Kedy sex po pôrode bolí?
Na pôrod sa treba pripraviť, hoci nie vždy vám to je platné. Napríklad keď chcete rodiť prirodzenou cestou, ale dieťatku sa veľmi nechce, tak si nepomôžete a musíte podstúpiť cisársky rez. No ale aj napriek tomu, že sa môže stať niečo nepredvídateľné, pripravte sa vopred, aby ste predišli niektorým nepríjemným účinkom, napríklad bolestivému sexu.
Jedným z celosvetovo najrozšírenejších zákrokov je epiziotómia, teda nastrihnutie, ktorým sa má predchádzať prirodzenému natrhnutiu. Lekári urobia rez, aby zväčšili pošvový vchod a uľahčili pôrod. V poslednej dobe sa ale diskutuje o tom, či je to naozaj potrebné a či to nie je nebezpečné.
Ukazuje sa ale, že epoziotómia môže spôsobiť problémy. Približne štyridsať štúdií tvrdí, že nastrihnutie nezabraňuje spontánnemu natrhnutiu hrádze medzi vaginálnym a análnym otvorom. Okrem toho sú spontánne natrhnutia väčšinou menšie ako epiziotomické rezy. Práve preto uverejnila Americká fakulta pôrodníkov a lekárov v roku 2006 odporúčania, že by sa tieto zákroky nemali vykonávať rutinne, ale že by sa mali posudzovať individuálne. Podľa nich nastrihnutie neprospieva matke a ani dieťaťu. Práve naopak, môže spôsobiť problémy, napríklad bolestivý sex.
Niekedy je nastrihnutie potrebné. Napríklad vtedy, keď je hlavička dieťatka väčšia a neprešla by otvorom alebo vtedy, keď sa zaseknú plecia dieťatka. Používa sa aj pri špecifických pôrodoch ako pri kliešťovom pôrode alebo pri pôrode odsávacím zvonom. Niektorí však spochybňujú nastrihnutie aj v prípadoch týchto špecifických pôrodov.
U žien, ktoré podstúpili epiziotómiu, je bežný bolestivý sex po pôrode. Môže byť aj menej príjemný, pretože nervové zakončenia v tejto oblasti sú prerastené tkanivom po jazvách.
Lekári musia zhodnotiť, či je nastrihnutie potrebné alebo nie. Môžete sa dostať do situácie, keď bude epiziotómia naozaj potrebné a vtedy ju nemôžete odmietnuť. No dajte si pozor, aby vás lekári nenastrihli len tak z rutiny. Mohlo by vám to spôsobiť problémy.