Presunúť na hlavný obsah

Prečo je spánok dôležitý?

Zdravie a relax

„Milujem spánok. Má úžasnú oslobodzujúcu moc. Je to najlepšie z oboch svetov. Ste živý a pritom o ničom neviete,“ nechala sa na margo spánku počuť známa americká herečka a spisovateľka Rita Rudner. A mala pravdu. Primeraný spánok je veľmi dôležitý pre fyzické i psychické zdravie človeka. Bohužiaľ, nie každý si je toho vedomý.

 

 „Ale prosím ťa, vyspíš sa v hrobe,“ prehodí kamarát, ktorý vás s patričnou vervou prehovára tento týždeň už na piatu žúrku. Čo tam po tom, že on aj vy vyzeráte ako Zombie a trpíte všetkými sprievodnými príznakmi nespavosti. Buďte opatrní. Spánkový deficit totiž môže mať pre vás negatívne, ba až fatálne následky.
 
Dĺžka spánku pri tom nie je smerodajná. Niekto je v životnej forme už po piatich hodinách spánku, inému nestačí ani osem hodín. Oveľa dôležitejšia je však jeho hĺbka a kvalita, iným slovom počet prebehnutých spánkových cyklov. Každý z nich trvá zhruba 60 -90 minút.
 
Non-REM štádium spánku
 
Zaspávanie
Pre toto štádium je charakteristické postupné psychické uvoľnenie, relaxácia svalstva, spomalenie dýchania a srdcového pulzu.
 
Plytký spánok
Počas plytkého spánku sa dokážeme prebudiť na rôzne menšie podnety, akými sú napríklad pípnutie sms-ky, cupitanie psa po parketách alebo aj obyčajná hádka susedov.
 
Hlboký (delta) spánok
Spiaci človek sa takmer nehýbe, má pravidelný dýchanie, nezobudí ho ani búrka sprevádzaná bleskami, dych a pulz srdca sú spomalené a klesá tiež krvný tlak a teplota.
 
REM štádium spánku
Pulz a krvný tlak sú nepravidelné, zrýchlene dýchame a máme zvýšenú potrebu kyslíka. Oči sa za zavretými viečkami pohybujú rýchlo, dochádza k mimovoľným šklbaniam tváre a prstov. Toto štádium sa strieda s vyššie menovanými cyklami a medzi jednotlivými prechodmi nastávajú krátke prebudenia, ktoré si však nepamätáme. Fáza REM spánku je taktiež charakteristická najväčšou intenzitou snívania.
Veľmi podstatným rozdielom medzi non-REM a REM etapou je stupeň mozgovej aktivity. Pri prvom menovanom, oddychuje organizmus človeka, pričom mozog vyvíja polovičnú aktivitu, kdežto pri REM fáze je mozog takmer nečinný.
 
Čo spôsobuje nespavosť?
Okrem dobre známych faktorov, akými sú kofeín, nikotín či večerné športové aktivity, existuje  celý rad ďalších činiteľov, ktoré na spánok vplývajú viac, či menej negatívne. Vo všeobecnosti je veľmi podceňovaná miestnosť určená na spanie. Technické vymoženosti, akými sú počítač, televízia, CD prehrávače, sú neraz na vine nespavosti a v našich spálňach podľa odborníkov nemajú čo robiť. Veľkou chybou je i nepravidelný spánok. Je mylné domnievať sa, že chýbajúce hodiny jednoducho dobehneme. Sem tam tento prístup nemôže uškodiť, no je vhodné stanoviť si presný čas vstávania, ako i líhania do postele. Ideálne je riadiť sa ním aj počas víkendov.
Neodporúča sa taktiež líhať do postele, pokiaľ nie ste unavení a dobrý spánok vás podľa všetkého obíde aj v prípade, ak tesne pred zaľahnutím skonzumujete polovičku zabíjačkovej výslužky zaliatej troma pivami.
 
Vedeli ste, že?
  • Podľa výskumov prespíme až tretinu života?
  • Na Slovensku trpí poruchami spánku až 30% populácie?
  • Najčastejšími prejavmi spánkového deficitu sú kruhy pod očami, nepozornosť a výkyvy nálad?
  • Rovnako škodlivé pre ľudský organizmus je i nadbytočné spanie?
  • Z prirodzených metód sa v boji proti nespavosti zatiaľ najviac osvedčili relaxačné metódy?
  • Akonáhle vás daný problém sužuje viac ako 30 dní, jedná sa o štádium chronickej nespavosti?
  • Pokiaľ vstávame bez budíka, prebúdzame sa po skončení REM fázy, no ak nás niečo zobudí skôr, budíme sa uprostred cyklu a následkom toho sa cítime nevyspatí?
A na záver jeden citát. Svetoznámy nemecký filozof Kant raz povedal: „Proti trampotám života dal Boh človeku tri veci – nádej, spánok a smiech“. Preto ak ste bez nálady a energie, spite a smejte sa!