Presunúť na hlavný obsah

Rôzne druhy antikoncepcie: Ktorá je pre vás najvhodnejšia?

Zdravie a relax

Antikoncepciu musíte konzultovať s lekárom, teda ak nechcete používať len prezervatívy. No je dobré vedieť, čo má aké výhody a nevýhody. Chcete náplasť alebo tabletky? Alebo radšej krúžok?

 

Vnútromaternicové teliesko:
 
Výhody:
Je to malý kúsok plastu v tvare písmena T. Lekár vám ho zavedie priamo do maternice a je to veľmi účinná a bezpečná metóda antikoncepcie. Niektoré druhy môžu v maternici ostať aj desať rokov. Toto teliesko je dokonca efektívnejšie ako tabletky. 
 
Nevýhoda:
Nie je to pravidlom, no niektoré ženy sa po zavedení začali sťažovať na silnejšie krvácanie a kŕče.
 
Orálna antikoncepcia:
 
Výhody:
Ak tabletky beriete správne, ani jeden deň nevynecháte a beriete ich v približne rovnaký čas, je až 97 percentná spoľahlivosť, že neotehotniete. 
 
Nevýhody:
Tieto tabletky sa veľmi neodporúčajú ženám, ktoré majú po tridsať päťke, ktoré fajčia, ženám s náchylnosťou na zrážanie krvi, ženám s ochoreniami srdca, pečene, cukrovkou alebo tým, ktoré prekonali mŕtvicu. Nechránia ani pred pohlavne prenosnými chorobami.
 
Náplasť:
 
Výhody:
Nemusíte každý deň rozmýšľať nad tým, či ste si dali tabletku. Náplasť si vymeníte raz za týždeň a po troch týždňoch si nedáte žiadnu, aby ste dostali menštruáciu.
 
Nevýhody:
Náplasť vylučuje do tela viac estrogénu ako tabletky. To znamená, že sa môže zvýšiť riziko krvných zrazenín. Niektoré faktory môžu znížiť množstvo estrogénu, čo sa uvoľňuje, ale to je nie je veľmi dobré pre vašu ochranu. Toto množstvo sa znižuje, keď je náplasť vystavená priamemu slnečnému žiareniu alebo keď sa dostane do kontaktu s nadmerným potením.
 
Krúžok:
 
Výhody:
Rovnaké ako pri náplasti, ale nemusíte si ho meniť každý týždeň, ostáva zavedený celé tri týždne.
 
Nevýhody:
Niektorým ženám veľmi nevyhovuje, že si krúžok musia vložiť dovnútra samé.