameriavame aj na možné vyvolávajúce príčiny ako napr. užívanie antibiotík, návšteva kúpaliska, zmena mydla, iné ochorenia ženy (cukrovka, porucha imunity, ochorenie štítnej žľazy). Pýtame sa aj na prípadnú samoliečbu pacientky, pretože za posledné roky stúpol počet žien, ktoré využívajú možnosť samoliečby príznakov zápalov pošvy a vulvy (ohanbia) preparátmi voľno dostupnými v lekárni. Po pohovore pristupujeme k samotnému gynekologickému vyšetreniu. Všímame si charakter výtoku, jeho množstvo, zafarbenie, prípadný zápach, stav slizníc. Pri gynekologickom vyšetrení môžeme priamo v ambulancii stanoviť pH pošvy, vyšetriť tzv. mikrobiálny obraz pošvový (t.j. mikroskopické vyšetrenie), urobiť tzv. amínový test, prípadne odobrať stery na kultivačné vyšetrenia, ktoré odosielame do laboratória. Ženu vyšetrujeme aj pohmatom, zisťujeme prípadnú bolestivosť v oblasti malej panvy, uloženie, veľkosť orgánov v tejto oblasti. Podľa potreby môžeme urobiť aj vyšetrenie moču, krvné vyšetrenia a pri opakovaných zápaloch často využívame medziodborovú spoluprácu napr. s imunológom, endokrinológom, diabetológom.
 
Ako sa vaginálna mykóza lieči?
V prípade akútnej, nerecidivujúcej mykózy (t.j. len sporadický výskyt počas života) stačí len lokálna liečba vo forme vaginálneho výplachu Rosalginom (benzydamín hydrochlorid), alebo aplikácia vaginálnych čapíkov, krémov, prípadne jednorázovo perorálne antimykotikum (protikvasinková kapsula do úst)  samostatne, alebo v kombinácii aj s lokálnou liečbou. Pri chronickej, recidivujúcej mykóze (t.j. 4 a viac opakovaní počas jedného roka, alebo minimálne 2 krát počas 6 mesiacov) je liečba náročnejšia, zameraná predovšetkým na odstránenie možných vyvolávajúcich príčin, ktoré vo všeobecnosti rozdeľujeme na neimunologické (napr. cukrovka, ochorenie štítnej žľazy, chudokrvnosť, dlhodobé, prípadné opakované užívanie niektorých liekov, kvasinková infekcia partnera, pobyt v prechlórovanej vode, nesprávna životospráva a iné) a imunologické príčiny (porucha slizničnej, bunkovej imunity, malígne ochorenia, imunosupresívna liečba, autoimúnne ochorenia a pod.). Medikamentózna liečba pri chronickej, recidivujúcej mykóze je jednak lokálna vo forme čapíkov, krémov, ako aj dlhodobá perorálna antimykotická liečba.
 
Aké sú možnosti samoliečby pacientky? Aký máte názor na ľudové liečenie, napríklad bielym jogurtom?
Prípadnú samoliečbu určite ženám neodporúčam v prípade opakovaných gynekologických zápalov. Aj dôsledkom mnohokrát nesprávnej, opakovanej samoliečby pacientkou sa stáva, že takáto samoliečba zlyháva, vznikajú komplikácie. Ženy si totiž často mylne spájajú svrbenie, pálenie, výtok, začervenanie len s kvasinkovou infekciou, pričom výskyt tzv. „čistej“ mykózy je v súčasnosti menej častý. Častejšie sa jedná o tzv. zmiešané zápaly, kde okrem kvasiniek sa na zápale podieľajú aj rôzne druhy baktérií. Preto pri samoliečbe voľno predajným antimykotikom je veľmi časté, že po preliečení sa zápal vráti, resp. sa subjektívne ťažkosti len zmiernia, pretože terapia nepôsobila na „škodlivé“ baktérie. Možnosťou voľby pri samoliečbe je vaginálny výplach Rosalginom (benzydamín hydrochlorid), ktorý okrem protizápalového účinku so širokým spektrom účinku (nielen na kvasinky, ale aj na baktérie pri zachovaní prirodzenej laktobacilárnej flóry), má aj anestetický (znecitlivejúci) účinok, čím dochádza k rýchlej úľave od nepríjemných subjektívnych ťažkostí (už do 20 minút od aplikácie). Rosalgin (benzydamín hydrochlorid) je voľno dostupný v lekárňach vo forme granulátu na prípravu vaginálneho roztoku, ktorý sa aplikuje pomocou špeciálneho irigátora, ktorý si možno tiež zakúpiť v lekárni, alebo vo forme už hotového vaginálneho roztoku pripraveného na okamžité použitie tzv. Rosalgin easy. Na rozdiel od vaginálnych čapíkov, krémov, ktoré sa tiež môžu využívať pri liečbe akútnej mykózy, pri Rosalgine (benzydamín hydrochlorid) nie sú potrebné následné hygienické opatrenia ako napr. použitie vložky, ako je to v prípade vaginálnych čapíkov a krémov. Jogurt hlavne s probiotickými kultúrami by som skôr odporúčala konzumovať, a to preventívne, optimálne denne, ako si ho aplikovať do pošvy pri samoliečbe vaginálnej mykózy.
 
Je nutné liečiť aj partnera?
Hoci sexuálny styk môže mať v prenose ochorenia svoju úlohu, vaginálna mykóza sa nepovažuje za typické sexuálne prenosné ochorenie, preto liečba sexuálneho partnera je individuálna. Určite je nutná v prípade, ak aj partner má príznaky mykózy.
 
Odporúča sa pohlavná zdržanlivosť? Na ako dlho?
Áno, odporúča sa. Dĺžka odporúčanej sexuálnej abstinencie je individuálna, minimálne počas trvania lokálnej liečby.
 
Môže konzumácia sladkostí zhoršiť priebeh liečby vaginálnej mykózy?
Ako som už aj spomínala, pri vaginálnych mykózach hlavne opakovaných, sa na ich vzniku spolupodieľajú rôzne rizikové faktory, medzi ktoré patrí aj prejedanie sa, zvýšená konzumácia najmä jednoduchých cukrov napr. vo forme sladkostí, alkohol, fajčenie, nevyvážená strava, všeobecne zlá životospráva týkajúca sa aj nedostatku spánku, stres, nevhodné odevy napr. syntetická spodná bielizeň a pod. Preto pri liečbe mykózy, a to najmä v prípadoch, ak sa spozoroval súvis medzi vznikom mykózy a zvýšenou konzumáciou sladkého, je vhodné minimálne po dobu liečby zredukovať jeho konzumáciu.