Hľadáte prírodné afrodiziakum? Vyskúšajte zeler!
Už v starovekom Egypte bol zeler používaný nielen v kuchyni pri varení, no predovšetkým ako prírodné afrodiziakum. V ľudovom liečiteľstve má výbornú povesť pre svoj blahodarný vplyv na mužskú potenciu. Jeho liečebné účinky však výrazne presahujú aj tento potešujúci fakt.
„Zeler, to je zelenina, korenie i liek,“ tvrdia doktori. Neostáva nič iné, len súhlasiť. My, ako potenciálni konzumenti, sa pritom delíme do dvoch skupín. Na tých, ktorí ho milujú a ľudí, jediacich ho tak povediac z donútenia. Po prečítaní tohto článku sa s ním mnohí odporcovia určite radi skamarátia.
Zeler verzus chrípka a nachladnutie
Dezinfekčné účinky zeleru nachádzajú svoje uplatnenie predovšetkým pri ochoreniach dýchacích ciest. Zeler pomáha rozpúšťať hlien, prečisťuje sliznice a tým sa stáva úhlavným nepriateľom kašľu i nádchy. Najúčinnejšou je šťava z čerstvého zeleru, ktorá obsahuje éterické dezinfekčné látky, no i množstvo vitamínov a minerálov, ktoré posilňujú imunitu.
Vitamíny a minerály v ňom obsiahnuté
Zeler je považovaný za významný zdroj vitamínov skupiny B, pretože disponuje všetkými vitamínmi tejto skupiny vo vyváženom množstve. Tie sú dôležité napríklad pre zdravú pokožku, rast nechtov a vlasov, správnu funkciu pečene, čriev, ale i pre silné nervy. Listy zeleru sú zas bohaté na vitamín C a to dokonca viac než citrón.
Čo sa dôležitých minerálov týka, zeler sa môže pochváliť tými najhodnotnejšími. Za všetky spomeňme napríklad draslík, horčík, chróm, sodík, železo, zinok a jód. Ide o veľmi dôležité látky, ktoré v bežnej strave nie sú príliš zastúpené. Aj to je jeden z dôvodov, prečo by zeler nemal chýbať v jedálničku každého z nás.
Zeler lieči kĺby
S jeho pozitívnymi účinkami sme ešte zďaleka neskončili. Zeler totiž pôsobí aj ako prírodné diuretikum, čo znamená, že má močopudné účinky a čistí tak náš pohybový aparát (rozpúšťa usadeniny a pomáha pri ich odplavovaní z tela). Je preto veľkým pomocníkom pri liečbe ochorení akými sú reuma či artritída.
Ďalšie pozitívne vplyvy
Zeler by mal byť určite súčasťou diabetickej stravy, nakoľko znižuje hladinu cukru v krvi. U ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom zas prirodzenou cestou napomáha pri jeho znižovaní. Má taktiež pozitívny vplyv na produkciu žlče, čím dáva zelenú nášmu tráveniu. Žalúdok chráni pred žalúdočnými vredmi a dokonca urýchľuje ich liečbu.
Zeler v kuchyni
Nielen v oblasti ľudského zdravia, no i v kuchyni má tento zázrak mnohostranné využitie. Používa sa ako korenie, dodáva nezameniteľnú chuť polievkam, omáčkam, dresingom, marinádam na pečenie mäsa a podobne. Zelerovú buľvu možno konzumovať surovú v pomazánkach alebo tepelne spracovanú. Táto forma je určená pre tých, ktorým zeler veľmi nechutí, no sú zvedaví na jeho unikátne účinky.
Pravdou však ostáva, že najviac osožný je práve v surovom stave. Výraznú chuť možno zjemniť v šalátoch napríklad pridaním mrkvy, a i zelerová šťava chutí lepšie v kombinácii s odšťavenou mrkvou s kvapkou citróna.