Únava a málo energie? Vieme, ktoré potraviny vám pomôžu!
Jedným z najdôležitejších prvkov na svete je horčík. Každý človek potrebuje tento stopový prvok, pretože bez neho by nemal žiadnu energiu a silu. Horčík napomáha pri výstavbe kostnej hmoty, podporuje imunitný systém a je dôležitý pre rast a tvorbu buniek. Bez neho nemáte dosť energie, cítite únavu, malátnosť a nevládzete. Preto si ho doprajte dostatok.
V ľudskom tele je približne 23 – 27 gramov horčíka. Väčšina je obsiahnutá v kostiach, menšia časť v svaloch a len minimálne množstvo sa nachádza v telesných tekutinách. Práve preto sa nedostatok horčíka len veľmi ťažko zisťuje z krvi. Ak trpíte jeho nedostatkom, skôr si to všimnete na svojich svaloch. V takom prípade nevládzete, chýba vám energia, pociťujete svalovú únavu a cítite sa malátne.
Častými príznakmi nedostatku horčíka sú okrem rýchlej únavy aj bolesti hlavy, strata koncentrácie, nespavosť a ranná únava. Ľuďom, ktorým chýba horčík, často búši srdce a trasú sa viečka, padajú im vlasy a lámu sa nechty. Najčastejšie ale pociťujú svalovú slabosť a svalové kŕče.
Ak si chcete dopriať viac horčíka, máte na výber z mnohých potravín, pretože tento stopový prvok je súčasťou mnohých jedál. Z ovocia ho najviac obsahujú ďatle, sušené marhule, čerstvé banány a maliny, ostružiny, ale aj čerstvé marhule, kivi, jahody a čerešne. Všetky druhy ovocia však obsahujú aspoň trochu horčíka.
Zo zeleniny je na horčík najbohatší špenát, či už surový alebo tepelne spracovaný. Hneď za špenátom sa v obsahu magnézia umiestnili sójové bôby a artičoky. Bohatá na horčík je ale aj varená šošovica, surová aj varená brokolica, tepelne upravená alebo konzervovaná fazuľa, varený hrach a paradajkový pretlak bez pridanej soli.
Bohaté na horčík sú takmer všetky ryby, no úplne najviac svojmu telu doprajete, ak si dáte zubáča alebo tuniaka. Skvelými pre doplnenie magnézia sú aj treska, losos a mečúň. Z iných druhov mäsa je na tom najlepšie morčacie a jahňacie, ale aj kuracie a hovädzie. To však neznamená, že v bravčovom sa horčík nenachádza, práve naopak – bravčové kotlety bez tuku sú na magnézium veľmi bohaté.
Zo syrov by ste mali voliť parmezán, ale aj čedar alebo pasterizovaný syr typu Eidam. Tým najlepším zdrojom magnézia sú ale orechy a semienka. Najviac ho nájdete v orechoch para, v mandliach, kešu orechoch a sušených píniových semienkach. Doprajte si ale aj arašidy, lieskové a vlašské orechy.
Bombou plnou horčíka je celozrnná múka, takže keď si budete kupovať chlieb, zvoľte ten celozrnný. Ako vybrať ten správny sa dozviete tu: Chlieb a štíhla línia: Aký môžete jesť a ako ho skladovať?
Mladá žena by denne mala prijať 300 gramov horčíka a mladý muž 300 až 400 gramov. Ženám v strednom veku sa odporúča 320 gramov denne a mužom v strednom veku 420 gramov. Príjem horčíka nepodceňujte a doprajte si ho naozaj dosť.